Shinrin-yoku: relaksujące kąpiele leśne

Kobieta w lesie - shinrin-yoku

Shinrin-yoku lub terapia leśna nie tylko przywraca nam kontakt z naturą. Jest w stanie znacznie zmniejszyć stres, który odczuwa dana osoba.

Shinrinyoku nazywane jest w Japonii zagłębieniem się w leśną atmosferę. Jest to terapia pozwalająca pozbyć się napięć, które powoduje dziś życie w mieście. Natura może czasem być dobrym sprzymierzeńcem w powrocie do zdrowia i przywróceniu jakości życia osób cierpiących z powodu stresu w pracy lub w życiu osobistym.

Termin Shinrin-yoku oznacza pochłanianie atmosfery lasu, aby uniknąć chorób związanych ze stresem dużych miast. Pomyślmy, że kontakt z nieprzyjemnymi sytuacjami jest jedną z przyczyn chorób przewlekłych.

Shinrin-yoku lub leśna terapia

Terapia leśna lub Shinrin-yoku powstała w 1982 roku w Japan Forest Agency jako alternatywa dla zmniejszenia poziomu stresu. Jest to terapia oparta na zasadach buddyjskich i sintoistycznych, które mówią o integralnym kontakcie z naturą. Za pomocą zmysłów osoba nawiązuje kontakt ze środowiskiem naturalnym, aby przywrócić wewnętrzny spokój.

LasChociaż jest to terapia, która narodziła się w Japonii zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie. W Hiszpanii nazywa się ją „kąpielą w lesie” i polega, jak sama nazwa wskazuje, na poznawaniu przyrody. W ten sposób jednostka się odpręża i poprawia swoje samopoczucie bez potrzeby przyjmowania leków.

Jakie korzyści przynosi Shinrin-yoku?

Badacze z Uniwersytetu w Chibie kierowani przez Yoshifumi Miyazakiego zostali poproszeni o zbadanie korzyści płynących z pełnego kontaktu z lasem. Za pomocą biomarkera stresu ustalono, że osoby mające kontakt ze środowiskiem miejskim miały wyższy poziom kortyzolu niż osoby mające kontakt ze środowiskiem naturalnym.

Stosując techniki neurobiologiczne zaobserwowali, że las zmniejsza aktywność poznawczą i zwiększa te związane z przyjemnością. Drzewa uwalniają związki lotne korzystne dla układu odpornościowego, zwane fitoncydami. Są to allelochemiczne środki przeciwdrobnoustrojowe, które znacznie poprawiają zdrowie. Są szeroko stosowane w medycynie holistycznej.

«Chodzi o to, aby poświęcić czas na zauważenie tego, co widzimy. Oddychać głęboko, mieć kontakt z powietrzem, teksturami liści, słuchać wiatru między drzewami, słyszeć ptaki».

-Amos Clifford-

Jak przeprowadza się terapię Shinrin-yoku?

Miliony Japończyków dotkniętych stresem co roku przeprowadzają terapię leśną. Ponadto, dzięki różnym oficjalnym ośrodkom przedstawionym przez Japońską Agencję Leśną, jest ona bardzo łatwo dostępna. Terapia Shinrin-yoku polega na wejściu do lasu i wykonywaniu przez dwie godziny różnych technik oddychania.

Mężczyzna w lesieUczestnicy są monitorowani przed i po otrzymaniu terapii, aby sprawdzić, czy nastąpiła poprawa. W ten sposób skuteczność leczenia jest natychmiast sprawdzana, więc można zauważyć znaczne zmiany w samopoczuciu. Podsumowując, możemy docenić w ten sposób znaczenie Shinrin-yoku dla naszego życia emocjonalnego.

Kontakt z naturą nie tylko poprawia równowagę psychiczną i ogólne samopoczucie organizmu. Pobudza również zmiany w układzie nerwowym. Właśnie to pozytywnie wpływa na drażliwość, złość, depresję, lęk i napięcie.

Shinrin-yoku: końcowe refleksje

Podsumowując, Shinrin-yoku jest naturalnym zabiegiem do wykonania w dowolnym momencie życia. Przy odpowiedniej praktyce pomaga osiągnąć optymalny stan relaksu. Ponadto kontakt z naturą pozwala poprawić jakość życia i stan emocjonalny.

Dlatego oddychanie, wiatru na twarzy i powolny spacer wolny od zmartwień jest jednym z filarów, dzięki którym Shinrin-yoku jest światowym sukcesem.

«99,9% naszej ewolucji spędziliśmy w środowisku naturalnym (…). Nasze funkcje fizjologiczne są wciąż dostosowane do tych środowisk i każdego dnia możemy osiągnąć dobre samopoczucie, jeśli zsynchronizujemy nasze rytmy z rytmami otoczenia».

-Yoshifumi Miyazaki-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bertrán, Ana Rosa Castro, and Camilo Macías Bestard. Actualización bibliográfica sobre técnicas de relajación. Revista de Información Científica 65.1 (2010).
  • Gesse, Á. (2018). Sentir el bosque: La experiencia del shinrin-yoku (baño de bosque). Grijalbo ilustrados.
  • Peiró, Pablo Saz, and Shila Saz Tejero. Tierra, sol, agua y aire: aplicaciones terapéuticas en el paciente oncológicoMedicina naturista 8.1 (2014): 6-16.

 

Scroll to Top