Arthur Conan Doyle znany jest ze swojej roli pisarza, ale niewiele osób wie, że pracował również jako lekarz. Ten płodny autor napisał wiele rodzajów dzieł, w tym powieści historyczne, sztuki i poezję. Jednak jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł jest seria przygód o postaci Sherlocka Holmesa.
Dzisiaj odkryjemy niektóre z najbardziej znanych stwierdzeń, które zostawił nam Arthur Conan Doyle. Dzięki nim możemy lepiej zrozumieć sposób, w jaki postrzegał świat.
Ale zanim zaczniemy, warto zauważyć, że Arthur Conan Doyle pisał za każdym razem, gdy miał wolny czas między kolejnymi wizytami pacjentów. Praca lekarza nigdy go bowiem nie satysfakcjonowała, jak wskazano w artykule „Arthur Conan Doyle i jego detektyw naukowiec”.
W ten sposób wolny czas zaczął poświęcać na pisanie opowiadań dla dzieci. Potem zajął się sztuką i poezją, aż w końcu zaczął tworzyć elitarne powieści, dzięki którym stał rozpoznawalnym autorem. Zobaczmy teraz, jakie stwierdzenia wypowiedział Arthur Conan Doyle.
Jak Arthur Conan Doyle widział świat
1. Samo patrzenie może nas zwieść
„Widzisz, ale nie obserwujesz”.
Jeśli jest coś, co naprawdę wyróżnia się w powieściach o Sherlocku Holmesie, to sposób, w jaki ta postać zawsze obserwuje drobiazgi, które są niezauważane przez innych. Na tym polega magia tych powieści i ogromne zainteresowanie, jakie wywołuje u czytelników.
Arthur Conan Doyle zachęca nas tym stwierdzeniem, by obserwować, zamiast po prostu patrzeć. Obserwowanie to zwracanie szczególnej uwagi na to, co dzieje się wokół nas i dostrzeganie zmian. Ile rzeczy nas omija, kiedy po prostu „patrzymy”?
2. Karmiąc nasze nadzieje
„Nie ma sensu karmić się nadzieją, a potem rozczarować”.
Drugi z naszych cytatów Arthura Conana Doyle’a pozwala nam zastanowić się nad czymś, co jest bardzo ważne w naszym życiu. Jeśli żywimy się nadziejami, mogą nas one rozczarować – i to bardzo boleśnie.
Musimy zatem unikać tego samooszukiwania się – nie tylko po to, aby uniknąć poczucia rozczarowania, ale także, aby nie sprawiać zawodu innym osobom, które mogą czuć się w ten sposób z naszego powodu.
Jeśli przestaniemy karmić się fałszywymi nadziejami, zaczniemy być bardziej szczerzy wobec siebie. Jest to bardzo ważne w wielu aspektach naszego życia.
3. Wartość małych rzeczy
„Od dawna moim aksjomatem jest to, że małe rzeczy są nieskończenie najważniejsze.”
Jest to bez wątpienia fundamentalny cytat, który łatwo zrozumieć, ale którego wdrożenie jest trudne. Te małe rzeczy to nie tylko przedmioty materialne, które posiadamy, ale także „małe” doświadczenia, które często pozostają niezauważone.
Trzeci cytat Arthura Conana Doyle’a jest ściśle powiązany z pierwszym, biorąc pod uwagę, że brak obserwacji nie pozwala nam dostrzec wartości przytulenia, uśmiechu, prostego spojrzenia lub towarzystwa naszej rodziny.
4. Talent uznaje geniusz
„Przeciętność nie zna nic ponad siebie, ale talent natychmiast rozpoznaje geniusz”.
Czwarty cytat pomaga zrozumieć, że myśląc w małych kategoriach, pozostając takimi, jakimi jesteśmy, i nie opuszczając naszej strefy komfortu, nigdy nie będziemy się rozwijać ani wyróżniać. Jednak tam, gdzie jest talent, dzieje się na odwrót.
Musimy pracować ze naszymi talentami, a kiedy ta praca się opłaci, zaczniemy dostrzegać, że nasze pomysły są genialne. Chociaż talent do zrobienia czegoś może być wrodzony, wysiłki przeistaczają go w sukces. Stało się tak w życiu Conana Doyle’a jako pisarza. Kiedy poświęcił się pisaniu powieści, było jasne, że były dziełem geniuszu.
5. Nie wyśmiewajmy opinii innych
„Nauczyłem się nigdy nie wyśmiewać opinii nikogo, jakkolwiek może się ona wydawać dziwna”.
Na koniec postanowiliśmy wybrać jeden z najważniejszych cytatów Arthura Conana Doyle’a. Stwierdził on, że ośmieszanie opinii innych ludzi jest poważnym błędem. Choć może się wydawać, że czyjaś opinia jest dziwna i niezrozumiała, tak samo dla innych Twoja opinia może wydawać się bezsensowna. A przecież nadzieję, że inni uszanują Twoje zdanie.
Inną kwestią jest to, że nawet jeśli nie rozumiemy czyjejś opinii, możemy ją zrozumieć w przyszłości. Dlatego musimy szanować punkt widzenia innych osób (oczywiście w granicach rozsądku).
Czy kiedykolwiek czytaliście książki Arthura Conana Doyle’a? Które z tych cytatów podobały Wam się najbardziej? Mamy nadzieję, że pomogły Wam zrozumieć sposób myślenia autora, który zrobił krok w nieznane, aby pisać powieści i spadł na niego nieoczekiwany sukces.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Ledermann D, Walter. (2010). Sir Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes y las enfermedades infecciosas. Revista chilena de infectología, 27(5), 429-434. https://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182010000600010
- Morales Zúñiga, Luis Carlos. (2013). Sherlock holmes y la enseñanza de la investigación socioeducativa. Actualidades Investigativas en Educación, 13(3), 109-129. Retrieved June 07, 2019, from http://www.scielo.sa.cr/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1409-47032013000300005&lng=en&tlng=.
- Moreno Aponte, R. (2016). De la ciencia deductiva de Sherlock Holmes al mundo de la cotidianidad de Alfred Schütz: una reflexión en torno a la relación sujeto-objeto. Civilizar Ciencias Sociales y Humanas, 16(31), 177-190.