Depresja u kobiet to problem, który musi być rozpatrywany w kontekście nie tylko medycznym, ale też społecznym. Jeżeli analizowalibyśmy tylko elementy wewnętrzne wpływające na pojawianie się depresji, nie zauważylibyśmy żadnych znaczących różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami.
Kiedy jednak przyjrzymy się czynnikom zewnętrznym, okazuje się, że depresja u kobiet występuje dwa razy częściej niż u mężczyzn.
Specjaliści twierdzą, że tradycyjne wychowanie kobiet do roli opiekunki ma ogromny wpływ na występowanie u nich depresji. Problem tkwi w tym, że społeczeństwo warunkuje kobiety w taki sposób, żeby poświęcały mniejszą uwagę własnym potrzebom. Zamiast tego, mają troszczyć się o ludzi w swoim otoczeniu.
Kontekst społeczny to bardzo ważny element depresji u kobiet. Badania dowodzą, że sam fakt bycia kobietą jest drugim najbardziej znaczącym czynnikiem na liście przyczyn depresji. Jedynym elementem o większej mocy jest czynnik genetyczny i przypadki depresji w rodzinie.
Depresja u kobiet – dlaczego jest tak powszechna?
Depresja jest skomplikowanym, wieloczynnikowym procesem. To, czy u danej osoby wystąpi depresja, zależy zatem od bardzo wielu elementów. Lekarze nadal nie potrafią do końca określić, w jaki sposób wszystkie te czynniki są między sobą powiązane.
Statystycznie, depresja występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest to zauważalne już w okresie dojrzewania. Choroba ta jest nawet w najłagodniejszej formie ogromnym obciążeniem psychicznym. Specjaliści twierdzą jednak, że depresja u kobiet jest o 50% trudniejszym doświadczeniem niż u mężczyzn.
Niektóre z czynników prowadzące do wystąpienia depresji to bieda, bezrobocie i brak wykształcenia. W przypadku kobiet elementy te występują dużo częściej. To kobiety bowiem zazwyczaj muszą borykać się z samodzielnym wychowaniem potomstwa i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Zadanie to bywa jeszcze dodatkowo utrudniane przez różnorodne źródła stresu lub przemoc.
“Depresja to więzienie, w którym jesteś jednocześnie nieszczęśliwym osadzonym i okrutnym strażnikiem.”
-Dorothy Rowe-
Depresja w kontekście kulturowym
Istnieje powiązanie pomiędzy rolami społecznymi a stereotypami związanymi z płcią. Zachęca się kobiety do budowania w sobie empatii. To jednak może się obrócić przeciwko nim, kiedy empatia przybierze formę poczucia odpowiedzialności za cudze emocje. Wówczas pojawia się u kobiety poczucie winy, co prowadzi do coraz głębszego smutku, a czasem również depresji.
W tradycyjnym kontekście społeczno-kulturalnym, kobietom trudniej jest wyrażać złość i stawiać własne potrzeby na pierwszym miejscu. Co więcej, rzadko stają one do konfrontacji i często pozostają pasywne w konflikcie. Poza tym głęboko analizują własne i cudze emocje oraz przeszłe doświadczenia.
Innym elementem, który może sprawiać, że depresja u kobiet występuje tak często, jest tendencja do przykładania dużej wagi do jakości relacji międzyludzkich. Kobieta, która czuje się odpowiedzialna za dobre samopoczucie innych i próbująca spełnić oczekiwania otoczenia, jest niemal skazana na emocjonalną porażkę.
W przypadku mężczyzn, objawy depresji nie są aż tak intensywne jak u kobiet. Wynika to z innych oczekiwań społecznych i różnego stylu bycia każdej z płci. Mężczyźni w inny sposób doświadczają dyskomfortu emocjonalnego, przez co inaczej wyrażają to, co czują.
Kobieta, która do wszystkich się uśmiecha i obdarza bliskich miłością, może płakać w poduszkę każdej nocy. U mężczyzn nie ma natomiast tak dużego rozdźwięku pomiędzy tym, co czują, a tym, co widzi ich otoczenie.
Specjaliści zwracają zatem coraz częściej uwagę na to, jak trudnym doświadczeniem jest dla kobiet depresja. Mówią, że odczuwane przez mężczyzn symptomy są wielokrotnie mocniej przeżywane przez kobiety.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Goodman, LA, Koss, MP, Fitzgerald, LF, Russo, NF, y Keita, GP (1993). Violencia masculina contra la mujer: investigación actual y orientaciones futuras. Psicólogo estadounidense , 48 (10), 1054.
- Leadbeater, B. J., Blatt, S. J., & Quinlan, D. M. (1995). Gender-linked vulnerabilities to depressive symptoms, stress, and problem behaviors in adolescents. Journal of Research on Adolescence, 5(1), 1-29.
- Targosz, S., Bebbington, P., Lewis, G., Brugha, T., Jenkins, R., Farrell, M., & Meltzer, H. (2003). Lone mothers, social exclusion and depression. Psychological medicine, 33(4), 715-722.
- Zahn – Waxler, C., Klimes – Dougan, B. y Slattery, MJ (2000). La internalización de los problemas de la niñez y la adolescencia: perspectivas, dificultades y progreso en la comprensión del desarrollo de la ansiedad y la depresión. Desarrollo y psicopatología , 12 (3), 443-466.