Neferusobek: władczyni, która nie uznawała żadnych kompromisów

Neferusobek była pierwszą oficjalnie uznaną i zaakceptowaną królową Egiptu. Jej wykraczające poza ograniczenia wywołane przez płeć życie i okres rządów zdaniem ekspertów są naprawdę godne pochwały i zasługują na największe uznanie.

Neferusobek

Neferusobek jest imieniem, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „piękno Sobka”. Nosząca to imię kobieta była pierwszą pełnoprawną władczynią starożytnego, „faraonem w spódnicy”. Jak można się tego spodziewać, życie Neferusobek było pełne wręcz niesamowitych i niekiedy też szokujących chwil, które w wielu przypadkach mogą stanowić dla nas inspirację nawet w dzisiejszych czasach. Była ona kobietą, która przejęła bez żadnego wahania rolę zdominowaną do tej pory przez mężczyzn.

Neferusobek wykorzystała w pełni swoją niezwykle silną osobowość, determinację, bystry intelekt i doskonałą wiedzę na tematy taktyczne i strategiczne. Stała się ona naprawdę przełomową władczynią. Jednocześnie ciężko pracowała, aby zdobyć szacunek swoich ludzi. Przede wszystkim dlatego, że w zasadzie natknęła się na strukturę władzy, którą zajmowali się do tej pory głównie mężczyźni.

Neferusobek była pierwszą oficjalnie uznaną i zaakceptowaną królową Egiptu. Jej wykraczające poza ograniczenia wywołane przez płeć życie i okres rządów zdaniem ekspertów są naprawdę godne pochwały i zasługują na największe uznanie.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat Neferusobek

Neferusobek była ostatnią władczynią Egiptu wywodzącą się z XII dynastii. Jej starsza siostra, Neferuptah, która odziedziczyła tron jako pierwsza, zmarła jednak jeszcze przed ojcem, Amenemhatem III. Imię Neferusobek w dosłownym tłumaczeniu oznacza „piękno Sobka”, czyli jednego z popularnych bogów w mitologii egipskiej, jedną z dusz boga Słońca Ra.

Wizerunek Neferusobek

Neferusobek rządziła przez zaledwie trzy lata i dziesięć miesięcy. Nie pozostawiła więc po sobie żadnych imponujących nowo wybudowanych budowli. Ale jej osiągnięcia z dziedziny architektury okazały się być niezwykle ważne dla starożytnego Egiptu. Należą do nich między ukończenie za jej panowania świątyni pogrzebowej Amenemhata III, znanej także jako labirynt Herodota. Ma ona na koncie także zlecenie budowy szeregu budynków w Herakleopolisie.

Dawne zapisy mówią o jej nieugiętej wytrwałości. Odwaga, silny charakter i inteligencja Neferusobek uczyniły ją jednym z najlepszych władców starożytnego Egiptu, biorąc pod uwagę wszystkich faraonów, bez względu na płeć.

Co jest takiego specjalnego w Neferusobek?

Neferusobek nie przestrzegała żadnych zasad dotyczących zwyczajowych ról płci obowiązujących w starożytnym Egipcie. Co więcej, wiele z nich ostentacyjnie łamała. Na przykład na istniejących wizerunkach jest z reguły prezentowana w odzieży typowo męskiej. Jednak w używanych przez siebie tytułach używała zaimków żeńskich.

Nie wszystkie władczynie tak postępowały lub decydowały się na taki dosyć ryzykowny w tamtych czasach krok. Kilka portretów i posągów Neferusobek pokazuje jej niezwykłe ubrania i symbole mocy. Próbowała ona doprowadzić do tego, by kobiety także mogły zaistnieć na wysokich stanowiskach w państwie. A także wyrównać znaczenie mężczyzn oraz kobiet.

Egipskie malowidła

W czasach, gdy bycie kobietą uważano za coś wręcz haniebnego, Neferusobek próbowała udawać, że jest mężczyzną. Jest także wielce prawdopodobne, że jej wysiłki na rzecz feminizacji starych, skostniałych symboli i przekonań były jednym ze sposobów na uciszenie jej krytyków. W starożytnym Egipcie po prostu mężczyźni wierzyli święcie w to, że są lepsi.

Tak więc mieszanka cech męskich i żeńskich miała prawdopodobnie pozwolić Neferusobek zachować wizerunek klasycznego i honorowego faraona, ale z dodatkową zaletą bycia przy tym kobietą. Jest ona zatem przykładem siły i wytrwałości w walce o równość płci. Wszyscy możemy być władcami swojego własnego życia, dowódcami naszego własnego przeznaczenia.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Neferusobek, silna wola i motywacja w dążeniu do sukcesu to w zasadzie wszystko, czego potrzebujemy, aby przejść do historii.

Scroll to Top