Refleksje nad własnym życiem - 17 cytatów

Refleksje nad własnym życiem - 17 cytatów

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2019

Jest wielu dobrych mówców, którym udało się nadać kształt myślom i życiu w cudownie melodyjny sposób. Refleksje stają się naturalna, dzięki harmonii ich słów. Refleksje – to właśnie dzięki nim łatwiej jest nam zrozumieć własne uczucia.

Refleksje najlepszych myślicieli ludzkości – cytaty

“Kochaj tak jak potrafisz, kochaj tak mocno jak umiesz. Nie martw się o efekt końcowy swojej miłości.”

Amado Nervo (1870-1919). Meksykański poeta, nowelista i eseista

Miłość to nieskończone uczucie do każdej rzeczy. Miłość do samych siebie, miłość do rodziców, naszych dzieci, krewnych, przyjaciół. Wreszcie miłość do natury i życia, naszej pracy, poczucia własnej wartości i tego małego wkładu w kreowanie świata… Każda naprawdę zdrowa miłość, jaką możemy sobie wyobrazić napędza nas i czyni nas lepszymi.

Serca w dłoni

“Miłość jest niewidzialna. Przychodzi i odchodzi jak jej się podoba. Nikt nie pociąga jej do odpowiedzialności za swoje czyny.”

Miguel de Cervantes (1547-1616). Hiszpański nowelista, poeta i dramaturg.

Wspaniały twórca Don Kichota z La Manchy każe nam zadać sobie pytanie, dlaczego nigdy nie pociągamy miłości do odpowiedzialności za swoje czyny. Być może to dlatego, że wszyscy znamy jej dobre uczynki i tęsknimy za niesamowitym uczuciem, które w nas wywołuje.

“Prawdziwą miłość poznaje się nie po tym czego wymaga, lecz po tym co nam daje.”

Jacinto Benavente (1866-1954). Hiszpański dramaturg.

Jest to wspaniała myśl, o której często zapominamy lub którą odrzucamy. Prawdziwa miłość to nie egoizm. Miłość nie daje pierwszeństwa osobie, którą obejmuje. Zdrowa i szczera miłość nie posiada ukrytych motywów.

“Być może naszym zadaniem na tym świecie jest poszukiwanie miłości. Znalezienie jej, utrata i tak w kółko. Z każdym kolejnym uczuciem rodzimy się na nowo, a z każdą która się kończy, jesteśmy naznaczani nową blizną. Z dumą noszę swoje.”

Isabel Allende (1942). Chilijska autorka.

Po raz kolejny miłość ukazana jest jako motor napędowy naszego świata i nas samych. Mówiąc o miłości nie znamy porażki. Z każdym uczuciem odkrywamy siebie na nowo i rozwijamy się.

“Aby być zupełnie, kompletnie, absolutnie zakochanym, musisz w pełni wierzyć, że ktoś również się o ciebie troszczy. Że sam również jesteś inspiracją miłości.”

Mario Benedetti (1920-2009). Urugwajski autor i poeta.

Nie chodzi o odwzajemnienie miłości przez drugą osobę. Chodzi o odbicie naszej miłości na nas samych. Miłość do samego siebie napędza nasz związek i dobre samopoczucie.

Serce - związek

“To sak samo jak z pamięcią. Seks, jeśli go nie zażywasz – znika.”

Eduard Punset. Hiszpański autor i popularyzator nauki.

Zdolność do ekscytacji i odczuwania przyjemności przez nasze ciała jest niezbędne dla dobrego samopoczucia i spełnienia. Nie chodzi o to, czy to potrzebne lub nie. Natura dała nam jednak tę możliwość, więc dlaczego mamy z niej nie korzystać? Seks jest niesamowity.

“Zapomnienie o większości rzeczy, które nam wmawiali jest ważniejsze niż sama nauka.”

Eduard Punset. Hiszpański autor i popularyzator nauki.

Popełniliśmy ten błąd, że wydawało nam się, że wszystko czego do tej pory się nauczyliśmy jest dobre. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że życie się zmienia, a my razem z nim, stale odkrywając kim tak naprawdę jesteśmy.

“Czasami spędzamy lata, wcale nie żyjąc, i nagle nasze życie skupia się na tej jednej chwili.”

Oscar Wilde (1854-1900). Irlandzki autor, poeta i dramaturg.

To dlatego nasze życia czasem zmienia się w ułamku sekundy. Razem z nim zmienia się nasze przekonanie, o tym że najlepsze dopiero przed nami. Teraźniejszość to nasz najlepszy czas. Jedyna ścieżka wiedzie naprzód, lecz nie mamy pojęcia o naszym przeznaczeniu.

Matka z córką

“Najlepszym sposobem, by pozbyć się pokusy jest ulec jej.”

Oscar Wilde (1854-1900). Irlandzki autor, poeta i dramaturg.

Pokusa jest przeciwieństwem rozwagi (lub przesadnej rozwagi). Oddawanie się temu co pragniemy i czego pożądamy to jedyny sposób na pozbycie się dyskomfortu, który w nas tworzy.

“Piękno nie widzi. To my możemy je ujrzeć.”

Albert Einstein (1879-1966). Niemiecki naukowiec.

Jeśli nasze intencje i motywacje zaginą to razem z nimi zgaśnie i nasze światło.

“Możesz zrobić cokolwiek, lecz nie wszystko.”

David Allen. Amerykański trener.

To inny sposób na powiedzenie “nie bierz więcej niż możesz udźwignąć.” Mamy swoje ograniczenia. Refleksje pozwalają nam określić swoje cele i stale się na nich koncentrować, krok po kroku. Usiłowanie zrobienia wszystkiego na raz to najlepszy gwarant porażki.

“Doskonałość osiąga się nie wtedy, kiedy już nic więcej nie można dodać, lecz wtedy kiedy niczego już nie można odebrać.”

Antoine de Saint-Exupéry (1900-1944). Francuski autor i lotnik.

Dajemy ci tę lekcję poprzez refleksje zawarte w “Małym Księciu”. Doskonałość osiągamy wtedy, kiedy uzbieramy plecak niezliczonych wartości niematerialnych rzeczy.

Spokój wewnętrzny - kobieta

“Śmiejąc się z własnych błędów możemy wydłużyć nasze życie. Śmiejąc się z kogoś innego, możemy je skrócić.”

Cullen Hightower (1923-2008). Amerykański polityk.

Najwyraźniej szyderstwo, sarkazm i poniżanie są oznaką pustej osobowości, która nic nie wnosi dla świata. Zagłębmy się bardziej w poszukiwaniu zrozumienia siebie i śmiejmy się z nas samych, przede wszystkim szanując innych.

“Dla mężczyzny, który posiada jedynie młotek, wszystko co napotyka wydaje się być gwoździem.”

Abraham Maslow (1908-1970). Amerykański psycholog.

Brak celu oraz ambicji jest niebezpieczny. Sprawia że ograniczamy nasze możliwości i wiedzę. Doskonale byłoby osiągnąć różnorodność. Możemy to zrobić poprzez głębokie refleksje.

“Uważaj na swoje myśli, one zamieniają się w słowa. Uważaj na słowa, te przechodzą w czyny. Uważaj na czyny, one stają się nawykami. Uważaj na nawyki, te tworzą twoją osobowość. Uważaj na swoją osobowość, ona staje się twoim przeznaczeniem.”

Lao-Tze. Chiński filozof.

Rozwaga i roztropność w naszym związku jest wysoce cenioną wartością. Aby uniknąć czynów, których możesz żałować, pozwól by twoimi działaniami kierował szacunek do innych.

“Najbogatszy człowiek, to nie ten który ma najwięcej, lecz ten kto pragnie najmniej.”

Autor nieznany

Niepragnienie oznacza bycie kompletnym i pełne spełnienie. Nie potrzebujemy pieniędzy, kiedy wiemy że jesteśmy bogatsi o coś, czego nie można kupić.

Te cytaty pełne są mądrych lekcji. Czy znasz słynny cytat, który pomaga ci w życiu inspirując refleksje, a którym chciałbyś się z nami podzielić? Opowiedz nam o nim!

Obrazy dzięki życzliwości nuvolanevicata


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.