Opisanie własnych emocji - dlaczego to takie trudne?

Opisanie własnych emocji - dlaczego to takie trudne?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Często czujemy się zdezorientowani z powodu naszych emocji. Jeśli czasami zdarza Ci się, że nie wiesz, co czujesz to nie dlatego, że masz problemy lub coś jest nie tak. Zjawisko to jest znacznie częstsze niż nam się wydaje i nie powinieneś czuć się z tego powodu źle.

Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś zrobić czegoś, aby poradzić sobie w tej sytuacji. Świadomość, dlaczego czasami nie potrafimy określić własnych emocji pomoże Ci zrozumieć, co się z Tobą dzieje i działać bardziej skutecznie. W tym celu istnieje szereg kroków, które możesz wykonać, aby lepiej zrozumieć, co czujesz w danym momencie.

Należy wyjaśnić, że wiele osób nie potrafi wyrazić, co czuje, ponieważ nie wie, jak interpretować sygnały, które wysyła ich ciało. Zazwyczaj łączymy emocje z uczuciami. Jednak każda emocja ma swój początek w fizjologii. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy wiesz, co się z Tobą dzieje, czy nie możesz być świadomy Twoich emocji poprzez obserwację fizycznych objawów.

“Twoja inteligencja może Cię mylić, ale Twoje uczucia nigdy Cię nie oszukają”.

-Roger Ebert-

Dlaczego nie wiesz, co czujesz

Istnieją różne powody, które wyjaśniają, dlaczego nie potrafisz opisać, co czujesz lub dzieje się w Twoim wnętrzu. Czasami to uczucie odłączenie się od emocji może prowadzić do frustracji lub poczucia wewnętrznej pustki. Nie zdajemy sobie wtedy sprawy, że jest to samo w sobie pewnego rodzaju sposobem odczuwania emocji.

Następnie zobaczymy proste wyjaśnienie, dlaczego czasami nie wiemy, co czujemy. Znajomość tej teorii pomoże Ci lepiej identyfikować emocje, skuteczniej nimi zarządzać i żyć bardziej świadomie.

kobieta z chmurą w dłoniach

1. Emocje w toku

Na początku kiedy zaczynamy odczuwać emocje nie zawsze łatwo jest nam je zidentyfikować. Reakcja fizyczna (pierwsza reakcja naszego ciała) może nas zmylić lub może nie zostać zidentyfikowana jako konsekwencja danego stanu emocjonalnego.

Czasami reakcja jest tak nieoczekiwana, że nie rozumiemy, co się dzieje. Często świadomość, że doświadczamy jakiejś emocji jest ważniejsza niż zidentyfikowanie samej emocji.

2. Doświadczasz więcej niż jednej emocji w dziwnej “fuzji” uczuć

Jeśli czasami nie wiesz, co czujesz, gdy masz w sobie tylko jedną emocję, wyobraź sobie, jak trudno jest zrozumieć, kiedy liczba emocji zaczyna rosnąć. Może to przerodzić się w trudną do zrozumienia mieszanką.

Ta rywalizacja emocji może prowadzić do złego samopoczucia i uczucia zagubienia, ponieważ nie wiemy, co tak naprawdę dzieje się w naszym wnętrzu. Na przykład, kiedy odczuwasz jednocześnie ból i złość, uczucia te mogą być tak silne, że czujesz się wobec nich sparaliżowany lub bezradny.

3. Nie możesz wyrazić słowami tego, co czujesz

Czasem to, co czujesz to mieszanka emocji, których nie jesteś w stanie nazwać, ponieważ nie wiesz, jakie te emocje lub nie znasz słów, by je nazwać (przynajmniej w Twoim języku).

W tym przypadku pomocne może okazać się podzielenie uczuć na podstawowe emocje, które je tworzą, aby móc je lepiej zrozumieć.

4. Doznajesz tego uczucia po raz pierwszy

To normalne, że czujesz się zakłopotany, kiedy doświadczasz pewnego uczucia po raz pierwszy. Możesz nawet się bać. Może to również prowadzić do błędu pomylenia jej z czymś innym.

To na szczęście leczy się doświadczeniem: im więcej razy doświadczysz danej emocji tym łatwiej będzie Ci ją rozpoznać.

smutny mężczyzna

5. Doświadczasz całkowitego oderwania się od swoich uczuć

Dysocjacja może wystąpić z wielu powodów, ale najczęstszym jest to, że w przeszłości tłumiłeś swoje emocje, aby się bronić. To powoduje, że w przyszłości znacznie trudniej będzie Ci zrozumieć, co czujesz.

Ogólnie rzecz biorąc, zaczyna się to jako próba nie doświadczania negatywnych emocji. Ale kończy się na tym, że nie jesteśmy w stanie odczuwać niczego.

Co zrobić, aby nawiązać kontakt z naszymi uczuciami?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby połączyć się z Twoimi emocjami to być świadomym, że są one obecne i pozwolić im ujrzeć światło dzienne. I choć nie zawsze jest to łatwe, czasami wystarczy oddychać i pozwolić im płynąć. Jeśli wydaje się to skomplikowane, medytacja lub mindfulness mogą okazać się pomocne.

Połączenie się z tym, co czujemy, wymaga połączenia się z samym sobą. Jednak jeśli zauważysz, że sytuacja stała się zbyt skomplikowana nie wahaj się poprosić o pomoc. Czasami aby połączyć z naszymi uczuciami potrzebujemy wsparcia kogoś z zewnątrz.

“Im bardziej jesteśmy otwarci na własne uczucia, tym lepiej będziemy w stanie odczytać uczucia innych”.
-Daniel Goleman-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.