Udar mózgu: poznaj jego przyczyny i rodzaje

Udar mózgu

Udar mózgu to rodzaj patologii naczyń mózgowych. Udary stanowią do 50% wszystkich chorób neurologicznych. Ponadto, udar mózgu jest trzecią przyczyną zgonów na całym świecie, zaraz po chorobach serca i nowotworach.

Te neurologiczne zmiany spowodowane patologicznym procesem naczyń krwionośnych powodują nieprawidłowości mózgu. Praca mózgu zależy od stałego przepływu krwi. Dlatego uszkodzenie mózgu występuje, gdy w pewnym regionie zatrzymuje się przepływ krwi, trwając nawet przez kilka minut. Jeśli ten problem nie ustępuje, utrzymuje się martwica neuronów powodując nieodwracalne uszkodzenie.

Jak wykryć uszkodzenie patologii naczyń mózgowych?

Z jednej strony lekarze i neurolodzy mogą wykorzystywać testy radiologiczne do wykrywania uszkodzeń mózgu. Na przykład tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny może dostarczyć wielu informacji o uszkodzonych strukturach mózgu.

Ponadto ważne jest, aby psycholog przeprowadził badanie neurologiczne. W ten sposób można znaleźć dowody, których testy radiologiczne nie są w stanie wykryć, na przykład zmiany w zachowaniu. Obie techniki są niezbędne do pełniejszej i bardziej rygorystycznej diagnozy.

Neurony

Charakterystyka udaru mózgu

Udar mózgu to rodzaj patologii naczyń mózgowych. Powstaje z grupy heterogenicznych zaburzeń, w których mechanizm naczyniowy powoduje uszkodzenie mózgu. Częstość występowania udarów mózgu zwiększyła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci z powodu częstszego stosowania technik neuroobrazowania. Te techniki pozwoliły nam zwiększyć ich wykrywanie. Wybór stylu życia również zwiększa częstość udarów.

Główne czynniki ryzyka udaru mózgu są związane z procesami, które ułatwiają gromadzenie się tłuszczy w naczyniach krwionośnych i ich zwapnienie lub utratę elastyczności. To znaczy: nadciśnienie, cholesterol, cukrzyca lub konsumpcja tytoniu. Występowanie udaru mózgu jest częstsze po 60 roku życia. Udar naczyniowy mózgu powoduje przerwanie przepływu krwi w jednej części mózgu. Ten brak tlenu utrzymywany przez pewien okres czasu powoduje uszkodzenie tkanki mózgowej lub śmierć.

Jak ujawniają się udary mózgowo-naczyniowe

Objawy udaru są zazwyczaj bezbolesne i krótkotrwałe, dlatego często pozostają niezdiagnozowane. Jednak zwykle występują po przeciwnej stronie ciała niż dotknięta półkula. Na przykład, jeśli zmniejszy się przepływ krwi w prawej części mózgu, konsekwencje pojawią się w lewej połowie ciała.

Ponadto, zazwyczaj występuje utrata siły lub drętwienie w jednej połowie ciała (twarzy, rąk, nóg itp.). Może również wystąpić nagła utrata wzroku, częściowa lub całkowita w jednym lub obu oczach. Trudności w mówieniu lub rozumieniu są również powszechne.

Asymetria twarzy udar

Rodzaje udaru mózgu

Udar mózgu powoduje przerwanie prawidłowego mózgowego przepływu krwi. Nazywamy to zawałem mózgu. Niedrożność (udar niedokrwienny) lub krwotok (udar krwotoczny) powodują zawał mózgu. Przyjrzyjmy się bliżej obu typom.

Udar niedokrwienny

Przyczyną udaru niedokrwiennego jest przerwanie przepływu krwi z powodu zablokowania naczynia krwionośnego. Skrzep krąży w naczyniu krwionośnym w kierunku mózgu. Zakotwicza się w pewnym miejscu tętnicy i powoduje niedrożność. Kiedy w mózgu jest mniej krwi, jest też mniej tlenu. Powoduje to uszkodzenie w obszarze o niedostatecznym przepływie krwi.

Przyczynami tego typu udaru jest brak ogólnoustrojowego nawodnienia, zakrzepica lub zator.

  • Zakrzepica: Powstaje, gdy skrzep krwi nałożony na blaszkę miażdżycową (warstwa zestalonego tłuszczu) zwęża mózgowe naczynie krwionośne. Może pojawić się nagle.
  • Zator: Zakrzep powstający w sercu lub jako fragment zakrzepu uwalniany jest do krwioobiegu i blokuje dystalną tętnicę.

Udar krwotoczny

Śmiertelność krwotocznych udarów mózgu jest wyższa niż udarów niedokrwiennych. Około 30-50% tych, którzy cierpią z powodu udarów krwotocznych umiera w ciągu pierwszych miesięcy trwania udaru krwotocznego.

Udary krwotoczne są poważniejsze, ponieważ rozlana krew może również spowodować uszkodzenie mózgu. W tym przypadku sam krwotok jest czynnikiem uszkadzającym. Tętnica staje się słaba i pęka, co powoduje udar mózgu. Tętniaki i nadciśnienie tętnicze to dwa mechanizmy, które mogą spowodować pęknięcie naczynia.

  • Tętniak: Tętniakiem jest rozszerzenie, poszerzone i zlokalizowane wybrzuszenie naczynia krwionośnego. Jest to wynikiem wrodzonej słabości w ścianie tętnicy. W konsekwencji krew zaczyna wypełniać przestrzeń podpajęczynówkową. Czaszka nie może zmienić swojej objętości, aby pomieścić tę nową krew i wzrasta ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Powoduje to poważne skutki uboczne.
  • Nadciśnienie: Nadciśnienie zwiększa ryzyko krwotoku śródmózgowego. W takim przypadku krew jest uwalniana do mózgu i zaczyna uszkadzać różne obszary. Prawdopodobieństwo zgonu z nadciśnienia wynosi 80%. Istnieje duże ryzyko, że nadciśnienie skończy się stanem wegetatywnym.

Udar mózgu

Częstość występowania incydentów naczyniowo-mózgowych wynosi obecnie 3,5% populacji powyżej 64 roku życia. W wieku od 65 do 74 lat istnieje większe ryzyko udaru u mężczyzn. Jednak po 75 roku życia ryzyko wzrasta znacząco wśród kobiet.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Junqué, C. and Barroso, J. (2009). Neuropsychology Manual. Madrid: Editorial Síntesis.
Scroll to Top