Psy domowe a osobowość typu borderline

Psy domowe a osobowość typu borderline

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2020

Psy domowe stanowią doskonałych towarzyszy dla osób z osobowością chwiejną emocjonalnie podtypu granicznego, nazywaną również borderline. Mogą pomóc im zyskać większą pewność siebie w sytuacjach społecznych, które zazwyczaj sprawiają im problemy.

Osoby z pogranicznym zaburzeniem osobowości (BPD) często odczuwają pustkę w środku. Zazwyczaj wiąże się ona z dysfunkcyjnymi przeżyciami z dzieciństwa. Kiedy opowiadają historię swojego życia, można zauważyć wiele powtarzających się motywów. Mówią między innymi o nieobecnych rodzicach, porzuceniu emocjonalnym i braku czułości.

W takim razie w jaki sposób mogą im pomóc psy domowe? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego psy to świetna terapia do osób z osobowością typu borderline.

Środowisko to nie jedyny czynnik, który prowadzi do rozwoju osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline. Genetyka również odgrywa znaczącą rolę. Pacjenci z BPD czują się zagubieni i załamani, jakby tonęli we własnej rozpaczy.

Odczuwany przez nich lęk przed ewentualnym porzuceniem jest na tyle silny, że kierują się w stronę autodestrukcji. Tym samym ich obawy stają się samospełniającą się przepowiednią: ponieważ boją się, że ludzie ich porzucą, sami odpychają tych, którzy ich kochają.

Kobieta dotykająca się czołem z psem

Należy pamiętać, że pacjenci z osobowością typu borderline są niezwykle wrażliwi i odczuwają dogłębny ból emocjonalny, jeśli ktoś im się sprzeciwi lub ich sfrustruje.

Z kolei psy domowe i inne zwierzęta domowe nigdy nie oceniają ani nie porzucają ludzi. Dzięki temu pacjenci BPD mogą przywiązać się do nich i otrzymać do nich miłość, nie wystawiając się na ryzyko zranienia.

Wielu pacjentów, którzy cierpią na pograniczne zaburzenia osobowości, przywiązuje się do swoich zwierząt, zawłaszcza psów. Tym samym zwierzęta są w stanie wypełnić pustkę, którą pacjenci odczuwają w środku.

Dlaczego psy domowe wywierają korzystny wpływ na osoby o osobowości typu borderline?

Zatwierdzenie emocjonalne

Zwierzęta, w przeciwieństwie do ludzi, nie są w stanie sprawić, że ktoś poczuje się jakby jego lub jej emocje nie miały znaczenia. Brak zatwierdzenia emocjonalnego pojawia się, gdy stwierdzasz, że emocje, które odczuwa dana osoba, nie są prawdziwe ani ważne.

Osoby cierpiące na BPD mają zazwyczaj problem z utrzymywaniem więzi z rodziną i bliskimi przyjaciółmi. Często słyszą skierowane w swoją stronę takie stwierdzenia jak: “Nie możesz być spragniony, bo właśnie się napiłeś” lub “Nie rozumiem, dlaczego cały czas płaczesz, skoro masz wszystko, czego potrzebujesz”.

Psy nigdy tego nie robią, dlatego też pacjenci z osobowością typu borderline czują się w pełni akceptowani i docenieni.

Psy domowe nie oceniają

Zwierzęta nie są w stanie oceniać swoich właścicieli. Nie znają takiego języka, który pozwalałby im wyrażać takie uczucia i nie kierują nimi takie przekonania kulturowe i społeczne, co ludźmi. Te przekonania, stereotypy i uprzedzenia odpowiadają często za to, jak oceniamy inne osoby.

Pacjenci z BPD doświadczają emocjonalnego bólu, który jest wręcz nie do zniesienia, gdy ktokolwiek ich ocenia. Z tego powodu mają ogromne problemy z utrzymaniem jakichkolwiek relacji. Psy domowe i inne zwierzęta mogą sprawić, że osoby cierpiące na BPD będą odczuwały spokój. Takie wolne od jakiejkolwiek oceny relacje mogą zapewnić im poczucie przynależności.

Towarzystwo

Psy stanowią doskonałe towarzystwo dla pacjentów z BPD. Pies zawsze będzie przy Tobie, bez względu na to, przez co przechodzisz, ile płaczesz i jak niestabilny emocjonalnie się czujesz. Taki rodzaj towarzystwa to coś, co czasem pomaga znaleźć równowagę pacjentom o osobowości typu borderline. W tym znaczeniu pies pomaga swojemu właścicielowi regulować emocje.

Bezwarunkowa miłość

Psy kochają swoich właścicieli nie oczekując niczego w zamian. Wielu pacjentów z BPD cierpi z powodu niskiego poczucia własnej wartości, a posiadanie psa może sprawić, że będą czuli się bardziej pewni siebie.

Płacząca kobieta z psem - psy domowe

Wiele problematycznych zachowań typowych dla takich osób bierze się z potrzeby czułości, miłości i zrozumienia. Niestety ich zachowanie często wywołuje odwrotny efekt. Na szczęście pies może stanowić źródło bezwarunkowej miłości, której potrzebują pacjenci o osobowości typu borderline.

Wady posiadania psów domowych przez osoby o osobowości typu borderline

Chociaż to jasne, że pacjenci z osobowością typu borderline są w stanie nawiązać zdrową i wyjątkową więź z psami, to takie relacje mogą mieć również kilka wad. Czasami psy stają się swego rodzaju buforem dla ludzkich emocji, który działa jak plaster nałożony na uczucia.

Dzieje się tak, ponieważ relacje z psami kryją dysfunkcyjne i bolesne emocje. Na początku wszystko jest w porządku, bo takie działanie pomagam osobom z BPD nauczyć się panować nad emocjami i odczuwać większą stabilność emocjonalną.

Problem stanowi ryzyko rozwinięcia zbyt dużej zależności od psa. To sprawi, że człowiekowi będzie łatwiej unikać radzenia sobie z sytuacjami interpersonalnymi. Pacjent może nawet odciąć się od innych ludzi i polegać na swoim zwierzaku, który będzie miał spełniać wszystkie jego potrzeby emocjonalne.

Wykorzystaj korzyści oferowane przez psy domowe w maksymalny sposób

Dlatego też tak znaczącą rolę odgrywa znalezienie złotego środka. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pies pomaga pacjentowi i nie pogarsza jego sytuacji. Chodzi o to, aby jak najlepiej wykorzystać zalety płynące z posiadania psa, a jednocześnie ustrzec się przed zależnością emocjonalną.

Pacjenci z osobowością typu borderline powinni postarać się również rozwijać relacje z otaczającymi ich ludźmi. Muszą wykazać gotowość na odczuwanie frustracji, przynajmniej od czasu do czasu. Poza tym powinni zaakceptować fakt, że w którymś momencie życia ktoś ich skrytykuje, a tym samym muszą nauczyć się sobie radzić z takimi sytuacjami.

Kolejne niebezpieczeństwo związane ze zbytnim przywiązaniem się pacjentów z BPD do swoich psów to fakt, że zwierzęta żyją krócej niż ludzie. Śmierć pupila może wywołać poważny kryzys i prowadzić między innymi do wystąpienia zachowań autodestrukcyjnych, agresywności, czy silnej dysforii.

Podsumowując, psy domowe mogą wywierać pozytywny wpływ na pacjentów z osobowością chwiejną emocjonalnie podtypu granicznego, jeśli zachowa się odpowiedni umiar – podobnie jak w przypadku innych rozwiązań.

Chociaż osoby cierpiące na BPD mogą czerpać korzyści z posiadania domowego zwierzątka, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby upewnić się, że ich relacje nie staną się toksyczne i nie będą zastępowały właściwego panowania nad odczuwanymi uczuciami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Frías, A. (2017). Vivir con trastorno límite de la personalidad. Una guía clínica para pacientes. Serendipity. Desvele de Brouwer.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.