Związek z samym sobą – jest wiele rzeczy, które mogą mu zaszkodzić. W końcu wszyscy ludzie próbują uzyskać to, co dla nich najlepsze. Ale istoty ludzkie są paradoksalne i często skomplikowane, dlatego ludzie postępują w sposób sprzeczny z ich dobrem.
W swoim dorosłym życiu najważniejszy związek to ten, który masz ze sobą. Powinieneś mieć wystarczającą wiedzę i doświadczenie aby robić to co chcesz. To wolność, której możesz czasami używać, świadomie lub nie do podejmowania decyzji, które wpływają na Twój związek z samym sobą.
Nikt celowo nie rozpoczyna wewnętrznych konfliktów. Prawdopodobnie starasz się czuć dobrze z samym sobą, najlepiej jak tylko potrafisz, tak jak większość ludzi. A jeśli czujesz się dobrze, chcesz poczuć się lepiej. Problem polega na tym, że istnieją przedświadome lub nieświadome mechanizmy, które powstrzymują Cię przed zrobieniem tego. Tutaj porozmawiamy o tych mechanizmach.
“Ludzie często mówią, że ta lub inna osoba jeszcze nie odnalazła samego siebie. Ale samego siebie nie odnajdujesz, jest to czymś, co każdy sam tworzy.”
-Thomas Szasz-
1. Zależność psychiczna
Uzależnienie psychiczne niszczy Twój związek z samym sobą. Wynika to z poczucia bycia bezwartościowym. Ludzie zależni psychologicznie uważają, że potrzebują wsparcia i ochrony nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę tego nie potrzebują. W ten sposób ograniczają swoją niezależność.
W niektórych przypadkach tego rodzaju uczucia wynikają z dorastania z surowymi rodzicami. Ci ludzie nigdy nie byli w sytuacjach, które podważały ich umiejętności, ponieważ ich rodzice byli nadopiekuńczy.
2. Brak życia w teraźniejszości wpływa na Twój związek z samym sobą
Brak życia w chwili obecnej jest sposobem dystansowania się od świata. Wszystko co nie jest obecne, istnieje tylko w twoim umyśle jako wspomnienia czy prognozy na przyszłość.
Nieumiejętność skupienia się na tu i teraz rani Twój związek z samym sobą. Ten nawyk powoduje brak działania. Ponieważ przeszłość i przyszłość istnieją tylko w twoim umyśle, prawdopodobnie skupisz się bardziej na swoich myślach a mniej na swoich działaniach.
3. Nadmierne poczucie obowiązku
Wszyscy lubimy przypisywać etykietę “obowiązku” do wielu zadań, które tak naprawdę nie mają tego charakteru. W wielu przypadkach “muszę” istnieje tylko w naszym wyimaginowanym świecie. Jest to tylko opcja, którą wybraliśmy sami a tak naprawdę nie stanowią one żadnego zobowiązania.
Ten sposób myślenia wpływa na Twój związek z samym sobą, ponieważ koncentrujesz się na większej ilości rzeczy niż powinieneś, bez wystarczających zasobów aby zrobić to wszystko. Będzie ci trudniej poczuć się jakbyś zrobił coś dobrego, na przykład jeśli myślisz, że zadanie musiało zostać wykonane w określony sposób i nie mogłeś tego zrobić dokładnie w ten sposób.
4. Przyjmowanie odpowiedzialności
To wtedy bierzesz odpowiedzialność za rzeczy, których nie robiłeś lub kiedy budujesz nawyk gryzienia więcej niż możesz przeżuć. To oczywiście coś, co wpływa na Twój związek z samym sobą. Skończysz oceniając swoje działania, swoje myśli a nawet swoje pragnienia.
W życiu jest wiele rzeczy, których nie możesz osiągnąć. To nie czyni Cię słabym tylko sprawia, że jesteś człowiekiem. Nie musisz brać winy za nic. Jeśli popełnisz błąd, spróbuj go naprawić. Następnie przejdź dalej.
5. Wiara w szczęście
Wiara w szczęście lub przecenienie jego wpływu na to, co się dzieje czyni Cię bardziej pasywnym. Jednocześnie może sprawić, że będziesz przesądny i sprawisz, że wykorzystasz swoje zasoby do działania w oparciu o myśli a nie fakty.
Szczęście może być ważne w naszym życiu ale to nie znaczy, że wszyscy żyjemy życiem, które zostało już napisane. Nie oznacza to również, że nie możemy wybrać tego co się dzieje, ani że nie decydujemy o własnym losie.
6. Bycie uprzedzonym
Uprzedzenie pozwala nam pracować w prostej rzeczywistości (która nie jest zbyt trudna) co zmniejsza nasze zdolności poznawcze. Uprzedzenie uogólnia rzeczy lub ludzi. Bycie uprzedzonym szkodzi Twojemu związkowi z samym sobą, ponieważ zmniejsza Twoją perspektywę i powstrzymuje Cię od posuwania się naprzód. To przyciąga irracjonalne lęki i ogranicza jakość ludzi, którymi się otaczasz.
7. Posiadanie obsesji na punkcie uczciwości
Sprawiedliwość jest czymś, czego wszyscy chcemy. Problem polega na tym, że zawsze jest ona bardzo subiektywna. To, co jest sprawiedliwe dla jednej osoby, może nie być sprawiedliwe dla kogoś innego.
Nie wspominając o tym, że często kojarzymy “dobro” z “uczciwością” co nie zawsze jest prawdą. Kiedy zainteresowanie uczciwością staje się obsesją, prawdopodobnie oceniasz rzeczy, które nie dotyczą Ciebie.
Wszystko to szkodzi Twojemu związkowi z samym osobą i staje się przeszkodą w osiągnięciu dobrego samopoczucia. Dobrą rzeczą jest to, że nie jest trudno wszystko zmienić i pracować nad budowaniem bardziej konstruktywnej perspektywy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Burns, R. B. (1990). El autoconcepto. Ediciones EGA. Bilbao.