Zachowanie spokoju podczas kłótni to prawdziwa sztuka

Kobiety - kłótnia

Niektórzy ludzie wydają się być dość impulsywni jeśli chodzi o wyrażanie swoich myśli i uczuć. Być może myślą tylko o osiągnięciu celu, ale już nie o właściwej, która do niego prowadzi. W rzeczywistości, ośmielimy się powiedzieć, że większość ludzi co najmniej raz wybuchła z wściekłości podczas kłótni. Czasami jesteśmy tak bardzo poruszeni naszymi uczuciami, że zachowanie spokoju staje się wręcz niemożliwe.

Zachowanie spokoju w większości sytuacji należy więc uznać za formę sztuki. Chociaż nie jest to łatwe zadanie, to nie należy do niemożliwych. W rzeczywistości, przez wiele lat eksperci w dziedzinie komunikacji i zarządzania konfliktami badali zasoby, które moglibyśmy wykorzystać, aby pomóc sobie w zachowaniu spokoju.

Zachowanie spokoju podczas kłótni – co mówią badania…

Nelda Sheldon i Shoron Burton (2014) wyjaśnili, że interpretacja sytuacji jest najbardziej znaczącym czynnikiem, jeśli chodzi o utrzymywanie kontroli. Innymi słowy, to nie sama sytuacja nas zmienia i powoduje, że tracimy panowanie nad sobą, ale nasze myśli o tym co się dzieje. Na przykład zachowanie spokoju podczas kłótni będzie naprawdę trudne jeśli poczujemy, że jesteśmy osobiście atakowani.

Dlatego różne badania naukowe koncentrowały się na badaniu roli poziomu samooceny w kontekście argumentów. Wielu badaczy zauważyło, że ci, którzy mają niską samoocenę i złe samopoczucie, zwykle łatwiej tracą panowanie nad sobą (Karagözoğlu, Kahve, Koç i Adamişoğlu, 2008).

Biorąc to pod uwagę, ich stan wewnętrzny sprawia, że ​​mają skłonność do odczuwania, że ​​są osobiście atakowani. Nie widzą żadnego argumentu jako obiektywnego wydarzenia, ale jako osobisty atak. To tłumaczy, dlaczego niektórzy ludzie niegrzecznie odpowiadają komuś, kto tylko powiedział nieistotny komentarz.

Inne badania wskazują, że łatwiej nam będzie zachować spokój podczas kłótni, jeśli poprawimy niektóre aspekty, które predysponują nas do złości. W rzeczywistości osobowość, nawyki radzenia sobie z problemami i mechanizmy uczenia się kształtują sposób w jaki w dużej mierze stawiamy czoła kłótniom z innymi (López-Torrecillas, Martín, de la Fuente i Godoy, 2014).

kłócąca się para

Co się stało, to się nie odstanie

Psycholog, dr Mark Beyebach, ekspert w dziedzinie krótkiej terapii i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach wyjaśnił, że przeniesienie dotychczasowych sytuacji na wyższy poziom zwiększa prawdopodobieństwo, że ludzie będą uważali kłótnie za osobiste ataki. Wściekłość i bezradność przejawiają się, ponieważ przeszłości nie da się zmienić.

Tak więc, te negatywne uczucia oślepiają nas i mogą nawet sprawić, że zapomnimy dlaczego tak naprawdę zaczęła się kłótnia. Sprawiają też, że czujemy się tak jakbyśmy zmarnowali dużo czasu walcząc z nonsensem, co może nas jeszcze bardziej rozgniewać.

Samoświadomość najlepszym sprzymierzeńcem

Zachowanie spokoju podczas kłótni będzie łatwiejsze jeśli będziesz świadomy swoich mocnych i słabych stron. Jeśli zwrócisz uwagę na rozwój dyskusji, a nie tylko na swoje stanowisko, łatwiej będzie wiedzieć, kiedy najlepiej się poddać, rozważyć argumenty drugiej strony lub się wycofać. Łatwiej będzie zachować spokój podczas kłótni, jeśli naprawdę dostrzeżesz punkt widzenia drugiej osoby.

Z drugiej strony, kłótnia przed innymi jest zupełnie inna niż rozmawianie z kimś na osobności. Co więcej, to nie to samo gdy dyskutujemy pod koniec dnia kiedy czujemy się wyczerpani, niż gdy robimy to w weekend, kiedy czujemy się spokojniejsi i bardziej wypoczęci. Wybór jednej lub drugiej chwili na rozstrzygnięcie lub rozpoczęcie dyskusji jest częścią inteligencji społecznej.

Zachowanie spokoju dzięki umiejętności przewidywania

Jeśli masz zamiar się spierać, przygotuj się. Zorganizuj swoje idee i określ argumenty, które najlepiej je podtrzymują oraz kolejność w jakiej je przedstawisz. Chodzi o posiadanie skryptu, który można użyć jako kopię zapasową w dowolnym momencie.

Co więcej, jeśli jest to kłótnia, którą można przewidzieć, najlepiej jest przygotować swoje przemówienie. Upewnij się, że znasz swoje pomysły. Pomyśl o swoich możliwościach, o głębi swoich argumentów i jeśli to możliwe, przewiduj reakcje drugiej strony.

dyskusja zachowanie spokoju

Trzy praktyczne strategie, ułatwiające zachowanie spokoju

  • Unikaj podnoszenia głosu i mówienia zbyt szybko, aby nie odebrało Ci to tchu. Pamiętaj, że Twój stan fizjologiczny określa prędkość Twojej mowy. (Xanax)
  • Upewnij się, że język ciała odzwierciedla spokój zamiast agresywności. Obserwuj sposób w jaki się poruszasz i gesty, które wykonujesz. Jeśli wydajesz się agresywny (nawet jeśli nie jest to Twoja intencja), popchniesz drugą osobę do tego, by zareagowała defensywnie.
  • Jeśli zaczniesz się denerwować, możesz spróbować popchnąć główną dyskusję na dalszy plan, podczas gdy będziesz odzyskiwać pewność siebie. Pomoże Ci to uniknąć błędów, które bezpośrednio podważają Twoją wiarygodność.

Na koniec pamiętaj, że zachowanie spokoju podczas kłótni może nie być najłatwiejsze, ale możliwe do wykonania. Możesz zacząć od ćwiczenia własnej samokontroli i samokrytyki. Wierz lub nie, to one pomogą Ci nauczyć się odpowiednich narzędzi, które możesz zastosować podczas kłótni.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Francisca López Torrecillas, F., Martín, I., de la Fuente, I., & y Godoy, J. F. (2000). Estilo atribucional, autocontrol y asertividad como predictores de la severidad del consumo de drogas. Psicothema, 12(2), 331-334.
  • Shelton, N. & Burton, S. (2014). Haga oír su voz sin gritar. Madrid: Fc Editoria.
Scroll to Top