Większość z nas słyszała, jak mówi się, że ludzie są racjonalnie myślącymi zwierzętami. Ale czy to rzeczywiście prawda? Badania nad naszymi codziennymi myślami i zachowaniami pokażą Ci, że może to być fałszywe twierdzenie, szczególnie jeśli potraktujesz to jako absolut. Są też ludzie, którzy mówią o ludzkiej inteligencji jako o czymś, co odróżnia nas od zwierząt.
Podzielimy tę refleksję na dwie części, aby łatwiej ją było zrozumieć. W pierwszej części postaramy się rzucić światło na to, co to znaczy być zwierzęciem. A w drugiej części porozmawiamy o naszej racjonalności i o tym, jak z niej korzystamy.
Ludzie są po prostu zwierzętami
Według badań biologicznych istoty ludzkie należą do królestwa zwierząt. To dlatego, że spełniamy podstawowe cechy i funkcje zwierzęcia (więcej informacji na ten temat można znaleźć w tym linku). Można jednak także powiedzieć, że jako ludzie mamy dużo więcej inteligencji i rozumu. A to jest szczegół, który może odróżnić nas od zwierząt.
Ale inteligencja to tylko kolejna forma przystosowania się do naszego środowiska. Jest niezbędna do przetrwania naszego gatunku. W ten sam sposób, w jaki koty i psy przeżywają, ponieważ mają pazury i zęby, ludzie posiadają inteligencję, która jest po prostu kolejnym sposobem na to, by pomóc nam przetrwać. W rzeczywistości, gdybyśmy nie mieli tej zdolności poznawczej i elastyczności, prawdopodobnie już byśmy wymarli (nie jesteśmy najbardziej zwinni lub najwięksi).
Są też eksperci, którzy mówią, że jesteśmy najbardziej przystosowanym gatunkiem. Ale prawda jest taka, że jeśli chodzi o adaptację i dobór naturalny, słowa „więcej” i „mniej” nie mają większego sensu. Dobrze przystosowany gatunek to taki, któremu nie grozi wyginięcie. Oznacza to, że wszystkie lub prawie wszystkie gatunki, które obecnie nie są wymarłe, są dobrze przystosowane.
Dodatkową rzeczą jest to, że nasza elastyczność i zdolność do dostosowywania się pozwala nam żyć w różnych częściach świata i we wszystkich warunkach. Ale nie jesteśmy w tym osamotnieni. Jest mnóstwo bakterii, które są w tym o wiele lepsze od nas. Kiedy myślisz o tym w takich kategoriach, jesteśmy po prostu kolejnym zwierzęciem, z naszą własną specyficzną cechą, ale nie lepszą ani gorszą od jakiejkolwiek innej żywej istoty.
Racjonalne zwierzę
Drugą kwestią do rozważenia, jeśli powrócimy do tytułu artykułu, jest kolejne pytanie: co oznacza racjonalna część „racjonalnego zwierzęcia”? Zwykle postrzegamy racjonalność jako zdolność do obiektywnej oceny problemów lub zdarzeń i logicznego reagowania na nie. Ale można na to spojrzeć także jak na antonim słów takich jak emocjonalne lub instynktowne.
Oddzielenie emocji od racjonalności nie ma sensu. A to dlatego, że na nasze zachowania zawsze wpływają obie części. Przez większość czasu nie można oddzielić jednego z tych wpływów od drugiego.
To prawda, że czasami strona emocjonalna odgrywa większą rolę, a kiedy indziej jesteśmy bardziej racjonalni. Ale nadal nie spostrzegamy tych rzeczy jako dwóch niezależnych sposobów zachowania. Obie mają stały wpływ na siebie nawzajem.
Jednak odsuńmy na chwilę emocje. Zamiast tego porozmawiajmy o tym, czy nasza nowa kora mózgowa jest całkowicie „racjonalna”. Psychologia myślenia dokonała porównania ludzkiej logiki i pojęcia „logika”. Drugi rodzaj logiki jest najczystszy i najbardziej matematyczny. Naukowcy długo nie zdawali sobie sprawy, że te dwa sposoby myślenia nie są zgodne.
Jak ludzie rozumują?
Jeśli więc ludzie nie używają logiki, kiedy myślą, to jak dokładnie rozumujemy? Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź, musisz pomyśleć o tym, że jako ludzie posiadamy tylko pewną ilość zasobów poznawczych i często musimy działać szybko.
Gdybyśmy mogli być „czysto logiczni”, wykorzystalibyśmy wiele zasobów do podejmowania decyzji i moglibyśmy odpowiedzieć w bardziej złożony sposób. Ale nie do końca tak jest, prawda?
Rozumujemy za pomocą skrótów myślowych, które znane są w psychologii jako heurystyki. Jest to rozumowanie, które wykorzystuje prawdopodobieństwo i opiera się na doświadczeniach, niezależnie od tego, czy są one bezpośrednie, czy pośrednie.
Na poziomie adaptacyjnym bardziej efektywne jest rozumowanie oparte na prawdopodobieństwach, co oznacza, że podejmujesz kontrolowane ryzyko, że się mylisz, niż nie ryzykujesz i podejmujesz decyzje w nieskończoność.
Czy ludzie są racjonalnymi zwierzętami?
Teraz, gdy zobaczyłeś kilka faktów na temat ludzkich myśli i zachowań, pozostaje jeszcze kilka rzeczy do przemyślenia. Bądź ostrożny z twierdzeniem „, że „istoty ludzkie są rozumnymi zwierzętami”. Racjonalni czy nie, nie powinniśmy twierdzić, że to czyni nas lepszymi lub gorszymi w technice przystosowania się niż inne żywe istoty.
Poza tym wszystkie badania mówią, że nigdy nie jesteśmy całkowicie racjonalni. W rzeczywistości nie jesteśmy racjonalni w przypadku większości naszych ważnych decyzji. Zamiast tego tak naprawdę działamy w oparciu o to, co podpowiada nam intuicja lub nasze serce (prymitywny instynkt).
Istnieje jednak jedno określenie, które możemy do siebie zastosować – jesteśmy, jak to ujmuje psychologia społeczna, „poznawczo upośledzeni”. Istnieje powód dla nadania nam takiej etykietki: nasze mózgi są zaprogramowane tak, aby wykorzystywać jak najmniej swoich zasobów. Mogą podjąć więcej wysiłku w przypadku większego problemu, ale zawsze będą starały się oszczędzać energię.
p>Ludzka podświadomość jest pojęciem, o którym mówi prawie każdy. Jednak większość z nas nie rozumie jej prawdziwego znaczenia. Nie zdajemy sobie sprawy jak jest ważna. Z tego powodu warto zapoznać się z kilkoma cytatami, dzięki którym ludzka podświadomość będzie łatwiejsza do…
p>Czy możliwe jest zmienić się i pozostać takim samym? Ile razy ktoś kazał nam „nigdy się nie zmieniać”? W tym sensie zmiana może być postrzegana jako negatywna lub jako słabość. „Zmieniło się, to już nie to samo”. Zmiana jest konieczna,…
Psychomarketing to narzędzie, które bada proces zakupu konsumenta związany z jego nieświadomymi decyzjami. Istnieje wiele czynników, które warunkują osobowość. Wspomnienia i myśli wpływają na decyzje, które podejmujemy na co dzień, co pomaga nam, jako jednostce, dostosować się do świata. Dlatego…
Czytanie jest jednym z najlepszych sposobów, w jaki ludzie mogą rozwijać swoje umysły. Przez całą historię ludzkości książki pouczały nas, zabawiały i chroniły. A w niektórych przypadkach dawały nam także nadzieję, schronienie i pocieszenie. Niektórzy nawet twierdzą, że książki ich…
Dorastaliśmy w kulturze ciągłych kłótni, niekończących się narzekań na wszystko i braku akceptacji dla różnicy zdań. Scysje słowne są na porządku dziennym, a często spieramy się o różne rzeczy więcej niż raz dziennie. Rano kłócimy się z dostawcą, który zaparkował przed…
Często doświadczamy się czegoś, co nosi nazwę globus histericus. Ściska Cię w gardle. Czujesz się, jakby coś tam utknęło. Masz trudności z połykaniem, a im więcej próbujesz, tym jest gorzej. Czujesz się, jakby Twoje gardło się zamykało. Próbujesz zachować spokój, ale…