Wiele filmów, które zdobyły Nagrody Akademii Filmowej, zapadło w naszą pamięć. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz oskarowe filmy, które trzeba obejrzeć.
Oglądanie najnowszej gali rozdania Nagród Akademii Filmowej sprawia, że ludzie zaczynają się zastanawiać jakie oskarowe filmy trzeba obejrzeć. Chociaż tegoroczny zwycięzca, południowokoreański film “Pasożyt”, zapisał się na kartach historii, każdy ze zwycięskich filmów jest godny uwagi na swój własny, wyjątkowy sposób.
Niektóre z tych filmów były odważne, ponieważ dotykały kontrowersyjnych tematów, takich jak feminizm czy religia. Każdy z nich zdobył Nagrodę Akademii Filmowej, nawet jeśli została ona przyznana za efekty specjalne, które zachwyciły publikę, jak było w przypadku “Titanica” czy “Władcy pierścieni”.
Gala przyznania Nagród Akademii Filmowej to kontrowersyjne wydarzenie. Chociaż niektórzy uważają ją za prymitywną i sztuczną promocję filmów, to dla innych stanowi uosobienie doskonałej rozrywki i magii filmu. Z tego powodu zdecydowaliśmy się złożyć hołd temu wydarzeniu przypominając sześć oskarowych filmów, które zdobyły nagrodę w kategorii Najlepszy Film.
“Dlatego dzisiaj bawcie się, bo nic nie jest w stanie zmniejszyć bólu płynącego z problemów ekonomicznych świata jak oglądanie milionerów wręczających sobie nawzajem złote statuetki.”
-Billy Crystal-
Oskarowe filmy, które trzeba obejrzeć
“Garsoniera”
To prawdopodobnie najlepsza komedia romantyczna wszech czasów. Jack Lemmon gra w tym filmie samotnego C. C. Baxtera. Ironia filmu polega na tym, że ten bohater zazwyczaj wynajmuje swoje mieszkanie dyrektorom firmy, w której pracuje, aby mieli gdzie się spotkać ze swoimi kochankami.
Fran Kubelik (Shirley MacLaine), urocza dziewczyna obsługująca windę, którą kocha Baxter, w tajemnicy spotyka się z ważnym szefem Jeffem Sheldrake. Jeff chce ponownie nawiązać romans, chociaż nadal jest żonaty. Aby ją odzyskać, prosi Baxtera o klucze do jego mieszkania.
Młody pracownik nie ma możliwości odmowy… więc jego szef uwodzi kobietę, którą lubi. Jednak niewielki pech sprawia, że Baxter i Kubelik natykają się na siebie w mieszkaniu, dzięki czemu są w stanie lepiej się poznać.
“Ojciec chrzestny II”
Sam Robert De Niro został odrzucony przez Coppolę po słynnym przesłuchaniu, w którym ubiegał się o rolę Sonny’ego. Jednak dwa lata później osiągnął tak dużo podczas pracy ze Scorsese, że Coppola zadzwonił do niego, proponując mu, by zagrał Vito.
Scena, w której młody Vito biegnie po dachach przedstawia to, co działo się przed i po historii bohatera. Poza tym zapisała się w karierze Roberta De Niro i w historii kina. Ten moment uznaje się za narodziny porównań De Niro-Pacino.
Według publiczności “Ojciec chrzestny II” to o wiele lepszy film od pierwszej części. Dzięki retrospekcjom widz dowiaduje się w jaki sposób wielki Vito Corleone zdobył tak wielką władzę. Poza tym poznaje cenę, jaką musiał zapłacić, by znaleźć się w takim miejscu.
Robert De Niro podszedł do swojego zadania niezwykle poważnie. Wybrał się nawet na Sycylię, aby nauczyć się miejscowego dialektu i używał protezy w ustach, podobnej do tej Brando z pierwszego filmu. Poza tym zapuścił wąsy.
“Wszystko o Ewie”
To prawdziwa perełka opowiadająca o teatralny świecie Broadwayu. Czternaście nominacji do Nagrody Akademii Filmowej ustanowiło rekord, który udało się wyrównać jedynie takim filmom jak “Titanic” i “La La Land”. Koniec końców, film zdobył sześć statuetek.
“Wszystko o Ewie” to film powstały na bazie prawdziwej historii, elegancko perwersyjna opowieść, która kręci się wokół aspirującej aktorki Eve Harrington (Anne Baxter). Słowa, które w filmie wypowiada Bette Davis, zapisały się w historii: “Zapnijcie pasy, zanosi się na ciężką noc”.
“Spotlight”
Ten oparty na prawdziwych wydarzeniach film opowiada historię sekcji Spotlight w The Boston Globe. Składa się ona z grupy dziennikarzy będących ekspertami w tworzeniu dogłębnych raportów. Przed pojawieniem się nowego dyrektora poszukują mocnej sprawy i stawiają na najlepszych dziennikarzy.
To, co zaczyna się od szkicu artykułu na temat różnych księży oskarżonych przez różne osoby o wykorzystywanie dzieci, zamieni się w dokładne śledztwo przeprowadzone przez tę grupę dziennikarzy.
W końcu udaje im się odkryć ogromną siatkę pedofilską. Taka, która jest ukrywana i na którą przymyka oko Kościół katolicki w różnych stanach USA. Film stanowi hołd złożony dziennikarstwu i śledztwom, które zmieniają bieg historii.
“Forrest Gump”
Ten komediodramat opowiada historię Forresta Gumpa (Tom Hanks), młodego mężczyzny z fikcyjnego miasta Greenbow w Alabamie, który cierpi na niewielką niepełnosprawność intelektualną.
Nosi imię Forrest i siedzi na przystanku autobusowym, opowiadając swoje przygody różnym osobom, które siedzą obok niego czekając na ich autobus.
Film zdobył przychylność publiki i krytyków w rytmie niezapomnianej frazy “Biegnij, Forest, biegnij!”. Nic dziwnego, że zdobył również sześć Nagród Akademii Filmowej (w tym dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera i Najlepszego Aktora, która przypadła Tomowi Hanksowi).
Poza tym pokonał również inne cenione filmy, takie jak “Pulp Fiction”, “Skazani na Shawshank” i “Cztery wesela i pogrzeb”.
“Angielski pacjent”
“Angielski pacjent”, film który wszedł na ekrany w 1996 r., otrzymał doskonałe recenzje. Zdobył dziewięć Nagród Akademii Filmowej, w tym dla Najlepszego Filmu. Poza tym zdobył również cztery Nagrody BAFTA, w tym dla Najlepszego Filmu, jak również Złoty Glob dla Najlepszego Filmu Dramatycznego.
Film rozgrywa się w latach poprzedzających II wojnę światową i w jej trakcie. Rozpoczyna się od ciężko poparzonego mężczyzny, którego ratują Beduini. W międzyczasie widz dowiaduje się, że Hana (grana przez Juliette Binoche), pielęgniarka pracująca dla Aliantów w Północnej Afryce, straciła w wojnie swojego chłopaka i jeszcze jednego przyjaciela.
Poparzony mężczyzna mówi po angielsku, ale nie pamięta niczego ze swojej przeszłości. Zostaje umieszczony pod opieką Hany w ruinach willi we Włoszech. Hana troszczy się o niego i, gdy jego wspomnienia powracają, pacjent ujawnia swoje życie w serii retrospekcji.
Angielski pacjent to hrabia László Almásy (Ralph Fiennes), węgierski kartograf. W późnych latach 30. przewodził ekspedycji mającej na celu stworzenie map Libii i Egiptu. Tam pozna żonatą kobietę, Katharine (Kristin Scott Thomas), w której zakochał się bez pamięci.
Widzisz więc, że z pewnością warto przynajmniej raz obejrzeć te sześć niesamowitych oskarowych filmów. Dzięki temu poszerzysz swoją wiedzę na temat kultury i zachwycisz swoje zmysły.