Ikigai: japoński sekret prowadzący do szczęścia

Ikigai: japoński sekret prowadzący do szczęścia
María Prieto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Prieto.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

W naszej kulturze nie ma słowa, które odzwierciedlałoby znaczenie tego, co w kulturze japońskiej reprezentuje ikigai. Według Japończyków każdy ma swój ikigai, swoją rację bytu. Niektórzy ją znaleźli i są jej świadomi, inni mają ją w sobie, ale wciąż nie są jej świadomi i być może nigdy jej nie odnajdą.

Obecne społeczeństwo bombarduje nas kulturą materialną, koniecznością posiadania góry pieniędzy, najlepszego samochodu lub luksusowego domu. To zmusza nas do coraz cięższej pracy, aby zdobyć wszystkie te dobra materialne, ale powoduje także, że zapominamy o nas samych, o naszym wewnętrznym samopoczuciu.

Z drugiej strony, praca jest coraz bardziej niepewna i w większości przypadków musimy zaakceptować pozycję nie z powołania, ale z konieczności. Ostatecznie sytuacja ta staje się zamkniętym kręgiem, z którego bardzo trudno jest uciec i który jest przyczyną osobistego niezadowolenia.

W książce Ikigai, tajemnica Japonii dotycząca długiego i szczęśliwego życia, Hector García i Francesc Miralles uchwycili rady japońskich stulatków z wioski Ogami jak osiągnąć zdrowe i szczęśliwe życie. Ponadto dają nam wskazówki tak, by każdy z nas mógł zajrzeć do swojego wnętrza, aby poznać powód swojego istnienia. W ten sposób wzrasta samoocena i zaczynamy być świadomi tych działań lub form życia, które prowadzą do stanu wewnętrznego spokoju.

“Szczęście jest sensem i celem życia, celem ludzkiej egzystencji”.
-Arystoteles-

Oto niektóre wskazówki, które pomogą nam odkryć tę japońską tajemnicę i sposób na znalezienie szczęścia.

Ikigai, powód do życia

Powód, dla którego ci japońscy stulatkowie podnoszą się każdego ranka z łóżka, jest podstawą lub uzasadnioną przyczyną, która usprawiedliwia istnienie. Nie istnieje dla nich koncepcja ani słowo “emerytura”, oni nadal wykonują te same zadania aż do końca swoich dni, ponieważ mają satysfakcję z robienia tego, co lubią dla dobra społeczności.

“Celem jest zidentyfikowanie tego, w czym każdy z nas jest dobry, co sprawia nam przyjemność, gdy to wykonujemy, a także uświadamia nam, że dajemy coś światu. Kiedy to robimy wzrasta nasze poczucie własnej wartości, ponieważ czujemy, że nasza obecność na tym świecie jest uzasadniona. Szczęście jest konsekwencją.” mówi Miralles.

góra

Wzmocnić relacje społeczne

Japońscy starcy oferują swoją pomoc we wszystkim, co dotyczy ich otoczenia, czują się częścią społeczności i chcą być użyteczni dla ludzi wokół nich. Niezależnie od wieku.

Zachęcanie i promowanie relacji społecznych jest bardzo korzystne dla jakości życia. Kiedy wchodzimy w relacje z innymi, poprawia nam się nastrój i daje nam to ogromne korzyści emocjonalne. Relacje pomagają być bardziej niezależnymi, zdecydowanymi i mieć lepsze zdolności poznawcze. Na tym między innymi polega ikigai.

Zdrowe odżywianie

Sekret żywienia Japończyków opiera się na jedzeniu różnorodnych potraw na małych talerzach. Surowe owoce i warzywa są podstawą ich diety. Praktycznie nie spożywają cukru w czystej postaci, a jeśli już to robią to jest trzcina cukrowa, uprawiana na własnych polach.

Spożywają mniej kalorii, a żeby temu sprostać stosują hara hachi bu, zasadę, która mówi, że powinieneś przestać jeść, gdy jesteś na poziomie 80% pojemności Twojego żołądka.

Pozytywne myślenie

Mieszkańcy Ogami prowadzą życie wolne od stresu i niepokoju, dla nich nie istnieje pośpiech. Optymizm i uśmiech są głównymi prawami, które znajdują swoje odzwierciedlenie w ikigai.

To świetny sposób na życie. Nasze działania opierają się na naszych myślach. Jeśli zmienimy nastawienie, możemy zacząć zmieniać decyzje, które podejmujemy. Człowiek zawsze poszukuje dróg do osobistego rozwoju, zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym. Ćwiczenie pozytywnych wewnętrznych rozmów może nam pomóc w podjęciu działań, które prowadzą do wielkich osiągnięć.

Ćwiczenie

Japończycy każdego ranka ćwiczą w grupie. Robią to zanim jeszcze rozpoczną swoją codzienną rutynę. Są to podstawowe ćwiczenia składające się z rozciągania mięśni i poruszania stawów. Celem tej aktywności fizycznej jest wzmocnienie ducha współpracy i jedności wszystkich uczestników.

“Aby osiągnąć szczęśliwe życie, potrzeba bardzo niewiele; wszystko jest w Tobie i w Twoim sposobie myślenia.
Marek Aureliusz

medytująca osoba


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.