Zakochać się wzajemnie - czy mogę wybrać tę jedyną osobę?

Zakochać się wzajemnie - czy mogę wybrać tę jedyną osobę?

Ostatnia aktualizacja: 21 maja, 2017

Zakochać się wzajemnie. To całkiem możliwe, zdarza się w życiu większości z nas. Ale czy możliwe jest wybrać sobie tę konkretną osobę i zakochać się wzajemnie? Z pewnością przyznacie, że nie można już mieć co do tego takiej pewności jak w pierwszym przypadku.

Pytanie to staje się jeszcze ciekawsze, gdy bierzemy pod uwagę pewien niedawno przeprowadzony eksperyment. Opiera się on na użyciu specjalnie przygotowanego kwestionariusza, w którym znalazło się 36 pytań.

Pytania zadawane są w laboratorium, umożliwiając patrzenie w oczy tej drugiej osoby. Eksperyment gwarantuje, że oboje uczestnicy zakochają się z wzajemnością. 

Autorem eksperymentu jest Arthur Aron, profesor psychologii na Uniwersytecie w Toronto, w Kanadzie. Jego teza opiera się na założeniu, że miłość jako jedno z uczuć pojawia się niespodziewanie, nagle. Zakochać się wzajemnie możemy z powodu podejmowanej przez nas w danej chwili decyzji.

Tak więc jeśli jesteś zmęczony poszukiwaniem towarzysza w internecie, a czujesz potrzebę miłości, dr Aron zaprasza Cię do sporządzenia swojego kwestionariusza.

Zakochani w wesołym miasteczku

Przeczytaj również podobny artykuł: Zakochanie – czy może zdarzyć się z każdym?

Istnieje tez ciekawa historia, którą chcemy się z Tobą podzielić. Pewna profesor literatury na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouverze, Mandy Len Craton postanowiła wypróbować eksperyment, po tym jak wzmiankę o nim znalazła w New York Times…

Zakochać się wzajemnie – na czym polega eksperyment?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że kwestionariusz przygotowany został w sposób, który pomaga stworzyć dużą miarę intymności między osobami, które zdecydują się go wypełnić. W normalnych warunkach taką intymność uzyskuje się po miesiącach zdobywania zaufania do drugiego człowieka.

Innym czynnikiem dotyczącym wspomnianej intymności jest fakt, że zazwyczaj w miarę dorastania, raczej mamy w zwyczaju zamykać się na osoby z zewnątrz. Wspomniany kwestionariusz ma na celu wytworzenie takiej intymności w zaledwie 25 minut.

Po udzieleniu odpowiedzi na 36 przygotowanych pytań, nieznajomi mają patrzeć sobie w oczy przez 4 minuty bez przerwy. Według dra Aron te dwa proste kroki sprawiają, że się zakochujemy.

Co si stało z panią profesor…?

Postanowiła poddać się eksperymentowi razem z kolegą z pracy. Oboje wypełnili kwestionariusz w jednym z barów. Kiedy jednak skończyli, pomyśleli, że nie chcą patrzeć sobie w oczy w miejscu tak pełnym obcych ludzi. Udali się więc spacerem na pobliski most.

Przeczytaj również podobny artykuł: Kocham cię – 6 sposobów na wyrażenie miłości

Tam rozpoczęli swoje 4-minutowe spojrzenia. W celu kontrolowania czasu ustawili minutnik w smartphonie i skierowali oczy ku sobie.

Miłość

“Pierwsze dwie minuty spędziłam starając się oddychać normalnie. Było wiele zawstydzających uśmiechów zanim oboje się przyzwyczailiśmy. Wiem, że oczy stanowią odbicie duszy…”

Przeczytaj również podobny artykuł: Kocham Cię, nawet jeśli na to nie zasługujesz

Jak się później okazało, po roku od przeprowadzenia eksperymentu oboje się pobrali. Oczywiście wszyscy koledzy z pracy byli zaproszeni. Czyż to nie fascynujące?

Na czym polega eksperyment?

Eksperyment zmierza do ustalenia dwóch konkretnych kroków niezbędnych do tego, aby dwie osoby mogły zakochać się wzajemnie na bazie warunków zapewniających intymność i zaufanie.

Czytając ten artykuł zapewne zastanawiasz się nad tym, jakie pytania zawarto we wspomnianym kwestionariuszu. Nie jest to żadną tajemnicą. Oto one:

Przeczytaj również podobny artykuł: Kocham Cię – list do partnerki życiowej

  1. Gdybyś mógł wybrać którąkolwiek osobę z całego świata, kogo zaprosiłbyś na kolację?
  2. Czy chciałbyś być sławny? W jaki sposób?
  3. Czy przed zadzwonieniem do kogoś, ćwiczysz co chciałbyś powiedzieć? Dlaczego?
  4. Jak wyglądałby Twój perfekcyjny dzień?
  5. Kiedy był ostatni raz kiedy śpiewałeś będąc sam? Kiedy ostatnio śpiewałeś dla kogoś?
  6. Gdybyś mógł dożyć dziewięćdziesiątki i przez ostatnie 60 lat mieć ciało lub umysł osoby trzydziestoletniej, to co byś wybrał?
  7. Czy wiesz w jaki sposób chciałbyś umrzeć?
  8. Powiedz trzy rzeczy, które myślisz, że łączą Cię z Twoją rozmówczynią.
  9. Za jaki aspekt życia odczuwasz szczególną wdzięczność?
  10. Gdybyś mógł zmienić coś w sposobie, w jaki Cię wychowano, to co by to było?
  11. W ciągu czterech minut opowiedz swojej towarzyszce historię swojego życia starając się przy tym zawrzeć jak najwięcej szczegółów.
  12. Gdybyś jutro mógł obudzić się z jakąś szczególną dodatkową cechą, to co by to było?
  13. Gdyby jakaś szklana kula mogła odsłonić przed Tobą całą prawdę na temat Ciebie, Twojego życia, przyszłości lub jakiejkolwiek innej rzeczy, o co byś zapytał?
  14. Czy jest coś, co chcesz zrealizować już od dłuższego czasu? Dlaczego nie zrobiłeś tego jak dotąd?
  15. Jakie jest Twoje największe życiowe osiągnięcie?
  16. Co najbardziej cenisz w przyjacielu?
  17. Jakie jest Twoje najcenniejsze wspomnienie?
  18. Jakie wspomnienie jest dla Ciebie najboleśniejsze?
  19. Gdybyś wiedział, że w ciągu roku nagle umrzesz, to czy zmieniłbyś coś w swoim stylu życia? Dlaczego?
  20. Co oznacza dla Ciebie przyjaźń?
  21. Jakie znaczenie ma dla Ciebie miłość i uczucia?
  22. Wymień pięć cech charakterystycznych, które uważasz za pozytywne w Twojej towarzyszce.
  23. Czy rodzina jest Ci bliska i kochająca? Czy uważasz, że Twoje dzieciństwo było szczęśliwsze, niż innych?
  24. Jaka jest Twoja relacja z matką?
  25. Powiedz trzy zdania rozpoczynające się od “my”. Na przykład “My będąc w tym pomieszczeniu czujemy…”.
  26. Uzupełnij zdanie: “Obym miał z kim dzielić…”.
  27. Gdybyś miał stać się najbliższym przyjacielem towarzyszącej Ci osoby, powiedz o czym na pewno powinna wiedzieć.
  28. Powiedz swojej towarzyszce co najbardziej Ci się w niej podoba. Bądź zupełnie szczery i powiedz to, czego nie powiedziałbyś osobie, którą właśnie poznałeś.
  29. Opowiedz swojej towarzyszce jakieś przykre zdarzenie z Twojego życia.
  30. Kiedy ostatnio płakałeś w obecności drugiej osoby? Kiedy robiłeś to w pojedynkę?
  31. Powiedz towarzyszce, co w niej lubisz.
  32. Czy jest coś, z czego uważasz, że nie powinno się stroić żartów?
  33. Gdybyś miał umrzeć tego wieczoru bez możliwości rozmowy z jakąkolwiek osobą, jakich wcześniej wypowiedzianych słów byś żałował? Dlaczego jak dotąd ich nie wypowiedziałeś?
  34. Twój dom stanął w płomieniach. Po uratowaniu bliskich i zwierząt masz jeszcze okazję wynieść z pożaru jedną rzecz. Co by to było i dlaczego?
  35. Śmierć którego członka rodziny sprawiłaby Ci najwięcej bólu i dlaczego?
  36. Opowiedz towarzyszce o jakimś osobistym problemie i poproś, by powiedziała Ci jak ona starałaby się go rozwiązać. Zapytaj ją również, jak myśli, że Ty się czujesz ze wspomnianym problemem.

Podsumowując

Wiele czasopism opublikowało tych 36 pytań autorstwa profesora Aron. Pewien młodzieniec w wieku 20 lat miał nawet pomysł jak stworzyć aplikację pod nazwą “Gra o miłość”.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wyłącz swoje ego, by w pełni kogoś pokochać

A co z Tobą? Wystarczy, że przekonasz odpowiednią osobę do współudziału w eksperymencie, że odpowiecie na pytania z kwestionariusza i spojrzycie sobie w oczy na 4 minuty bez przerwy. Czy możliwe jest tak łatwo zakochać się wzajemnie? Na to pytanie odpowiedzieć możesz tylko Ty!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.