Odkładanie spraw na później - 4 strategie, aby przestać to robić

Odkładanie spraw na później - 4 strategie, aby przestać to robić
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jeśli zwrócimy uwagę na to, co powiedział kiedyś Kamal Ravikant: “Rzeczy, które ze sobą noszę to moje myśli. To jest to. Są moim jedynym ciężarem. Moje przemyślenia decydują czy jestem wolny i lekki czy obciążony”, zdajemy sobie sprawę, że aby powstrzymać odkładanie spraw na później, musimy zmienić sposób myślenia i sposób w jaki koncentrujemy się na danej sytuacji.

Te 4 strategie, aby powstrzymać odkładanie spraw na później mogą być dla Ciebie bardzo pomocne.

Mamy tendencję do odkładania nużących zadań, tych, których nie lubimy lub tych, które nas stresują ponieważ nie czujemy, że jesteśmy w stanie wykonać je dobrze. Jest to odkładanie spraw na później i jest to coś, czego wszyscy doświadczyliśmy przynajmniej raz w naszym życiu.

Ale to co naprawdę przedstawia odkładanie spraw na później to samo-sabotaż biorąc pod uwagę to, że oprócz odkładania tego co nieuniknione sprawia, że ​​czujemy się źle z powodu samych siebie. To staje nam na drodze do cieszenia się innymi rzeczami, które lubimy robić. Dlatego dobrze jest zmienić sposób w jaki myślimy i działamy. Oto kilka strategii, które pomogą Ci przestać odkładać sprawy na później.

“Jesteśmy kształtowani przez nasze myśli; stajemy się tym co myślimy.”

Budda

zmęczona kobieta reprezentująca odkładanie spraw na później

Jak powstrzymać odkładanie spraw na później

Zmień poczucie obowiązku na uczucie przyjemności

To normalne, że praca jest czymś obowiązkowym i że zamiast tego możemy robić coś o wiele bardziej zabawnego. Myślenie w ten sposób jest rodzajem psychologicznej tortury. Prowadzi nas do kojarzenia pracy z nieprzyjemnym uczuciem, którego chcemy się pozbyć.

W rezultacie kończymy odkładając na później coraz więcej zadań, ponieważ nie czujemy się na nie przygotowani i uważamy je za ciężary. Wszystko to powoduje lęk, frustrację i niską samoocenę.

Dlaczego więc nie ignorować negatywnych rzeczy w ten sam sposób, w jaki ignorujemy pozytywne? Dlaczego nie zwracać uwagi na dobre rzeczy dotyczące naszych obowiązków? Nie robimy tego ponieważ nie jest to łatwe, szczególnie jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania tylko tej złej strony rzeczy.

Powinniśmy jednak skupić się na odkrywaniu rzeczy, które najbardziej lubimy w naszej pracy, rozpoznawać ich znaczenie i uczyć się nowych sposobów wykonywania zadań, sposobów które najczęściej sprawiają nam przyjemność.

Wyznaczaj cele w inteligentny sposób

Strach przed niepowodzeniem, osobiste wątpliwości i niskie poczucie własnej wartości są czynnikami psychologicznymi, które sprzyjają odkładaniu spraw na później. Jeśli osiągniemy pewne cele, zwiększymy naszą pewność siebie i będziemy czuli się bardziej zdolni do stawienia czoła trudnym zadaniom.

Dlatego skutecznym sposobem na powstrzymanie odkładania spraw na później jest ustalenie małego celu, który nie wymaga zbyt dużego wysiłku. Na przykład zamiast tracić 20 kilogramów, zacznij powoli zmieniać sposób jedzenia. Możesz zacząć jeść więcej owoców i mniej smażonych potraw.

Wyznaczanie celów w realistyczny i stopniowy sposób jest kluczem, który pomoże Ci powstrzymać się od odkładania spraw na później.

Znajdź miejsce, w którym czujesz się dobrze

Miejsce, w którym wykonujemy zadania, które są dla nas tak trudne odgrywa zasadniczą rolę. Im lepiej czujesz się w swoim środowisku, tym mniej odkładasz sprawy na później.

Spróbuj zaprojektować lub zmodyfikować swoje miejsce pracy, aby sprzyjać spokojowi, inspiracji i koncentracji. Dodaj trochę roślin, kolory, które lubisz, wygodne meble a może nawet obrazy. Wyeliminuj także rzeczy, których nie potrzebujesz. Utrzymuj przestrzeń w czystości i dobrze oświetloną. Każda mała rzecz, którą możesz zrobić by poczuć się lepiej bardzo ci pomoże.

Jeśli czujesz się dobrze, będziesz bardziej zmotywowany do zrobienia swoich zadań. Oczywiście, należy również wyeliminować zakłócenia, które wpływają na koncentrację. Rzeczy takie jak Internet, hałas, telefon i serwisy społecznościowe odciągną Cię od celu. Pozostaw je jako nagrody gdy skończysz robić to, co musisz zrobić.

“Stres wynika ze sposobu, w jaki podchodzisz do wydarzeń lub sytuacji.”

-Chris Prentiss-

miejsce pracy

Zajmij się swoim ciałem

Spanie wystarczająco dużo godzin, ćwiczenia i posiadanie zdrowej diety to tylko niektóre z kluczy do zachowania naszego zdrowia. Rozwijanie dobrych nawyków sprawi, że poczujesz się, jakbyś miał więcej energii i był mniej podatny na stres. Pomoże Ci to także uzyskać bardziej stabilną równowagę emocjonalną.

Zmiana sposobu, w jaki myślisz, jest możliwa dzięki tym 4 strategiom, które powstrzymują odkładanie spraw na później. Poczujesz się lepiej i będziesz bardziej skuteczny po wypróbowaniu ich. Jesteś w stanie to zrobić!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cerdan Lopez, C. A. (2022). Causas, consecuencias y estrategias para afrontar la procrastinación laboral: una revisión teórica. [Tesis de pregrado, Universidad Católica Santo Toribio de Mogrovejo]. https://tesis.usat.edu.pe/handle/20.500.12423/5753
  • Huang, H., Ding, Y., Liang, Y., Wan, X., Peng, Q., Zhang, Y., Kong, D., & Chen, C. (2023). The association between perfectionism and academic procrastination among undergraduate nursing students: The role of self-efficacy and resilience. Nursing Open, 1-11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37464544/
  • Laureano, C. A., & Ampudia, L. G. (2019). Procrastinación: revisión teórica. Revista de Investigación en Psicología22(2), 363-378. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=8162710
  • Svartdal, F., Dahl, T. I., Gamst-Klaussen, T., Koppenborg, M., & Klingsieck, K. B. (2020). How Study Environments Foster Academic Procrastination: Overview and Recommendations. Frontiers in psychology, 11, 1-13. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2020.540910/full
  • Tahir, M., Yasmin, R., Butt, M. W. U., Gul, S., Aamer, S., & Naeem, N. (2022). Exploring the level of academic procrastination and possible coping strategies among medical students. The Journal of the Pakistan Medical Association72(4), 629-633. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35614591/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.