Kama muta: najintensywniejsza uniwersalna emocja

Kama muta to uniwersalna emocja, którą odczuwamy, gdy jesteśmy poruszeni do łez. Dowiedz się więcej o tej niesamowitej emocji!
Kama muta: najintensywniejsza uniwersalna emocja
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Kama muta to termin, który pochodzi z sanskrytu i dosłownie oznacza „być poruszonym, wypełnionym miłością i/lub podziwem”. Badacze mówią, że jest to najintensywniejsza uniwersalna emocja, ponieważ określa moment, w którym czujemy się przepełnieni uczuciami.

To zaskoczenie i podziw, którego doświadczamy w stosunku do czegoś lub kogoś. To ten moment, kiedy nasze oczy zaczynają napełniać się łzami z powodu nadmiaru emocji.

Niełatwo jest zdefiniować tę emocję za pomocą słów. Przeprowadzono jednak kilka badań mających na celu między innymi sprawdzenie, czy kama muta przejawia się we wszystkich kulturach ludzkich. Badacze próbowali dowiedzieć się, w jaki sposób różni ludzie doświadczają tej uniwersalnej emocji, by móc ją opisać.

Kama muta czyli język emocji

W naszym języku kama muta można przetłumaczyć jako „poruszony”. Pamiętaj jednak, że zdefiniowanie tej emocji w tak prosty sposób jest bardzo ograniczające. Kama muta wiąże się z czymś głębszym, co może być zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Nie możemy na przykład zredukować kama muty do zwykłego zauroczenia, ponieważ wykracza ono poza nasze własne relacje emocjonalne. Kama muta to ten moment, w którym nagle coś się w nas budzi. Coś, co w tym momencie nas atakuje. To krótkie uczucie, ale tak intensywne, że pozostaje w naszej pamięci.

Kobieta o zielonych włosach obejmuje się rękami

Alan Fiske, profesor antropologii na UCLA (Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles), podkreśla, że ​​jest to emocja społeczna. Oznacza to, że kama muta nie dzieje się w samotności. Zawsze pojawia się w związku z wydarzeniem, osobą lub grupą osób, które mile nas zaskakują i inspirują.

Chodzi o coś lub kogoś, kto doprowadza nas do gęsiej skórki. Lub do uczucia węzła w żołądku. Często przejawia się też nagłym pojawieniem się łez w naszych oczach.

Przyjrzyjmy się bliżej temu ciekawemu zagadnieniu!

„Kama muta może motywować ludzi do zjednoczenia się, by służyć biednym w niekorzystnej sytuacji. Jest to rodzaj emocji, która może obudzić w nas coś więcej niż miłość: musimy skłaniać się w kierunku współczucia”.

-Alan Fiske-

Kama Muta: intensywne, pocieszające doświadczenie

Pomyśl na przykład o przyjacielu, który zrobił dla Ciebie coś niesamowitego. Albo przypomnij sobie narodziny Twojego dziecka lub udział w weselu Twojego najlepszego przyjaciela. A może udało Ci się spotkać lub uczestniczyć w jakimś wydarzeniu wspólnie z ludźmi, których kochasz, ale z którymi od dawna się nie widziałeś.

Być może jesteś z kogoś dumny. Może zdarzyło Ci się uczestniczyć w przemówieniu Twojego ulubionego autora, pójść na przedstawienie lub koncert i doznać tam, pewnego rodzaju głębokiego natchnienia…

To tylko kilka przykładów tego, co definiuje tę wyjątkową, głęboką emocję. To właśnie jest kama muta.

Nie tak dawno wiele uniwersytetów z całego świata opublikowało obszerne, szczegółowe studium na ten temat. Celem było ujawnienie odkryć na temat rozpadu w odniesieniu do emocji, które składają się na kama muta.

Mianowicie, odkryto wówczas, że w zasadzie każda osoba bądź kultura wyraża kama mutę i doświadcza jej w ten sam sposób, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Na przykład wszyscy doświadczyli takich zjawisk jak:

  • Poczucie euforii.
  • Pewne ciepło w klatce piersiowej.
  • Łzy w oczach.
  • Dreszcze lub reakcja pilomotoryczna (gęsia skórka).
  • Brak tchu, coś w rodzaju węzła w gardle.
  • Motyle w brzuchu.
  • Uczucie zerowej grawitacji, jakby unosiło się w powietrzu.

Oczywiście wszystkie te objawy są objawami fizjologicznymi. Jednak naukowcy są coraz bardziej zainteresowani tego rodzaju emocjami, ponieważ w pewnym sensie nigdy nie przestali ich badać. Co porusza i inspiruje ludzi? Czy wszystkich ludzi poruszają te same rzeczy? Jeśli tak, to czy kama muta jest doświadczeniem uniwersalnym? Odpowiedź wydaje się brzmieć: tak.

Więź międzyludzka

Badania nad kama mutą były popularne już kilka lat temu. W rzeczywistości istnieją organizacje takie jak Kama muta lab. Okresowo dostarczają informacje, które są tak interesujące, jak przełomowe. Dlatego pamiętajcie przede wszystkim, że taki właśnie jest cel ludzkich emocji.

W końcu słowo „emocja” w języku łacińskim oznacza ruch. Każda emocja, czy to szczęście, radość, smutek, strach czy gniew, ma „obowiązek” nas zmienić. Ma przekazać nam informacje o naszej wewnętrznej rzeczywistości w celu kształtowania zachowania i wywołania reakcji.

Kama muta ma również na celu zachęcenie nas do reakcji. Jednak ta reakcja wypływa z potężnego wymiaru, jakim jest miłość.

Kobieta trzyma kota w objęciach

Oczywiście, każdy z nas może poczuć poruszenie z powodu czegoś lub kogoś. Czasami może to być nasze zwierzę domowe, innym razem nasz małżonek. Być może poruszył nas spektakl lub dobra książka.

Faktem jest, że to, co nas porusza, tworzy emocjonalny ślad, który zmienia to, kim jesteśmy. Celem takich zmian może być po prostu doświadczenie współczucia i sympatii dla określonej osoby. Aby poświęcić jej uwagę i ją chronić. Może być też odczucie pasji. Być może po prostu staniesz się lepszą osobą po zainspirowaniu się czyjąś historią, nawet jeśli nigdy nie spotkasz tej osoby.

Uniwersalna emocja

Mówiąc o kama muta, mamy również do czynienia z uniwersalnym doświadczeniem, niezależnie od płci, kultury, języka lub pochodzenia. Nie ukrywajmy – ludzie często czują się poruszeni przez coś lub kogoś.

Co więcej, to uczucie jest nie tylko pozytywne, ale, można nawet powiedzieć – konieczne. Jest tak, ponieważ niewiele naszych emocji sprzyja zarówno chęci nawiązania więzi, jak i chęci rozpoczęcia nowych rzeczy. To uczucie po prostu motywuje nas ekscytującą mieszanką radości, nadziei, podziwu i przywiązania.

Kama muta to dobroć i inspiracja w jednym. Istnieje niewiele impulsów emocjonalnych, które są bardziej odkrywcze dla człowieka niż to, co nagle nas porusza.

Uczucie, że coś dotyka nas do tego stopnia, że czujemy się intensywnie, nagle, całkowicie szczęśliwi. Może to trwać jedynie przez krótką chwilę, a jednak jest równie uzdrawiające, jak motywujące.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fiske, AP, Seibt, B. y Schubert, T. (2019). La emoción de devoción repentina: Kama Muta y las prácticas culturales cuya función es evocarla. Revisión de la emoción , 11 (1), 74–86. https://doi.org/10.1177/1754073917723167
  • Seibt, B., Schubert, T. W., Zickfeld, J. H., Zhu, L., Arriaga, P., Simão, C., … Fiske, A. P. (2018). Kama Muta: Similar Emotional Responses to Touching Videos Across the United States, Norway, China, Israel, and Portugal. Journal of Cross-Cultural Psychology49(3), 418–435. https://doi.org/10.1177/002202211774624

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.