Kiedy nagradzasz kogoś w sposób świadomy, robisz to z zamiarem wzmocnienia niektórych zachowań lub postaw. Dotyczy to szczególnie dzieci. Istnieje jednak ukryty koszt nagród jeśli korzystasz z nich w celu wpływania na zachowanie. Jeśli wykorzystujesz motywację opartą na nagrodzie, w końcu podważasz wewnętrzną motywację, jaką ta osoba ma dla aktywności, w którą się angażuje.
Koncepcja ukryty koszt nagród próbuje wyjaśnić, dlaczego ludzie są bardziej kreatywni, kiedy rysują i piszą dla przyjemności (wewnętrzna motywacja ), niż gdy robią to dla nagrody lub zysku ekonomicznego (zewnętrzna motywacja). Innymi słowy, mamy do czynienia z paradoksem. Tutaj nagrody zewnętrzne zmniejszają motywację.
Zachowanie wewnętrzne i zewnętrzne
Aby wyjaśnić wpływ ukrytych kosztów nagród, musimy zrozumieć różnicę między obydwoma rodzajami motywacji. Zachowanie samoistnie motywowane jest tym, co robimy spontanicznie dla przyjemności lub osobistego zainteresowania. Są to rzeczy, które robimy w przypadku braku jakiejkolwiek nagrody, zachęty lub kontroli zewnętrznej. W związku z tym działania te nie są środkiem do celu. Same w sobie mają wartość.
Z drugiej strony motywacja zewnętrzna pochodzi z zachęt i konsekwencji ze środowiska zewnętrznego. Pochodzi z umowy behawioralnej, która mówi “rób to” (wymagane zachowanie), a otrzymasz “to” (nagroda warunkowa).
Na pierwszy rzut oka zachowania mogą wydawać się wewnętrzne lub zewnętrzne. Ale zasadnicza różnica między nimi tkwi w źródle, które energetyzuje i kieruje zachowaniem. Z wewnętrzną motywacją wynika to z spontanicznej satysfakcji z psychologicznej potrzeby, jaką zapewnia aktywność. Z zewnętrzną motywacją, pochodzi z zewnętrznych zachęt i konsekwencji.
Ukryty koszt nagród: ingerencja w uczenie się
Ludzie dają nagrody, ponieważ oczekują, że zwiększy to motywację i zachowanie. Ale kiedy dajesz nagrodę, ta zewnętrzna motywacja przeszkadza w procesie uczenia się. Wpływa również na autonomiczną samoregulację. To jeden z ukrytych kosztów nagród.
Wyobraź sobie, że rodzice zawsze nagradzali swoje dzieci pieniędzmi za uzyskiwanie dobrych ocen. Po tym zdarzy się kilka razy, że uczeń będzie chciał tylko zapamiętać informacje aby zaliczyć dany przedmiot. Innymi słowy, dzieci nie będą czuć się wewnętrznie zmotywowani do posiadania konceptualnego zrozumienia materiału. Zamiast tego będą się uczyć, aby uzyskać coś w zamian.
Ludzie czują się bardziej kreatywni, gdy motywują ich przede wszystkim zainteresowanie, przyjemność, satysfakcja i wyzwanie samej pracy, bardziej niż zewnętrzne naciski.
W kategoriach podstawowych, zmuszanie lub nadmierna motywacja do działania wywołuje zmianę wagi powodów do wykonania zadania. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy nagroda jest bardzo atrakcyjna (np. pieniądze). Przyczyny zmieniają się z bycia związanym z autonomią z byciem związanym ze środowiskiem (Deci et at., 1999).
Ukryty koszt nagród – oczekiwane i namacalne nagrody
Oczekiwane nagrody osłabiają wewnętrzną motywację. Jednakże, nieoczekiwane nagrody tego nie powodują. Ukryty koszt nagród jest mniej lub bardziej podkreślony w zależności od rodzaju motywowania.
Namacalne nagrody sprawują kontrolę nad zachowaniem. Przykładami są pieniądze, nagrody i trofea. Używamy ich często w różnych kontekstach (rodzina, praca, szkoła), aby zachęcić ludzi do robienia rzeczy, których inaczej by nie zrobili.
Według licznych badań, niespodziewane i niekonsekwentne namacalne nagrody nie wpływają negatywnie na wewnętrzną motywację. Nie zwiększają wskaźnika przyjemności ani go nie zmniejszają. Pamiętaj, że te ostatnie to nagrody, które osoba otrzymuje niezależnie od ich wyników. Nagrody uzależnione od uczestnictwa, finalizacji i wykonania zmniejszają jednak wewnętrzną motywację.
Kiedy motywacja zewnętrzna jest pozytywna?
Są pewne sytuacje, w których motywacja zewnętrzna działa dobrze. W takich przypadkach nie ma ukrytych kosztów. Innymi słowy istnieją wyjątki, w których motywacja, konsekwencje i zewnętrzne korzyści są pozytywne. Mówimy konkretnie o tych działaniach, które mają bardzo niską wewnętrzną atrakcyjność samą w sobie.
Przykładami tego typu działań są recykling, oszczędzanie energii, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego lub zachęcanie seniorów do aktywności fizycznej. We wszystkich tych przykładach dobrze jest nagradzać dobre zachowanie. Jeśli nie nagradzamy tego zachowania, ludzie nie będą się w to aktywnie angażować.
Ukryte koszty zewnętrznych nagród na wewnętrzną motywację są ograniczone do działań, którymi ludzie mogą być zainteresowani tak czy inaczej (brak zewnętrznej motywacji).
Jak widać, zawsze istnieją dwa sposoby, aby cieszyć się aktywnością. Powiedzmy, że grasz na instrumencie, ponieważ to jest fajne. Spędzasz czas robiąc to, ponieważ chcesz rozwijać swoje umiejętności. W takim przypadku robisz to z powodu wewnętrznej motywacji.
Jeśli robisz to, ponieważ jest to okazja, aby zarobić pieniądze, zdobyć nagrody, trofea lub zrobić wrażenie na innych, wtedy motywacja zewnętrzna wchodzi w grę. Z którą się identyfikujesz? Motywacja zewnętrzna, wewnętrzna, czy jedna i druga?