Być może dbanie o siebie nie jest w dzisiejszych czasach priorytetem, ale powinno być. Może nawet by Ci się to spodobało, ale masz zbyt wiele rzeczy do zrobienia, Twoim zdaniem ważniejszych niż “marnowanie czasu”. Praca, studia, partner, rodzina… Obowiązki i obowiązki, które zajmują Twój czas i które spychają na dalszy plan potrzebę zadbania o siebie. Może nawet postrzegasz to jako samolubne.
Tymczasem właśnie w dobie obecnej, dbanie o siebie jest nie tylko dobre, ale nawet konieczne. Nie chodzi o pobłażanie sobie, ale o rozpieszczanie siebie, poświęcenie sobie czasu, docenianie siebie…
Nie musisz robić wielkich rzeczy, aby zająć się sobą. Bardzo często proste drobne rzeczy dostarczają ogromną dawkę dobrego samopoczucia. Jeśli dbasz o innych, jeśli poświęcasz swój czas innym, dlaczego nie chcesz zrobić tego samego również dla siebie?
“Największą z głupot jest poświęcenie zdrowia dla jakiegokolwiek innego rodzaju szczęścia”.
-Arthur Schopenhauer-
Poświęć czas na dbanie o siebie
Zatroszcz się o siebie, i w ten sposób zadbaj o swoje zdrowie psychiczne, fizyczne i duchowe. Nie chodzi o pobłażanie sobie lub wydawanie dużej ilości pieniędzy, a tym bardziej o rezerwowanie dziennego lub tygodniowego czasu na to, co szkodzi zdrowiu (np. palenie lub używanie jakiejkolwiek szkodliwej substancji tylko dlatego, że dzięki temu czujesz się lepiej w tym momencie).
“Zdrowie jest największym dobrem. Radość jest największym skarbem. Zaufanie jest najlepszym przyjacielem.”
-Lao Tse-
W dalszej części przedstawimy kilka małych sugestii, jak może wyglądać dbanie o siebie i jak możesz się rozpieszczać. Wykonywanie tych czynności jest jak branie pigułki szczęścia: mała zdrowa przyjemność dla Twojego ciała i duszy. Może nawet efekty tych kilku zabiegów nie będą trwać długo, ale wystarczą, żeby naładować się energią i podejmować dalsze wyzwania.
Zadaj sobie pytanie, jak się czujesz
Jak możesz rozpocząć dbanie o siebie, jeśli nie zapytasz, jak się masz? Sprawdzenie poziomu emocjonalnego jest niezbędne, aby wiedzieć, jak się czujesz i co możesz dla siebie zrobić.
Tak samo jak pytasz ludzi wokół Ciebie, co u nich słychać i jak się mają, zrób to samo ze sobą. Usiądź i zdobądź się na szczerość. Wyłącz tego automatycznego pilota, który nigdy Cię nie odstępuje i porozmawiaj ze sobą, aby dowiedzieć się, jak się masz. To pierwszy krok, aby zacząć dbać o siebie. Tylko wiedząc, jakie jest Twoje samopoczucie, możesz zacząć działać, aby poczuć się lepiej.
Podaruj sobie chwilę automasażu
Samodzielny masaż jest świetną alternatywą dla masaży wykonywanych przez profesjonalistów. Te ostatnie również warto sobie podarować od czasu do czasu i również mogą przynieść wiele korzyści. Rozpocznij jednak dbanie o siebie od samodzielnego masażu.
W Internecie znajdziesz setki filmów, w których nauczysz się masować różne części ciała, aby zmniejszyć drobne napięcia. Jeśli natomiast masz jakąś kontuzję, należy udać się do specjalisty. Ale jeśli potrzebujesz uwolnić napięcie i zrelaksować się, auto-masaż to świetne rozwiązanie.
Możesz również kupić różne urządzenia, które przyniosą Ci ogromną ulgę, dzięki czemu poczujesz się naprawdę dobrze. Masz różne możliwości, od urządzeń elektronicznych do masażu pleców lub stóp, po proste narzędzia, takie jak piłki, rolki lub inne gadżety, dzięki którym możesz uzupełnić lub poprawić swój własny masaż.
Podaruj sobie prawdziwą kąpiel
Codzienny pośpiech i brak czasu zmusza nas do wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych praktycznie w locie. Ale spędzanie w łazience trochę więcej czasu, okazjonalnie, ma ogromne zalety. W rzeczywistości możemy przekształcić to w rytuał, aby rozluźnić nasze ciało po stresie całego dnia.
Napełnij wannę, wlej do wody sole do kąpieli, olejki lub inny odprężający specyfik i ciesz się relaksującą chwilą przy ulubionej muzyce lub nawet w całkowitej ciszy. Skorzystaj z możliwości nawilżenia skóry i włosów oraz wszystkiego, co sprawi, że poczujesz się dobrze.
Dbanie o siebie w postaci relaksującej kąpieli to coś więcej niż tylko pielęgnacja urody. Jest to oczyszczanie umysłowe i duchowe. Jest to ponowne połączenie ze swoim ja, z Twoimi potrzebami, z tym, co leży najgłębiej ukryte w Twoim wnętrzu.
Podaruj sobie czas na czytanie
Być może nigdy się nad tym nie zastanawiasz, ale w ciągu dnia dużo czytamy. Od dokumentów roboczych i wiadomości e-mail po podręczniki niezbędne w wykonywanej pracy, od przepisów kulinarnych po najróżniejsze poradniki lub teksty akademickie. Dlatego wiele osób nie uważa, że czytanie to też dbanie o siebie, ale tak właśnie jest.
Czytanie jest jedną z tych wielkich przyjemności, które pomagają podróżować, żyć inną rzeczywistością, przenosić się w inne miejsca, spotykać się z innymi ludźmi… Wybierz gatunek fikcji, który Ci się podoba i pozwól by Twój umysł rozpoczął podróż.
Czytanie zapewnia odpoczynek Twojemu ciału i duchowi. Pomaga Ci uwolnić się od napięć, zobaczyć różne rzeczy, przeżyć nowe doświadczenia i, oczywiście, otworzyć umysł.
Nie miej poczucia winy za dbanie o siebie
Dobrze rozumiana miłość zaczyna się od siebie. W rzeczywistości byłoby bardzo egoistyczne, gdyby przestać dbać o innych, oczekując, że zaopiekują się Tobą od następnego dnia. I byłoby to bardzo nieefektywne, gdyż jeśli istnieje osoba, która zna bardzo dobrze Twoje potrzeby, to właśnie Ty nią jesteś.
Dbanie o siebie to zatem akt miłości do innych, aby nie musieli się poświęcać, żeby się Tobą opiekować.
Poświęcenie sobie trochę czasu każdego dnia paradoksalnie sprawi, że będziesz chętniej stawiać się do dyspozycji we wszystkich innych zajęciach. Będzie to doładowywać Twoje baterie i da Ci więcej energii, aby poświęcić swój czas innym. Uwolni Cię od stresu, i zwiększy Twoją produktywność w pracy i/lub na studiach.
Odprężenie się i poświęcenie czasu na dbanie o siebie sprawi, że poczujesz dużo większe zadowolenie a może nawet szczęście. A zatem na co czekasz?
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Neff, K. D. (2011). Self-compassion, self-esteem, and well-being. Social and Personality Psychology Compass. https://doi.org/10.1111/j.1751-9004.2010.00330.x
- Kolodny, N. (2010). The Explanation of Amour-Propre. Philosophical Review. https://doi.org/10.1215/00318108-2009-036
- Crocker, J., & Wolfe, C. T. (2001). Contingencies of self-worth. Psychological Review. https://doi.org/10.1037/0033-295X.108.3.593