Kreatywne oduczanie się to forma zajęcia, która oferuje nam coś naprawdę niesamowitego. Jeśli chcemy odzyskać nasz prawdziwy potencjał, czasami nie ma innego wyjścia. Musimy po prostu jedynie odłożyć na bok wiele naszych dotychczasowych przekonań i zachowań, których nas nauczono.
W ten sposób kreatywne oduczanie się daje nam szansę, dzięki której możemy spróbować spojrzeć na świat z innej perspektywy. Powstała nowa wizja musi być jednak rozległa, bogatsza w ciekawość, kreatywność i krytykę. Tylko wtedy będziemy mogli odkrywać samych siebie, tylko wtedy będziemy wolniejsi.
Mówienie o kreatywności jest czymś identycznym, co mówienie o kapitale ludzkim. Pomyślmy o tym przez chwilę. Poruszamy się na rynku pracy, gdzie większość z nas jest szkolona tak, by mieć bardzo podobne umiejętności i ma podobne talenty. Jednak duże firmy muszą być bardziej innowacyjne, aby móc się wyróżnić w coraz bardziej złożonym i wymagającym scenariuszu społeczno-ekonomicznym.
“Kreatywność to po prostu umiejętność łączenia ze sobą znanych rzeczy w nowy sposób…”
-Steve Jobs-
Łatwo jest zobaczyć, co to znaczy, że firma ma do dyspozycji wysoce kreatywnych ludzi. Jest ich bardzo dużo i są bardzo poszukiwani. Są to te osoby, którzy wprowadzają swego rodzaju “iskrę” do zardzewiałych trybów charakteryzujących wiele dużych organizacji.
Instytucje i korporacje to najczęściej niezwykle skostniałe już organizmy. One po prostu nie idą naprzód, dlatego też każda zmiana jest niewątpliwie cennym przełomem. Sama taka zmiana jest ważna, a najbardziej godny uwagi w tym przypadku jest fakt, że firma odrywa się wreszcie od swojej “kotwicy”. Dzięki temu stara się przezwyciężyć drążącą ją bezwładność.
Ponadto powinniśmy również podkreślić, że to, co kreatywne oduczanie się oznacza na poziomie osobistym, jest znacznie bardziej twórcze. Ludzie cechujący się wysoką kreatywnością są bardziej otwarci na złożone problemy i bardziej pomysłowi, jeśli chodzi o udzielanie odpowiedzi na różnego rodzaju problemy życiowe. Ta mentalna elastyczność i zdolności to świetny sposób na inwestowanie w nasz osobisty rozwój.
Kreatywne oduczanie się: wybieram rozwój osobisty
Osiągnięcie tego jest w naszym zasięgu… A jedną z najbardziej niecodziennych metod na pobudzenie naszej własnej kreatywności jest coś, co specjaliści określają jako kreatywne oduczanie się. I temu zagadnieniu się nieco bliżej przyjrzymy w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy zatem do lektury!
Jesteś taki sam jak cała reszta z Twojego otoczenia? A może wyróżniasz się w jakiś sposób? Twoje życie utknęło w kałuży pełnej monotonii i przeciętności? A może jednak wybrałeś już wcześniej rozwój osobisty pod każdym możliwym względem: emocjonalnym, osobistym i zawodowym? Która z opcji najbardziej do Ciebie pasuje?
Jak powiedział kiedyś Arystoteles, szczęście musi być celem, w którym wszystko inne znajduje swoje miejsce. Aby to osiągnąć, ważne jest to, abyśmy przyswoili sobie i wytrenowali nasze zasoby psychologiczne i emocjonalne w optymalny sposób. A to z kolei pozwoli nam być bardziej podobnym do osoby, którą tak naprawdę chcemy być.
Możemy wszystko zmienić, wystarczy chcieć
Jednym ze sposobów osiągnięcia tego jest trenowanie w sobie czegoś, co tak naprawdę wszyscy już mamy. Czegoś, z czym się rodzimy, choć w wielu wypadkach nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tym czymś jest kreatywność. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości na ten temat, lub jeśli uważamy, że z natury jesteśmy mało nieoryginalni i zupełnie pozbawieni umiejętności twórczych, warto porzucić ten przesąd. Wystarczy w tym celu na przykład przeczytać książkę znanej pani neurolog Alice W. Flaherty, “The Midnight Disease”.
Autorka wyjaśnia w niej, jak nasze własne emocje, doświadczenia, a nawet same systemy edukacyjne stopniowo wygaszają naszą iskrę kreatywności, nasz potencjał twórczy i nasze motywacje… Tak więc, aby się “wyleczyć” i odkryć na nowo siebie i obudzić nasz potencjał, musimy wprowadzić w praktykę coś, co określane jest jako kreatywne oduczanie się.
Aby to osiągnąć, nie ma nic lepszego niż dobry trening. Powstały już nawet specjalne ośrodki prowadzące kreatywne oduczanie się. Jednym z nich jest centrum naukowe Exploring Your Mind, w którym profesor Ismael Cala, specjalista z dziedziny strategii rozwoju życia i człowieka, zaprasza nas, abyśmy mogli w końcu stać się osobą, którą tak naprawdę chcieliśmy od zawsze być. W tym celu wystarczy zapisać się na kurs zatytułowany “Kreatywność, kreatywne oduczanie się i inteligencja emocjonalna”.
Ten wspomniany powyżej kurs prowadzony przez profesora Ismaela Cala to ekscytująca podróż przez kilka modułów tematycznych. W każdym z nich będziemy mogli rozpocząć intensywną pracę nad naszymi emocjami, nawykami i plastycznością mózgu. Jednocześnie będziemy w stanie uświadomić sobie wiele z tych przeszkód, które przeszkadzają nam myśleć, działać i czuć się bardziej swobodnie i bardziej kreatywnie… Do tego celu właśnie służy kreatywne oduczanie się.
Znaczenie “przebudzenia się”
Ponowne odkrywanie siebie nie jest łatwe. Jeśli myślimy o tym za dużo, szybko dojdziemy do wniosku, że jest to momentami nawet dość przerażające. Pod wieloma względami jest to rodzaj nowego narodzenia, w którym zostawiamy część tego, czym byliśmy wcześniej. Jednocześnie przyjmujemy zupełnie inne “ja”. Jak możemy osiągnąć taką zmianę? I na czym polega kreatywne oduczanie się? To prawda, że firmy cenią innowacyjność i kreatywność, ale, o dziwo, społeczeństwo woli, abyśmy byli bierni, milczący, posłuszni i podobni do wszystkich innych.
Przyznajmy przed samymi sobą, że wymyślanie siebie od nowa to wyzwanie, na które nie wszyscy jesteśmy przygotowani. Musimy zatem móc przestać patrzeć na rzeczy w ten sam sposób i po prostu “obudzić się”. Potrzebujemy przebudzenia, aby na nowo odkryć naszą esencję. Tylko wtedy będziemy w stanie zebrać całą naszą wewnętrzną wartość i wyjść z nią światu naprzeciw. A wszystko to dzięki naszemu decydującemu głosowi i kreatywności.
Spójrzmy na niektóre kluczowe aspekty jakimi cechuje się kreatywne oduczanie się. W ten sposób będziemy mogli je osiągnąć w pełni lub przynajmniej zastanowić się nad niektórymi ważnymi koncepcjami.
Kreatywne oduczanie się – 3 kluczowe cechy
Poniżej prezentujemy Ci trzy najważniejsze naszym zdaniem elementy, którymi charakteryzuje się kreatywne oduczanie się. Warto uważnie się z nimi zapoznać i je przeanalizować.
- Kreatywne oduczanie się NIE oznacza zapominania ani naciskania przycisku “Reset”. Nie jest to droga prowadząca do tego, aby wyeliminować wszystko to, co nam powiedziano do tej pory lub czego nas nauczono. Przede wszystkim oznacza ono, że umiesz zadawać pytania i nigdy nie akceptujesz z góry jednej odpowiedzi. Po prostu uczysz się rozumieć, że nie jest prawdą to, że istnieje tylko jeden słuszny punkt widzenia lub jedna prawda w danej sprawie.
- Kreatywne oduczanie się zaprasza nas również do wytężonej pracy nad inteligencją emocjonalną. Wiele z naszych emocji, nawyków, przekonań i postaw zawęża naszą kreatywność.
- Kolejnym aspektem, nad którym musimy popracować, jest elastyczność. Wiele naszych emocjonalnych doświadczeń w życiu może sprawić, że zastosujemy bardzo sztywny sposób myślenia (prawie nie zdając sobie z tego sprawy) na to, co ludzie uważają za poprawne lub akceptowalne. Jednak możliwość otwarcia się na nowe doświadczenia, elastyczność oraz ćwiczenie krytyki i samokrytyki niewątpliwie pozwolą nam ulepszyć nasz ludzki potencjał.
Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim niezwykle ważne jest to, aby po raz kolejny podkreślić coś ważnego. Otóż każdy z nas może osiągnąć cel, jakim jest kreatywne oduczanie się. Wszyscy możemy stać się bardziej kreatywni, bardziej wolni i bardziej wyrafinowani. Zwłaszcza jeśli chodzi o udzielanie i znajdywanie odpowiedzi na życiowe problemy.
Dlatego nie wahajmy się trenować tej nowej umiejętności. Nie ma przy tym znaczenia, czy będziemy to czynić poprzez kursy, specjalistyczne książki, czy po prostu na własną rękę.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Sabatine, F. J. (1989). Rediscovering Creativity ‐ Unlearning Old Habits. American Journal of Business. https://doi.org/10.1109/TMAG.1975.1058797
- Buchen, I. H. (1999). Creating the future: Innovation and the unlearning organization. Foresight. https://doi.org/10.1108/14636689910802089
- Kramer, R. (2012). Rank on emotional intelligence, unlearning and self-leadership. American Journal of Psychoanalysis. https://doi.org/10.1057/ajp.2012.24