Samorealizacja: klucz do ludzkiego potencjału

Samorealizacja: klucz do ludzkiego potencjału
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Mahatma Gandhi, Viktor Frankl i Nelson Mandela są świetnymi przykładami tego, czym jest samorealizacja. Zgodnie z jej teorią każdy z nas musi rozszyfrować co w nas jest. Samorealizacja to celowy, odpowiedzialny i twórczy rozwój osobisty, który sprawia, że ​​walczymy, aby stać się tym, kim chcemy być.

W 1943 roku Abraham Maslow powiedział, że muzyk nie powinien robić niczego, co nie jest muzyką. Artysta musi malować, a pisarz musi pisać, jeśli chce być szczęśliwy. Tak jak uczy nas twórca hierarchii potrzeb, każda osoba ma aspiracje i wrodzony potencjał. Ignorowanie ich lub zniechęcanie prowadzi tylko do frustracji.

Niemniej jednak musimy zastanowić się nad trudnością spełnienia tych aspiracji. Niezależnie od tego czy nam się to podoba czy nie, dostosowanie naszych osobistych celów do naszych codziennych czynności nie zawsze jest możliwe. Co więcej, czasami nie mamy szansy pokazać światu naszego potencjału lub poświęcić naszego życia temu, o czym zawsze marzyliśmy.

Drzewo o wschodzie słońca

Dyscyplina, nadzieja i determinacja są bardzo ważnymi czynnikami samorealizacji. Zakładając, że nie będzie to łatwa podróż, jest to kolejna rzecz, którą musisz zaakceptować bez względu na wszystko, tak jak robią to ludzie sukcesu, o których wspomnieliśmy wcześniej.

W rzeczywistości, Viktor Frankl zwrócił uwagę na to, że samorealizacja nie jest celem. Zamiast tego jest to ciągła podróż, dzięki której uczysz się ulepszać i zbliżać się do jak najlepszej wersji siebie, którą możesz osiągnąć.

„Samorealizacja jest wewnętrznym wzrostem tego co już jest w organizmie, a dokładniej tym, czym jest sam organizm.”

Abraham Maslow

Samorealizacja i podstawy teoretyczne

Teoria samorealizacji wywodzi się z psychologii humanistycznej. Abraham Maslow był jedną z jego najważniejszych postaci. W książkach takich jak Toward a Psychology of Being zwrócił uwagę na następujące idee:

Mężczyzna na górze - samorealizacja
  • Samorealizacja oznacza zdolność zaspokajania naszych najważniejszych potrzeb, między innymi statusu społecznego, aspiracji emocjonalnych lub celów.
  • Chodzi także o określenie, co znaczy dla nas życie.
  • Ta teoria mówi, że musimy robić to co już jest w nas. Oznacza to, że jeśli nie mamy umiejętności bycia naukowcem, marzenie o zostaniu następnym Stephenem Hawkingiem nie ma sensu. Każdy z nas musi być świadomy naszych mocnych stron i potencjału.
  • Carl Rogers, kolejna istotna postać psychologii humanistycznej, twierdzi, że samorealizacja dotyczy także znalezienia równowagi między prawdziwym Tobą a ideałem.

Z drugiej strony bardzo interesującym szczegółem tego podejścia jest to, że Maslow bronił idei, że jesteśmy zaprogramowani na samorealizację. Mamy ogromną potrzebę osiągnięcia równowagi między tym kim jesteśmy i kim możemy być. Czasami jednak społeczeństwo może nam to utrudniać.

Klucze do osiągnięcia samorealizacji

Jeśli skupimy się na klasycznej teorii ludzkich potrzeb Abrahama Maslowa, możemy wierzyć, że wspinanie się na szczyt (samorealizacja) jest w rzeczywistości procesem liniowym. Innymi słowy, najpierw musimy czuć się bezpiecznie. Następnie powinniśmy zaspokoić potrzebę łączenia się z innymi ludźmi, potrzebę przynależności i miłości oraz potrzebę statusu społecznego, aby w końcu dostać się na szczyt.

Jednak badania, takie jak to przeprowadzone przez Wild Whitellmana z University of Atlanta wyjaśniają, że musimy reinterpretować teorię samorealizacji.

Samorealizacja nie jest procesem liniowym

Victor Frankl, Nelson Mandela i Mahatma Gandhi doświadczyli trudności. Chociaż nie spełniali potrzeb piramidy w sposób liniowy, nadal skupiali się na samorealizacji.

  • Mahatma Gandhi użył obywatelskiego nieposłuszeństwa, aby uwolnić swój lud. Victor Frankl był zdecydowany odkryć co dla niego znaczy życie, nawet gdy był w Auschwitz i Dachau. Nelson Mandela nie poddał się, gdy był uwięziony.
  • Innymi słowy, kiedy jesteś oddany swoim wartościom i sile, która Cię określa, samotność, bezrobocie lub bycie bezdomnym nie mają znaczenia.

Bądź wytrwały i kreatywny

Teoria samorealizacji przypomina nam, że istnieje w nas siła, która sprawia, że ​​osiągamy nasze cele. Jeśli jesteś muzykiem, nie powinieneś rezygnować ze swojej pasji i poświęcić swoje życie innej profesji. Zawsze będziesz czuć potrzebę bycia tym kim chcesz być i musisz być wytrwały w swoich wysiłkach.

Kobieta ze skrzypcami

Bycie kreatywnym i znajdowanie każdej możliwej ścieżki to mosty, które pomogą Ci przezwyciężyć frustrację, aby dostać się na szczyt.

Samorealizacja jest wewnątrz Ciebie

Psycholog i filozof Mihaly Csikszentmihalyi mówi również, że samorealizacja jest wrodzona. Nasz potencjał powoli i ostatecznie się wyłoni. Dlatego musimy go słuchać i skupiać się na kształtowaniu go każdego dnia. Na przykład ci, którzy dążą do pomocy ludziom, będą szczęśliwi jako pielęgniarki, pracownicy socjalni, psychologowie, a nawet nauczyciele.

Istnieje wiele scenariuszy, w których możesz dostosować swoje cele do codziennych czynności. Kiedy to zrobisz i gdy będziesz otoczony obowiązkami, które lubisz, to wtedy odkryjesz jak naprawdę wygląda szczęście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Maslow, A. H. (1943). A theory of human motivation. Psychological Review, 50, 370-396.
    • Kenrick, D. T., Neuberg, S. L., Griskevicius, V., Becker, D. V., & Schaller, M. (2010). Goal-driven cognition and functional behavior: The fundamental-motives framework. Current Directions in Psychological Science, 19, 63-67.
    • Krems, J.A., Kenrick, D.T., & Neel, R. (2017). Individual perceptions of self-actualization: What functional motives are linked to fulfilling one’s potential? Personality and Social Psychology Bulletin. In press

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.