Dobra energia - Dalajlama radzi jak się nią otaczać

Dobra energia - Dalajlama radzi jak się nią otaczać

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia, 2017

Jako istoty ludzkie, to z czego jesteśmy zbudowani, to dobra  energia.  Pozwala nam ona osiągnąć to, czego pragniemy oraz z każdym dniem poprawiać nasze życie oraz siebie samych.

Aby to zrobić, musimy zadbać o to, by nasza dobra  energia była na odpowiednim poziomie, odnawiając ją każdego dnia oraz wzmacniając nasze wewnętrzne umiejętności. W ten sposób stajemy się lepszą wersją siebie dla naszych bliskich oraz dla całej ludzkości. 

Dzięki wpływowi, jaki wywiera nasza dobra energia oraz siły, którą nam daje, by dokonywać rozwoju osobistego, Dalajlama zdefiniował 5 złodziei energii. Poznanie ich sprawi, że będziemy wiedzieć jak zadbać o to, by nasza dobra energia utrzymywana była w harmonii.

“Mówi się, że nasz wróg jest naszym naszym najlepszym nauczycielem. Będąc ze zwyczajnym nauczycielem możemy nauczyć się wagi cierpliwości, kontroli i tolerancji, jednak nie posiadamy rzeczywistej szansy na praktykowanie tego. Prawdziwa okazja pojawia się kiedy napotykamy wroga.”

-Dalajlama-

Dalaj Lama i dobra energia

Zaakceptuj chwilę obecną

Żyjemy w erze, gdzie przyszłość i jutro prześcigają moment, który trwa, wieczne tu i teraz. Przeoczamy moc teraźniejszości, cieszenie się momentem oraz żyjemy i zatracamy siebie w planach na przyszłość, co nie pozwala na cieszenie się tym, co już posiadamy.

Ten stan sprawia, iż odrzucamy negatywne sytuacje w życiu codziennym, ponieważ nie potrafimy przyznać, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego zmienić.

Zatem, akceptacja to zadanie, które musimy powtarzać niemal jak mantrę. Kiedy zaakceptujemy fakt, że nie możemy zmienić wszystkiego, nagle znajdujemy się naprzeciw możliwości zmiany planu oraz bycia o wiele bardziej otwartym na nowe propozycje. “Zaakceptuj. To nie rezygnacja. Twoja dobra energia nie jest na niczym bardziej marnowana, niż na walczenie z sytuacją, której nie możesz zmienić.”

Odpoczywaj i podejmuj niewielkie kroki

Każdy dzień stworzony jest z czasu, tak samo jak natura. To prawdziwe piękno naszego wewnętrznego spełnienia, zaakceptować czas, ale nie stając się jego niewolnikiem. Już wiemy, że istnieje nieskończona ilość rytmów, jeśli chodzi o pojmowanie czasu i że każdy z nas jest w mniejszym lub większym stopniu podatny na jego presję. “Pozwól sobie na odpoczynek w momentach, kiedy naprawdę go potrzebujesz. I podobnie, pozwól sobie na działanie, kiedy pojawia się okazja.”

Aby to zrobić, niezwykle ważnym jest wiedzieć, kiedy przestać, a kiedy nasza energia powinna być wykorzystana we właściwym czasie. Jeśli tego nie uczynimy, nie dbamy o własne ja, wartość nas samych jako istoty ludzkiej oraz tracimy miłość własną.

Otwieramy drzwi stanom lękowym, smutkowi oraz depresji, co tylko blokuje nas i nie pozwala być najlepszą wersją siebie. Podaruj sobie tą podstawową radę, by przezwyciężyć takie stany emocjonalne, zawsze starając się zrozumieć jego źródło.

Otaczaj się właściwymi, kochającymi ludźmi

Kiedy mówimy o właściwych ludziach, mamy na myśli tych, którzy są Twoją częścią, którzy szczerze Cię kochają, którzy są oddani i nie pragną niczego w zamian. Osoby, które są hojne z jednego powodu: miłości.

Ludzie, którzy sprawiają, że rozpiera nas energia życiowa oraz, że czujemy się jeszcze bardziej sobą. “Daj odejść ludziom, którzy przychodzą tylko po to, by narzekać, opowiadać o problemach, smutnych historiach, strachu oraz osądzaniu innych. Jeżeli ktoś poszukuje naczynia na wyrzucenie swoich brudów, postaraj się, aby nie był to Twój umysł.”

Dobra energia to dobre zdrowie

Zdrowie to podstawowy filar, który mówi nam czy odpowiednio dbamy o swoją egzystencję. To pewnego rodzaju termometr, ponieważ nasze zdrowie emocjonalne jest również związane z biologią i przejawia je m.in. nasza energia życiowa.

Kiedy wspominamy słowo “energia”, odnosimy się do ciała, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić mu odpoczynek, nakarmić je oraz zapewnić czas na medytacje. “Przyznaj pierwszeństwo swojemu zdrowiu: bez dobrze funkcjonującego ciała nie jesteś w stanie zdziałać za wiele. Rób sobie przerwy.”

motyl na twarzy

Naucz się przebaczać

Nauczanie się wybaczać pozwala nam uwolnić się od przeszłości oraz kontynuować życie w pozytywny sposób. Często możemy czuć emocje, które przepełniają nas żalem, gniewem, frustracją, a nawet chęcią zemsty.

Mimo to, zrozumienie tych emocji oraz ich celu, nauczenie się jak przebaczać pozwala nam poprawić jakość naszego życia i wraz z czasem zdać sobie sprawę, że podjęliśmy dobrą decyzję. “Przebacz, odpuść sytuację, która zadaje Ci cierpienie, możesz zawsze dokonać wyboru i pozostawić ból przeszłości za sobą.”

Nie łam danego słowa

Kiedy dajemy komuś nasze słowo, oferujemy część naszego serca, ponieważ zaufanie zakorzenione jest w miłości do innych oraz do siebie samych. Każdy z nas postrzega własne doświadczenia w zupełnie inny sposób. Dlatego właśnie obietnice które składamy, mogą mieć nieocenioną wartość dla drugiej osoby. Nie spełnianie ich może przynieść im wielkie cierpienie.

Jeżeli nie wypełniłeś obietnicy, zapytaj siebie dlaczego odpoczywasz. Zawsze masz prawo do zmiany swojej opinii, do przeproszenia, do wynagrodzenia, negocjowania i zaoferowania alternatywy wobec złamanego słowa, choć nie rób z tego nawyku. Najprostszym sposobem na uniknięcie zrobienia czegoś, na co nie masz ochoty jest po prostu powiedzenie NIE już na samym początku.

“Istota życia duchowego jest formowana przez nasze uczucia oraz postawy wobec innych.”

-Dalajlama-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.