Skrzyżowane ramiona – osiem rzeczy, które mogą oznaczać w praktyce

Skrzyżowane ramiona

Skrzyżowane ramiona. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym co oznaczają? A może słyszałeś już: “nie krzyżuj ramion, bo skrzyżowane ramiona sprawiają, że zamykasz się na innych, blokujesz sam siebie”?

Jeżeli spotkałeś się już z takim stwierdzeniem, to przeczytaj ten artykuł i poznaj również inne znaczenia sytuacji, w której ktoś utrzymuje skrzyżowane ramiona.

Przeczytaj również podobny artykuł: Objęcia, które pomagają w przeciwnościach

Skrzyżowane ramiona – co oznaczają w praktyce?

1. Obejmowanie samego siebie.

Częściej mamy skrzyżowane ramiona publicznie, niż prywatnie. Czy wiesz dlaczego? Najprostsze wyjaśnienie tego gestu to fakt, że objęcie się w towarzystwie być może obcych osób sprawia, że czujesz się o wiele pewniej. Jest Ci wygodniej w trudnych sytuacjach.

W takim kontekście skrzyżowane ramiona nie oznaczają chęci oddalenia od siebie innych, ale raczej poszukiwania wygodnej pozycji ciała. W ramach testu możesz wyszukać w swoim otoczeniu jakiejś osoby ze skrzyżowanymi ramionami i zapytać czy czuje się wygodnie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Intymność emocjonalna w związku: jak ją zbudować?

Jak możemy rozpoznać tego rodzaju gest? Obejmowanie samego siebie jest sposobem na wywołanie w sobie dobrego samopoczucia, które wskazuje po części na poczucie bezpieczeństwa.

2. Dla zmniejszenia odczuwanego stresu

Kiedy czujesz się zestresowany, skrzyżowanie ramion jest doskonałym sposobem na podanie sobie dłoni, która wzmaga spokój wewnętrzny i opanowanie. Rezultat działania jest podobny do tego, z którym mamy do czynienia, gdy pocieramy dłońmi.

Nie oznacza zamknięcia się na innych, ale raczej stanowi remedium na towarzyszący niepokój.

Przeczytaj również podobny artykuł: Kojące słowa i ich moc w łagodzeniu emocji

Jak możemy je rozpoznać?  To krótki ruch trwający najwyżej kilka sekund, któremu towarzyszy duży ładunek emocjonalny.

3. Ciepłota ciała

Wielokrotnie skrzyżowane ramiona naszego rozmówcy podsuwają nam wniosek, że być może nie zgadza się z tym, co mówimy. Czasem jednak najlepszym wyjaśnieniem danej sytuacji jest to najprostsze. Być może po prostu naszemu rozmówcy jest zimno. 

Jak możemy to rozpoznać? Kiedy obejmujemy się z powodu zimna, mamy w zwyczaju usztywniać górną część ramion i pleców. Osoby uciekając przed zimnem nie tylko krzyżują ramiona, ale też usiłują ukryć dłonie, a po ich postawie ciała łatwo zauważyć, że starają się w jakiś sposób rozgrzać.

Przeczytaj również podobny artykuł: Uwielbiam uściski, które uwalniają od smutku

4. Ukrywanie niepewności

Osoby, które nie czują się pewnie odczuwają potrzebę chronienia się. W tym właśnie pomagają im skrzyżowane ramiona. Dzięki nim czują się mniej zagrożone. Inne osoby użyją tego samego gestu w sytuacji realnego zagrożenia, na przykład, gdy ktoś je zastrasza bądź im grozi.

Postawę taką łatwo rozpoznać, ponieważ ramiona skierowane są bardziej do przodu, a plecy stają się bardziej przygarbione.

5. Ekstremalne poczucie strachu

Maksymalne uczucie strachu, bądź długotrwałe zamartwianie się jakimś poważnym problemem to inna sytuacja, w której możemy u kogoś dostrzec skrzyżowane ramiona.

Przeczytaj również podobny artykuł: Uprzejmość – nie kosztuje Cię nic, a wiele przynosi

Ten rodzaj postawy często uzupełniany jest podświadomie gestami manipulacyjnymi. Wśród nich wymienić można dotykanie twarzy bądź szyi, usztywnianie ust i mikroekspresje twarzy wskazujące na odczuwanie strachu.

Stany lękowe

6. Samokontrola

Skrzyżowane ramiona często towarzyszą również sytuacji, w której ktoś jest pogniewany, bądź czemuś przeciwny. Wtedy to wykonanie gestu sprawia, że czujemy się bardziej zupełni, jednolici.

Jednym z przykładów są dzieci, które krzyżują ręce, gdy prosimy je o coś, czego nie chcą wykonać. Dorośli w identyczny sposób wyrażają sprzeciw, bez użycia słów. W ten sposób możemy też kontrolować resztę naszych zachowań w sytuacji, gdy pojawia się silna frustracja.

Przeczytaj również podobny artykuł: Nasze myśli – czy powinny dotyczyć nas samych, czy też innych

7. Okazywanie władzy, wyższości

Czy wiedziałeś o tym, że skrzyżowane ramiona pomagają nam w niewerbalnym okazywaniu władzy lub wyższości nad innymi?

Postawę taką rozpoznasz po wysuniętych do zewnątrz łokciach. Przyjęcie takiej postawy sprawia, że klatka piersiowa się unosi, tors wydaje się większy, a osoba w odczuciu innych – ważniejsza.

8. Skrzyżowane ramiona pomagające odosobnić się

Wreszcie docieramy do tego najbardziej znanego znaczenia omawianego gestu. To sytuacja, w której skrzyżowane ramiona mają na celu wytworzenie dystansu. Stworzona w ten sposób bariera nie tylko zniechęca innych pod względem fizycznym, ale tworzy również dystans psychologiczny. 

Przeczytaj również podobny artykuł: Zapomnienie to słowo, którego nie rozumie serce

Niewerbalny język ciała to dziedzina mocno rozwijająca się ostatnimi czasy. Jednak jak widać po przeczytaniu tego artykułu wiele gestów nadal interpretuje się zupełnie nieprawidłowo. Tak więc skrzyżowane ramiona nie zawsze oznaczają, że ktoś tworzy barierę. Być może po prostu próbuje sobie poradzić z dotykającym go chłodem.

Powinniśmy też zdecydowanie pamiętać, że każdy człowiek jest inny. I w tym przypadku jakiś zaobserwowany gest może da nas oznaczać konkretną ideę, podczas, gdy wykonująca go osoba po prostu szuka wygody. Nigdy zatem nie mamy stuprocentowej pewności, co o kimś myśleć w danej sytuacji.

Warto jednak badać temat komunikacji niewerbalnej, ponieważ może się ona przyczynić do znacznej poprawy jakości naszych relacji interpersonalnych.

Scroll to Top