Wszyscy wiemy, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu szczęście. Czy jednak potrafimy cieszyć się szczęściem osób wokół nas? Czy może egoistycznie myślimy, że nasze własne szczęście jest najważniejsze? To, jak reaguje dana osoba na sukcesy i radość innych ludzi bardzo dużo mówi o charakterze tego człowieka.
Na pewno nie raz zdarzyło ci się podzielić z kimś jakąś dobrą wiadomością. Spodziewałeś się pozytywnej reakcji, ale zamiast tego dało się odczuć napięcie, któremu towarzyszył swego rodzaju fałszywy uśmiech. Nawet dobremu przyjacielowi zdarza się czasem w ten sposób zareagować. Takie zachowanie świadczy o tym, że dany człowiek owszem, ceni szczęście, ale przede wszystkim własne.
Ludzie, którzy nie potrafią cieszyć się cudzym szczęściem mają problem nie tylko z zazdrością, ale też z własnym ego i zaniżoną samooceną. Nie chcą widzieć, jak ludziom wokół nich coś się udaje, bo sami czują, że zostają w tyle. Ich frustracja sprawia, że nie są w stanie życzyć dobrze drugiemu człowiekowi.
Jeśli jednak tego spróbujesz, przekonasz się, że radość z czyjegoś szczęścia daje ci swego rodzaju poczucie spełnienia. Nie jest to w żaden sposób związane z religią ani zasadami moralnymi. Poniżej wyjaśniamy, co na ten temat mówi psychologia.
“Miłość to stan, w którym szczęście drugiej osoby jest nieodzownym elementem Twojego szczęścia.”
-Robert A. Heinlein-
Szczęście ludzi wokół Ciebie ma dobry wpływ na Twoje samopoczucie
Dr Douglas A. Gentile wraz ze swoim zespołem z wydziału psychologii z Uniwersytetu Stanu Iowa przeprowadził eksperyment na grupie osób, u których stwierdzono zaburzenia lękowe i nadmierny stres. Przez kilkanaście dni kazali im stosować technikę, która przyniosła zaskakująco dobre rezultaty.
Eksperyment był prosty. Badane osoby miały przez 15 do 20 minut dziennie chodzić, biegać albo ćwiczyć. W tym czasie miały praktykować kinhin, czyli medytację w ruchu. Miała ona pomóc badanym poczuć dobro i wewnętrzny spokój oraz poprawić ogólne samopoczucie.
Aby osiągnąć ten stan, wszyscy badani mieli za zadanie życzyć dobrze każdej napotkanej osobie. Sam akt projektowania pozytywnych uczuć na kogoś sprawiał, że badany czuł się szczęśliwszy. W umysłach tych osób rodziło się mniej negatywnych myśli. Z kolei uczucie spokoju i połączenia dawało im komfort i zadowolenie.
Staraj się trzymać dobrych, czystych myśli
Dr Gentile dowiódł dzięki temu eksperymentowi trzech rzeczy. Po pierwsze, stres i zaburzenia lękowe zacznie ustąpiły nie tylko dzięki ćwiczeniom. Bardzo dużą rolę odegrał wewnętrzny dialog i odpowiednie nakierowanie emocji. Zamiast produkować negatywne myśli zapętlone w głowie, badane osoby generowały dobro, które wysyłały w stronę innych.
Kiedy badane osoby szły na spacer i w myślach życzyły dobrze napotkanym obcym ludziom, czuły wzrost poziomu empatii i połączenia z ludźmi wokół. Nagle zaczęli zwracać większą uwagę na twarze ludzi, których mijali na ulicy i dostrzegać ludzki element w pozornie niezwiązanych z nimi jednostkami.
Radość z cudzego szczęścia daje poczucie wolności
Nasze zachowania, słowa i myśli mają wpływ na naszą rzeczywistość. W psychologii określa się to efektem bumerangu, albo zasadą akcji i reakcji. Na podstawie tejże zasady, każda pozytywna myśl wysłana w czyjąś stronę może mieć pozytywny wpływ na twoje życie. To, co do ciebie wraca jest emocjonalną nagrodą i oczyszczeniem.
Możesz to sprawdzić na własnym przykładzie wysyłając dobre myśli komuś, kto na przykład czegoś Ci zazdrości. Wyobraź sobie współpracownika, który wyraża swoje niezadowolenie za każdym razem, kiedy odnosisz sukces. Jeżeli będziesz walczył jego własną bronią, obydwoje się wypalicie z powodu negatywnej atmosfery i napięcia.
Jeżeli jednak zmienisz front i w myślach będziesz życzyć dobrze tej osobie, przede wszystkim się rozluźnisz. Pomyśl, że każdy przeszedł inna drogę życiową i że niektórzy jeszcze nie znaleźli punktu, w którym czują szczęście. Najprostszą reakcją jest zazdrościć komuś, kto jest o krok dalej.
Spróbuj wprowadzić tę prostą zmianę do swojego życia i obserwuj, jak zmienia się Twoje samopoczucie. Im częściej będziesz wysyłać dobre wibracje w kierunku ludzi, tym częściej będziesz otwierać serce na innych i na to, co chcą ci ofiarować. Przekonasz się po krótkim czasie, że dzięki tej prostej praktyce poczujesz lepsze połączenie z ludźmi wokół ciebie i poprawi się twoje samopoczucie.
“Nie zazdrościć innym ich łask jest błogosławieństwem.”
-Rupi Kaur-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Douglas A. Gentile, Dawn M. Sweet, Lanmiao He. “Caring for Others Cares for the Self: An Experimental Test of Brief Downward Social Comparison, Loving-Kindness, and Interconnectedness Contemplations.” Journal of Happiness Studies (First published online: March 21, 2019) DOI: 10.1007/s10902-019-00100-2