Emocjonalny dystans: kiedy związek ulega wystudzeniu

Emocjonalny dystans: kiedy związek ulega wystudzeniu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kiedy relacje zaczynają wygasać, ludzie często zaczynają zachowywać się niewłaściwie. Emocjonalny dystans może wtedy sprawić, że niektórzy odchodzą bez wyjaśnienia. Inni wymyślają wymówki lub unikają rozpoznania znaków, że związek dobiega końca.

Relacje są jak kości, czasami pękają. Jednak większość rozpadów nie następuje z dnia na dzień. Zwykle emocjonalny dystans między dwojgiem ludzi rośnie subtelnie, ale systematycznie, aż ostatecznie oboje decydują się na zakończenie związku. Pierwsze oznaki polegają na tym, że nie czujesz już współudziału, nie śmiejesz się razem i unikasz patrzenia sobie w oczy.

Emocjonalny dystans zawsze boli. Jest to jeszcze bardziej bolesne, jeśli jedna osoba nadal wierzy w związek. Nie oznacza to, że odbiorca uczuć nie cierpi. Osoba ta ma skłonność do poczucia winy lub skruchy. Niezależnie od przypadku, jedno jest jasne: nie jesteśmy zbyt dobrzy w kończeniu relacji.

Jeśli uda Ci się skończyć związek zachowując dobre stosunki, ułatwi to przejście do nowego etapu. Jeśli coś się źle skończy, odwrotna tendencja wydaje się prawdziwa, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z duchem (gdy ktoś nagle zniknie z Twojego życia i bez żadnego wyjaśnienia). Niemniej jednak wszyscy mamy narzędzia, których potrzebujemy, aby poradzić sobie z tego rodzaju doświadczeniami.

„Jestem taki samotny, że czuję dystans między mną a moim garniturem”.

-Fernando Pessoa-

kobieta na górze - emocjonalny dystans

Emocjonalny dystans, a dowiadywanie się co się rzeczywiście stało

Relacje wygasają ze względu na rozczarowanie, brak zainteresowania, zmieniające się potrzeby lub różne światopoglądy. Kiedy płomień gaśnie, wchodzisz w coś w rodzaju otchłani. Nie jesteś pewien co robić dalej, co się stało lub kto jest winny.

Charlene Belu i Brenda H. Lee z Uniwersytetu w Cambridge przeprowadziły badania na ten temat. Odkryły, że niewiele rzeczy wydaje się być tak skomplikowane dla istot ludzkich, jak pozostawianie za sobą związków. Ich badania wykazały, że ludzie często muszą dokładnie wiedzieć, dlaczego rzeczy poszły nie tak, aby móc kontynuować swoje życie.

Jeśli nie ma wyraźnego powodu rozpadu, ludzie starają się do siebie wrócić. To sprawia, że ​​cały proces jest trudniejszy. Utrudnia to rozpoczęcie nowego etapu z godnością i uczciwością. Badanie wykazało również, że ludzie zachowują się źle gdy zaczynają zdawać sobie sprawę, że ich związek się kończy.

Złe sposoby na zakończenie związku

Tak jak wspomnieliśmy na początku, najgorszym możliwym sposobem zerwania z kimś jest zniknięcie bez słowa. W dzisiejszych czasach tak zwany ghosting czyli znikanie bez śladu jest powszechną praktyką w związkach romantycznych i platonicznych.

  • To nie ty, to ja: ta wymówka jest tak sławna, że ​​stała się żartem. Mówimy to, aby „uwolnić” drugą osobę od jakiejkolwiek odpowiedzialności. Mówimy: „Zasługujesz na coś lepszego” lub „Przerasta mnie to i nie dam ci tego, czego potrzebujesz”. Ludzie mówią te rzeczy, aby ukryć prostą prawdę: że po prostu nie są już zainteresowani. Tak surowe, jak to się wydaje (dlatego ludzie kłamią), nie kochają już drugiej osoby.
  • Góra lodowa: strategia lodowa jest również bardzo powszechna. Właśnie wtedy pozwalasz związkowi zamarznąć samemu, nie podejmując żadnych działań. Ignorujesz znaki i czekasz, aż związek stanie się solidnym blokiem lodu, który sam zatonie.
zamarznięte serce - emocjonalny dystans

Emocjonalny dystans: trudne skrzyżowanie

Kiedy relacje stają się zimne, nie zawsze oznacza to, że koniec jest nieunikniony. Ważne jest aby pamiętać, że choć emocjonalny dystans może na chwilę wejść na ścieżkę Twojego związku, niekoniecznie oznacza to, że Twój związek się skończy. Jeśli masz odpowiednie narzędzia, aby poradzić sobie z tym problemem, możesz przywrócić relacji ciepło i iskrę.

Psychologowie codziennie leczą zaburzenia lękowe i depresję. Warunki te bezpośrednio wpływają na jakość relacji międzyludzkich. Kiedy ktoś przechodzi okres poważnego stresu lub depresji, nie ma energii ani motywacji, aby cieszyć się towarzystwem innych ludzi.

Jeśli uważasz, że Twój związek wygasa lub czujesz się emocjonalnie odłączony od swojego partnera, możesz coś z tym zrobić. Każdy związek przechodzi przez różne etapy i wymaga uwagi. Musisz go karmić i podlewać, jeśli chcesz aby rósł. Konflikty i problemy pozwalają związkom rozwijać się i wzmacniać.

dmuchawiec

Musisz być osobą kompetentną emocjonalnie, niezależnie od tego czy chcesz ożywić relację, czy też ją zakończyć. Niestety ludzie nie uczą się tego w szkole. To coś, co musisz ćwiczyć codziennie. Trenuj swoje kompetencje emocjonalne będąc wrażliwym, pełnym szacunku i traktując innych z godnością.

Przecież każdy związek, romantyczny czy platoniczny zasługuje na szacunek. Wiedza o tym jak zakończyć związek z uczciwością i szacunkiem mówi także o naszym człowieczeństwie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Belu, C. F., Lee, B. H., & O’Sullivan, L. F. (2016). It hurts to let you go: Characteristics of romantic relationships, breakups and the aftermath among emerging adults. Journal of Relationships Researchdoi:10.1017/jrr.2016.11

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.