Haruki Murakami – poznaj kulisy stojące za jego sukcesem literackim

Wiele książek, które napisał Haruki Murakami, odniosło taki sam sukces, jak napisana przez J.K. Rowling saga o Harrym Potterze. Pisarz ten tworzy skomplikowane postacie, kreuje nierealne światy i łagodnie przekazuje emocje, które działają na czytelników z całego świata.

Haruki Murakami

Haruki Murakami jest japońskim pisarzem, który skradł serca milionów czytelników na całym świecie dzięki swojemu wyjątkowemu stylowi literackiemu. Mówi on w swoich książkach o codziennych sprawach, takich jak samotność, strach czy zawód miłosny, ale umieszcza te tematy w świecie pełnym symboli i onirycznych momentów olśnienia.

Kiedy zanurzasz się po raz pierwszy w świat książek tego niesamowitego autora, dzieje się coś niezwykłego. Masz wrażenie, że każde zdanie zostało napisane specjalnie dla ciebie. Nic zatem dziwnego, że Haruki Murakami jest często wymieniany w świecie literackim jako potencjalny kandydat do Nagrody Nobla.

W opowiadaniach Murakamiego główne postacie są zawsze obserwatorami. Z ciekawością oczekują na to, co im się przydarzy: dziwna rozmowa telefoniczna, zagubiony kot, portal do innego wymiaru, w którym znika ukochana osoba…

Elementy fantastyczne przeplatają się z rzeczywistością, jednak nie zamieniają się w magiczny realizm, jak u Garcii Marqueza. To dlatego, że Murakami przedstawia swoje historie, jak gdyby były wyraźnym snem.

Haruki Murakami

Haruki Murakami porównuje pisanie do snów. W jego książkach pojawia się wiele otwartych drzwi, które prowadzą do innego poziomu świadomości, do światów nieskończonych możliwości, gdzie zwierzęta stają się prorokami, a seksualność pełni rolę egzorcyzmów.

Murakami jest niczym David Lynch literatury, przez co jego dzieła są dla jednych zbyt osobliwe, a dla innych wysublimowane.

“Śnię. Czasem myślę, że to jedyne, co powinniśmy robić.”

-Haruki Murakami-

Haruki Murakami: Marzyciel zakochany w jazzie

Murakami urodził się w Kyoto w 1949 roku. Jego rodzice zaszczepili w nim otwartość kulturową. Obydwoje byli profesorami literatury, dzięki czemu miał on dostęp do amerykańskich książek i płyt już we wczesnym dzieciństwie. Wyrósł na amerykańskich powieściach z lat 50. i 60. i już jako dziecko kochał jazz.

Mimo, że był studentem literatury na Uniwersytecie Waseda, rzadko kiedy widziano go na wykładach. Jego zainteresowania kręciły się wokół muzyki i nocnego życia w barach. Pracował w sklepie z płytami, a potem otworzył w Kokubunji, w Tokyo, klub jazzowy pod nazwą Peter Cat.

Na Uniwersytecie Waseda poznał swoją późniejszą żonę, Yoko. Również kochała muzykę i pomagała mu w klubie aż do wczesnych lat 80. W tym okresie na rynku pojawiły się jego pierwsze publikacje. Największy sukces przyniosła Murakamiemu książka Norwegian Wood. Po jej publikacji postanowił on podjąć się nowego wyzwania i przeniósł się z Japonii do Europy, a potem do Stanów Zjednoczonych.

Dystopia, tłumaczenia i Nagroda Nobla, która nie nadeszła

W 1995, Haruki Murakami wrócił na jakiś czas do Japonii niedługo po trzęsieniu ziemi w Kobe i zamachu w tokijskim metrze. Obydwa wydarzenia stały się inspiracją do napisania książek Underground (1997) i Wszystkie boże dzieci tańczą (2000).

W powieści Sputnik Sweetheart porusza kwestię natury uczuć, opowiadając historię zaginięcia młodej pisarki Sumire. Z kolei w książkach Kafka nad morzem (2002), Po zmierzchu (2004), i 1Q84 (2009) autor kreuje dystopiczne wizje wszechświata.

Murakami i winyle

Symbolizm, refleksje i surrealizm jednocześnie wciągają i zaskakują czytelnika. Niewielu autorów zdołało stworzyć styl, który jest tak oryginalny i przemawia do tak wielu odbiorców. Haruki Murakami jest jednym z najlepiej sprzedających się na świecie autorów. Niestety mimo tych sukcesów, nie otrzymał jak do tej pory Nagrody Nobla.

Haruki Murakami pracował również jako tłumacz. Przełożył z angielskiego na japoński dzieła swoich największych idoli: Raymonda Carvera, F. Scotta Fitzgeralda, oraz Johna Irvinga. W życiu osobistym Murakami uwielbia uprawiać sport i bierze udział w maratonach i triatlonach. Słynie on również ze swojej miłości do kotów.

Murakami i jego niepowtarzalny styl

Murakami opublikował niedawno kolejną książkę, Śmierć Komandora – dwutomową powieść, w której porusza typowe dla siebie tematy: miłość, samotność i praca. Jego dzieła są entuzjastycznie przyjmowane na całym świecie.

Niestety, we własnym kraju jest on uważany za obcego, ponieważ wybrał amerykański styl życia i kulturę. W Japonii nazywa się go czasem “popowym pisarzem”. Mimo tego jest on doceniany przez wielu miłośników literatury.

Haruki Murakami patrzy w górę

Na dzień dzisiejszy książki Murakamiego zostały przetłumaczone na 42 języki. Jest jednym z najlepiej sprzedających się autorów nawet w Korei Południowej i w Chinach. Jego umiejętność łączenia empirycznych wrażeń z elementami zaczerpniętymi ze snów niezmiennie składnia czytelników do sięgania po jego twórczość.

Pomimo zaskakującej symboliki, w jego opowieściach każdy znajduje jakąś część siebie. Murakami mówi bowiem o rzeczach, których doświadcza każdy z nas.

Nie wiadomo, czy Haruki Murakami otrzyma za swoje dzieła Nagrodę Nobla, ale on sam zdobył już to, o czym marzy każdy pisarz – uznanie czytelników na całym świecie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Mussari, Mark (2011). Haruki Murakami. Marshall Cavendish.
  • Sotelo Navalpotro, Justo (2013). Los mundos de Haruki Murakami. Izana Editores
Scroll to Top