Kochaj siebie oraz pozwól być kochaną

Kochaj siebie oraz pozwól być kochaną

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2017

Kochaj siebie – co kryje się za tymi słowami? Przyjemności powinny być częścią życia, jak przecinki częścią zdania. Jest niezwykle ważne, abyśmy robili rzeczy, które dają nam radość, abyśmy wykorzystywali szanse, które się przed nami pojawiają. Bez oczekiwań, z prostym pragnieniem doświadczenia życia. Zatem kochaj siebie oraz pozwól być kochaną.

Kochanie siebie jest dość skomplikowaną sprawą, jednak jest konieczne do tego, by inni również nas pokochali. Zakochać się we własnym ciele, swoich wadach, zaletach, w każdej najdrobniejszej rzeczy, która budzi namiętność, w sposobie w jaki się uśmiechasz oraz kroczysz przez życie.

“Kiedy miałem 5 lat, moja matka powiedziała mi, że szczęście jest kluczem do prawdziwego życia. Kiedy poszedłem do szkoły zapytano mnie kim chcę zostać, kiedy dorosnę. Odpowiedziałem, że chcę być szczęśliwy. Powiedzieli mi, że nie zrozumiałem pytania, ja odparłem, że nie rozumieją życia.”

-John Lennon-

Kochaj siebie prawdziwie

Kochanie siebie jest fundamentalną częścią dobrego samopoczucia, do tego by czuć radość i samospełnienie. Kochaj siebie, a inni też Cię pokochają. Czasami może okazać się to skomplikowane, jako że mamy tendencję do samokrytyki, a przez to, do stawania się najgorszym wrogiem samego siebie.

kochaj siebie

Poczucie własnej wartości to wartościujące postrzeganie samego siebie. Innymi słowy, to jak widzimy oraz oceniamy samych siebie. Według argentyńskiego psychologa Waltera Riso składa się ono z czterech fundamentalnych elementów. Oto one:

  • Obraz samego siebie – jak bardzo siebie lubisz
  • Pojęcie samego siebie – co o sobie myślisz
  • Motywowanie samego siebie – jak często się nagradzasz
  • Skuteczność własnej osoby – jak bardzo w siebie wierzysz

Aby wdrożyć w życie te cztery elementy, które składają się na poczucie własnej wartości, aby żyć w zgodzie z samym sobą oraz być szczęśliwszą, sugerujemy podjęcie kilka prostych kroków. Pomogą Ci one docenić wszystkie pozytywne rzeczy związane z Twoją osobą.

Nigdy się nie porównuj

W okresie dojrzewania zaczynamy szczegółowo analizować nasza psychikę. W rezultacie zawsze znajdziemy coś, czego nam brakuje lub czego posiadamy za dużo. Krytykujemy kolor naszych włosów, kształt naszych nóg, nasze zęby. Wręcz upieramy się przy znajdywaniu własnych defektów.

Porównujemy się również do innych osób. Szczególnie takich, które uważamy za bardziej atrakcyjne, co tylko prowadzi nas do kiepskiego samopoczucia.

Porównywanie jest bardzo krzywdzące, ponieważ koncept piękna różni się w zależności od osoby. Jest całkowicie subiektywny. To, co uważamy za piękne, ktoś inny może postrzegać jako brzydkie i vice versa. Dlatego też porównywanie się z innymi jest bezużyteczne.

“Pragnienie bycia kimś innym to marnowanie osoby, którą jesteś.”

-Marilyn Monroe-

Odkryj oraz uwydatnij aspekty, które w sobie kochasz. Ubieraj się tak, jak Ci się podoba, a nie tak jak oczekują inni. Liczy się tylko to, abyś czuła się dobrze we własnej skórze.

Zawsze będzie istniał ktoś piękniejszy lub brzydszy od Ciebie. Jednak kogo to obchodzi? Posiadasz unikalne wartości, których inni nie mają. Odkryj je oraz ich prawdziwy potencjał. Kochaj siebie.

Wymyśl swój własny koncept piękna

Pojęcie piękna jest nie tylko czymś subiektywnym, ale zależnym również od epoki, w której żyjemy. Przykładowo, jakiś czas temu, pulchna kobieta o jasnej karnacji i czerwonych ustach była uważana za ideał urody, w dzisiejszych czasach ideał piękna jest całkowicie inny.

księżyc

Dlatego najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić to stworzyć swój własny koncept piękna. Walter Riso potwierdza, że poniższe założenie jest najzdrowsze:

“Możesz sama zadecydować co jest Twoją wersją piękna. Nie jest to łatwe, ale warto spróbować. Podobnie jak z ubiorem, nie musisz ulegać modzie. Aby kochać siebie nie musisz upodabniać się do nikogo.

Nie istnieją żadne naukowe dowody na to, że jeden rodzaj piękna przewyższa drugi. Najważniejszą rzeczą zatem nie jest bycie piękną, lecz kochanie siebie.”

Nagradzaj siebie

Kiedy nasz partner się o nas nie troszczy, nie pyta o nasze samopoczucie, nie dzwoni, ani nie przejawia żadnego zainteresowania, możemy zacząć się zastanawiać czy on nadal nas kocha.

I w taki sam sposób, jeżeli nie nagradzasz samej siebie, nie poświęcasz sobie wystarczająco dużo czasu, nie okazujesz czułości, Twoje poczucie własnej wartości obniży się. Miłość do samej siebie nie różni się z zasady od miłości, którą darzymy innych.

Dlatego też zadbaj o swój umysł i ciało, rób rzeczy, które kochasz, które sprawiają Ci przyjemność. Uśmiechaj się, wychodź do ludzi oraz dziel się tą radością z innymi.

Jeżeli lubisz chodzić do kina, rób to. Jeżeli uwielbiasz jeździć ma rowerze, dalej, wybierz się na przejażdżkę. Zatracasz się w czytaniu? Kup kilka książek, znajdź wygodne miejsce i czytaj. Lecz przede wszystkim kochaj siebie.

Pozbądź się błędnych przekonań

Według Waltera Riso istnieją cztery przekonania, które nie pozwalają nam wzmocnić naszego poczucia własnej wartości. Są to:

  • Kult nawyków. To wielbienie serii zachowań, które uważane są za normalne, i które wszyscy powinniśmy wdrażać w życie. Takie postępowanie uniemożliwia nam jednak wprowadzanie innowacji i zmian.
  • Kult racjonalizacji. Zmieni nas on w roboty, jeśli przyzwyczaimy się do oceniania naszych uczuć, by zobaczyć czy nam odpowiadają. Istnieją rzeczy, których nie powinniśmy poddawać analizie, lecz po prostu ich doświadczać.
  • Kult samokontroli. To usiłowanie kontrolowania wszystkich emocji i uczuć. Oczywiście umiarkowane kontrolowanie siebie jest niezbędne do uniknięcia destruktywnych zachowań. Nie możemy jednak dążyć do tłumienia naszych emocji.
  • Kult skromności. Sprawi, że przestaniesz doceniać swoje wysiłki lub sukces. I nie chodzi tu o przechwałki, lecz o docenienie naszego potencjału, bez wymówek czy obwiniania. Aby być realistycznym musisz dostrzec swoje zdolności i docenić swoje starania.

“Jeżeli nie potrafisz kochać siebie, napotkasz problemy w kochaniu innych, jako że będziesz żałować tego czasu i energii poświęconych komuś innemu, a który mógłbyś przeznaczyć dla samego siebie.”

– Barbara De Angelisi-

Pozwól się kochać

dwie kobiety

We współczesnym społeczeństwie wszystko toczy się zbyt szybko. Wszyscy jesteśmy bardzo niezależni, musisz jednak czasem przystanąć na kilka sekund. Pokochaj siebie oraz pozwól innym, aby Cię kochali.

Jeżeli czujesz się źle, pozwól innym Cię wysłuchać oraz o Ciebie zadbać. Jeżeli coś Cię martwi, podziel się tym z kimś innym, daj się przytulić. Poczuj miłość w każdym geście, w każdym spojrzeniu. Kochaj siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.