Zasady Ikigai – japoński sekret szczęśliwego życia

kobieta w polu

Kultura japońska wpłynęła na inne kultury. Niektóre japońskie nauki wkraczają teraz w nasze granice. Jedną z najbardziej innowacyjnych są zasady Ikigai. Pomysł ten jest stosunkowo nowy, ale staje się bardzo popularny.

Ta japońska koncepcja oznacza “powód do bycia”. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, z czego składa się ta koncepcja i jakie są zasady Ikigai.

Czym jest Ikigai

Zasady Ikigai powstały na japońskiej wyspie Okinawa. W tym małym zakątku świata znajdziesz jedną z największych populacji stulatków, które istnieją. Z tego powodu autorzy tacy jak Dan Buettner postanowili zbadać ich sekrety w drugiej połowie XX wieku.

Kobieta z motylem

Było wiele czynników, które sprawiły, że ludzie z Okinawy osiągnęli sto lat. Jednak wśród tych wszystkich tajemnic jedną z najczęściej wymienianych przez nich jest Ikigai. To był, według ich własnych słów, powód, dla którego wstają rano.

A Ikigai to nic więcej niż cel, osobista misja. Jest to sposób życia, który wymaga czegoś więcej niż tylko istnienia. Osiągnięcie tej koncepcji wymaga wysiłku i poświęcenia, ale zapewnia także wiele nagród.

Jak znaleźć cel naszego życia?

W kulturze japońskiej uważa się, że znalezienie celu życia wymaga dwóch niezbędnych elementów. Z jednej strony konieczne jest wykonywanie działań, które czynią życie wartościowym. Te czynności są różne dla każdej osoby.

Z drugiej strony posiadanie istnienia, które ma cel wymaga określonego stanu psychicznego i szeregu nawyków. Właśnie do tego służą zasady Ikigai. Za ich pośrednictwem można położyć niezbędne fundamenty godnego życia.

Zasady Ikigai

Jak widzieliśmy, według Japończyków, przestrzeganie zasad Ikigai ma podstawowe znaczenie dla dobrego życia. Ale jakie są te zasady Ikigai i jak je stosujemy? Przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Znajdź swoją pasję

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest realizacja swoich marzeń. Praktycznie nie da się żyć celowo, jeśli porzucimy ścieżkę tego, co naprawdę chcemy robić. Czasami jednak trudno jest odkryć naszą pasję, a następnie ją realizować.

Jest wiele rzeczy, które zmuszają Cię do porzucenia swoich marzeń i bycia “realistą”. Znasz już ustaloną ścieżkę. Społeczeństwo twierdzi, że musisz zdobyć dyplom, uzyskać bezpieczną pracę i zaoszczędzić pieniądze, aby móc jeździć na urlop na piętnaście dni w roku.

Ale co z ludźmi, którzy nie chcą podążać tą ścieżką? Nonkonformiści, wszelkiego rodzaju artyści, ludzie, którzy lubią podróżować, przedsiębiorcy. Wszyscy z nich czuliby się ograniczeni, żyjąc takim życiem. Niemniej jednak, bardzo często po prostu się poddają i robią to, co reszta.

Na szczęście coraz więcej ludzi ma odwagę podążać własną drogą. W XXI wieku spełnianie Twoich marzeń jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Największą przeszkodą jest strach. Ale jeśli go pokonasz, znajdziesz coraz więcej okazji do realizacji swojej pasji.

2. Bądź aktywny fizycznie i umysłowo

Po pracy lub nauce przez cały dzień, większość ludzi chce się odłączyć. Być może lubisz leżeć na kanapie, oglądać telewizję, surfować po Internecie, lub zjeść fast-fooda i wypić drinka.

Jednak jedną z najważniejszych zasad Ikigai jest to, że musisz zawsze pozostawać aktywnym. Bez względu na to, jak jesteś zmęczony, jeśli chcesz znaleźć swój cel, musisz zadbać o swoje ciało i umysł.

Aby to osiągnąć, niezbędne jest rozwijanie zdrowych nawyków. Jedz zdrowo, uprawiaj sport, ucz się nowych rzeczy. Są to zwyczaje, które pomogą Ci osiągnąć doskonałość i cel w Twoim życiu.

Ćwicząca kobieta przedstawiająca zasady Ikigai.

3. Łącz się z innymi ludźmi

Jedna z najważniejszych zasad Ikigai mówi, że musisz dzielić swoje życie z innymi. W samotności znalezienie sensu naszego istnienia jest znacznie trudniejsze. Dlatego musisz upewnić się, że Twój cel obejmuje związki z innymi osobami, które są dla Ciebie ważne.

Jak widzimy, te trzy zasady zachęcają nas do karmienia naszych Ikigai każdego dnia w celu nadania znaczenia naszemu istnieniu. Jednak autorzy Hector Garcia i Francesc Miralles zaproponowali 10 zasad, aby utrzymać naszą siłę Ikigai. Utworzyli tę listę po odwiedzeniu Okinawy, gdzie przez długi czas poświęcili się badaniom.

Wytyczne Ikigai

  • Zawsze bądź aktywny. Ważne jest, aby robić cenne rzeczy. Aby robić to, co kochamy i robić rzeczy, które nas wypełniają. W ten sposób przynosimy piękno i użyteczność innym.
  • Spokojnie. Pośpiech nie jest przyjemny. Zalewa nasz umysł i sprawia, że ​​podejmujemy złe decyzje. Kiedy włączamy spokój i pogodę do naszego życia, życie zaczyna mieć nowe znaczenie.
  • Nie jedz aż do pełnej sytości. Czasami mniej znaczy więcej, o ile istnieje równowaga. To, co jemy, również na nas wpływa.
  • Otocz się dobrymi przyjaciółmi. Ludzie, którzy są w naszym życiu, są dla nas niezbędni, aby doświadczyć tego dobrego samopoczucia i spełnienia, którego wszyscy szukamy. Dobra rozmowa, wspólne chwile i dobra zabawa przyczyniają się do intensywniejszego życia.
  • Bądź w formie na najbliższe urodziny. Zdrowie fizyczne jest niezbędne, aby cieszyć się dobrym zdrowiem emocjonalnym. Ponadto, ćwiczenia wydzielają hormony, które przyczyniają się do szczęścia.
  • Uśmiech. Przyjemny stosunek do siebie i innych wzmacnia relacje. To także sprawia, że ​​czujemy się swobodnie. Nie ma nic ważniejszego niż nauka cieszenia się teraźniejszością.
  • Połącz się z naturą. Naładowanie baterii naszej duszy poprzez kontakt z naturą daje nam poczucie wolności i niezrównanej energii.
  • Dziękuj. Dziękczynienie jest czynem szlachetnych serc. Tych, którzy doceniają prostotę i złożoność życia.
  • Żyj chwilą. Wszystko, co mamy, to teraźniejszość, tu i teraz. Dlatego przestańmy myśleć o przyszłości. Powinniśmy także uwolnić się z więzienia przeszłości, aby zwiększyć przepływ szczęścia.
  • Podążaj za swoim Ikigai. W każdym z nas jest pasja, talent, który powinniśmy odkryć. Musimy się starać, aby stać się najlepszą wersją nas samych.

Kobieta z otwartymi ramionami.

Jak widzimy, znalezienie Twojego celu, Twojego Ikigai jest znacznie łatwiejsze, jeśli postępujemy zgodnie z tymi wytycznymi. Zacznij stosować je w swoim życiu już teraz!

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Shirai, K., Iso, H., Fukuda, H., Toyoda, Y., Takatorige, T., & Tatara, K. (2006). Factors associated with “Ikigai” among members of a public temporary employment agency for seniors (Silver Human Resources Centre) in Japan; gender differences. Health and Quality of Life Outcomes. https://doi.org/10.1186/1477-7525-4-12
  • Yamamoto-Mitani, N., & Wallhagen, M. I. (2002). Pursuit of psychological well-being (ikigai) and the evolution of self-understanding in the context of caregiving in Japan. Culture, Medicine and Psychiatry. https://doi.org/10.1023/A:1021747419204
  • Ishida, R. (2012). Purpose in Life (Ikigai), a Frontal Lobe Function, Is a Natural and Mentally Healthy Way to Cope with Stress. Psychology. https://doi.org/10.4236/psych.2012.33038
Scroll to Top