Długotrwałe skutki marihuany na mózg

Długotrwałe skutki marihuany na mózg
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Konsumpcja konopi indyjskich jest tematem kontrowersyjnym. Istnieje wiele badań dotyczących korzyści i niekorzystnych skutków działania marihuany. Coraz więcej krajów legalizuje marihuanę. Jednak wielu ekspertów kwestionuje skuteczność marihuany leczniczej. Czy marihuana i inne produkty zawierające marihuanę są użyteczne? Czy są szkodliwe? Jakie są długotrwałe skutki marihuany na mózg?

Konopie indyjskie są niezwykle popularne jako narkotyki rekreacyjne. Konopie indyjskie są również szeroko stosowane jako leki. Olejki eteryczne i inne produkty z marihuany są popularne w leczeniu przewlekłego bólu lub epilepsji. Niemniej jednak nowe badanie ostrzega, że ​​długotrwałe skutki marihuany na mózg mogą być bardzo poważne.

Długotrwałe stosowanie marihuany może powodować uszkodzenie mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu w Lizbonie w Portugalii i Uniwersytetu Lancaster w Anglii przeprowadzili niedawno badanie dotyczące możliwych zagrożeń związanych z długotrwałym używaniem konopi indyjskich. Opublikowali swoje wyniki w Journal of Neurochemistry. Ich odkrycia wskazują, że regularna konsumpcja konopi może uszkodzić pamięć. Ukazali długotrwałe skutki marihuany na mózg.

Badacze zaobserwowali wpływ, jaki WIN 55, 212-2 miały na mózgi myszy. Jest to związek podobny do kannabinoidów. Okazało się, że długotrwałe narażenie na tę substancję powoduje “znaczne upośledzenie pamięci”. Badane przez nich myszy nie potrafiły odróżnić przedmiotu znajomego od nowego.

Zanim przejdziemy dalej, wyjaśnijmy coś. Termin kanabinoidy odnosi się do pewnych substancji chemicznych, które działają na receptory kannabinoidowe w ciele i mózgu. Mają one podobne działanie do tych wywołanych przez roślinę Cannabis sativa (konopie lub marihuana).

smutny mężczyzna

Długotrwałe skutki marihuany na mózg

Naukowcy wykorzystali również neuroobrazowanie, aby dokładniej zbadać wpływ konopi indyjskich. Naukowcy zauważyli, że ta substancja pochodząca z konopi indukuje obszary mózgu odpowiedzialne za uczenie się, przechowywanie i dostęp do pamięci.

Chroniczne narażenie na tę substancję jeszcze bardziej wpływa na mózg. Zmienia komunikację między obszarami mózgu, które napędzają uczenie się i pamięć. “Nasza praca wyraźnie pokazuje, że długotrwałe przyjmowanie kannabinoidów, gdy nie są używane z powodów medycznych, ma negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu i pamięć”, wyjaśniają naukowcy.

Ana Sebastião, główny badacz badania, wyjaśnia: “Ważne jest, aby zrozumieć, że ten sam lek może przywrócić równowagę w pewnych chorobowych stanach, takich jak epilepsja lub stwardnienie rozsiane, ale może powodować wyraźne zaburzenia równowagi u zdrowych osób“.

Czy możliwe jest ograniczenie skutków ubocznych marihuany?

Wyniki badania pochodzą z wcześniejszych badań zespołu Sebastião. Badanie to wykazało, że jednym z długoterminowych skutków marihuany na mózg było to, że wpłynęło to na pamięć rozpoznawania. Jest to rodzaj pamięci, która pozwala przywołać znane osoby lub przedmioty.

Naukowcy z pierwszego badania Sebastião zaproponowali sposób na zrekompensowanie tych negatywnych rezultatów. Niektóre leki na bazie kofeiny mogą przeciwdziałać efektom w pamięci. “Wyniki te są bardzo ważne dla opracowania strategii farmakologicznych mających na celu zmniejszenie poznawczych skutków ubocznych obecnie stosowanych terapii opartych na kanabinoidach, które okazały się skuteczne w walce z kilkoma zaburzeniami układu nerwowego” – wyjaśnia Sebastião.

Dodatkowo, naukowcy mają nadzieję, że lepsze zrozumienie szkodliwego działania leków kannabinoidowych może pobudzić rozwój strategii przeciwdziałania im.

figura uderzana kulami reprezentująca długotrwałe działanie marihuany na mózg

Neil Dawson, współautor badania, uważa, że przynosi ono coś nowego. “Ta praca oferuje cenny nowy wgląd w sposób, w jaki długotrwała ekspozycja na kannabinoidy negatywnie wpływa na mózg. Zrozumienie tych mechanizmów jest kluczowe dla zrozumienia, w jaki sposób długotrwałe narażenie na kannabinoidy zwiększa ryzyko rozwoju problemów ze zdrowiem psychicznym i problemów z pamięcią.

Podsumowując, długotrwałe działanie marihuany na mózg może być negatywne. Jednak naukowcy wciąż badają sposoby maksymalizacji korzyści z marihuany medycznej. Dlatego tylko czas pokaże, czy odniosą sukces.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.