Uczciwi ludzie nie próbują na siłę zadowolić innych. Są zaniepokojeni hipokryzją i dlatego nie wahają się używać jedynego znanego im języka: szczerości. Są lojalni i stanowczy w swoich przekonaniach, i choć czasami może to prowadzić do niewygodnych sytuacji, są zdolni do tworzenia silnych i znaczących więzi z ludźmi, którzy są tego warci.
Często mówi się, że wszyscy chwalą i bronią prawdy, ale w momencie, kiedy ktoś ośmiela się być uczciwym, zawsze staje się obiektem krytyk. Nie jest łatwo utrzymać spójność między tym, co się myśli a tyn, co się robi.
Często wiemy, co czujemy, ale komunikujemy innym zupełnie co innego. Robimy to z powodu warunków społecznych, z obawy przed zranieniem lub niepotrzebnym zwracaniem na siebie uwagi. Uczciwi ludzie to temat, któremu poświęcimy dzisiejszy artykuł.
Dlatego uczciwi ludzie są tak cenni. Ponieważ w nich jest dawka odwagi i wyraźna wola zachowania spójności. Niewiele wartości społecznych i psychologicznych jest tak ważnych jak uczciwość. Ten wymiar, który Thomas Jefferson uważał za pierwszy rozdział mądrości, a Mark Twain definiował jako najlepszą sztukę utraconą.
Niezależnie od sytuacji jest pewien aspekt, który jest oczywisty: stoimy w obliczu tej cechy, której zawsze wymagamy od innych. Dzięki niej możemy budować relacje oparte na zaufaniu. Musimy wiedzieć, że osoba stojąca przed nami i którą kochamy lub szanujemy jako przyjaciela lub współpracownika jest szczera i autentyczna przez cały czas.
“Uczciwość to bardzo drogi prezent, nie oczekuj go od tanich ludzi”.
-Warren Buffett-
Uczciwi ludzie, jak ich znaleźć?
Uczciwi ludzie nie noszą banerów ani koszulek z hashtagami określającymi, jacy są. Musimy sami nauczyć się ich rozpoznawać. Dobrym sposobem na to jest słuchanie, obserwowanie, łączenie się z ludźmi wokół nas i, oczywiście, pamiętanie o jedym, bardzo prostym szczególe: uczciwość nie akceptuje wymówek. Zobaczmy, jak zostały wyjaśnione te pojęcia.
Nie tracą czasu na to, co im się nie podoba
Uniwersytet Juliusza Maksymiliana z Würzburga w Niemczech przeprowadził badania, aby lepiej zagłębić się w ten temat. W ten sposób odkryli, że uczciwi ludzie oszczędzają czas w swoich rozmowach. Nie owijają w bawełnę. Nie tracą czasu, gdy ktoś lub coś im się nie podoba lub nie zgadzają się z ich wartościami. Wyjaśniają różnice między asertywnością a szacunkiem do zdystansowanie się od innych.
Robiąc to nie dają ani nie oczekują zbyt wielu wyjaśnień. Wiedzą, że nie należy przedłużać sytuacji, które mogą z czasem przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Uczciwi ludzie nie kłamią i nie tolerują kłamstw
Istnieje bardzo interesująca książka zatytułowana “Dlaczego okłamujemy… szczególnie samych siebie: Nauka oszustwa” Dana Ariely, profesora psychologii, który zagłębia się w ten temat. Według autora wszyscy uważamy się za uczciwych. Nie ma znaczenia, że kłamiemy lub, że to, co myślimy i co mówimy, jest odległe od siebie o lata świetlne. Niemal zawsze utrzymujemy ten nieskazitelny obraz samych siebie, gdzie poczucie uczciwości rzadko nas opuszcza.
Uczciwi ludzie, ci, którzy są szczerzy w umyśle, słowie i zachowaniu nie tolerują oszukiwania samych siebie ani oszukiwania innych. Nie kłamią, ponieważ powoduje to niewygodny dysonans poznawczy, który atakuje ich tożsamość i poczucie własnej wartości.
Zrelaksowane osobowości, spokojne umysły
Uczciwi ludzie są szczęśliwsi, a nawet cieszą się lepszym zdrowiem. Tak twierdzi dr Anita E. Kelly, profesor psychologii na Uniwersytecie Notre Dame w Paryżu. Według jej badania bycie uczciwym, nieużywanie kłamstw i bycie autentycznym wobec siebie, wobec tego, co mówisz i robisz, przyczynia się do lepszego samopoczucia. Ta wewnętrzna równowaga, ten spokój ducha przyczyniają się do lepszego zdrowia.
Wiedzą, jak budować ważne relacje
Nieuczciwość i fakt braku spójności oznacza dla tego rodzaju ludzi nadmierny wysiłek. To dysonans poznawczy który prowadzi do dyskomfortu, napięcia i złego samopoczucia. Dlatego uczciwi ludzie cenią przede wszystkim możliwość budowania relacji opartych na zaufaniu. Nie tylko zawsze starają się pokazać siebie, jako autentycznych, szczerych i pełnych szacunku wobec tych, którzy ich otaczają. Ale wymagają tego samego od tych, którzy są częścią ich codziennego życia.
Coś takiego sprawia, bez wątpienia, że nie zawsze mają wielu przyjaciół. Jeśli nawiązują niewiele przyjaźni zawsze są to te najbardziej odpowiednie, najbardziej autentyczne. Te, w których generowana jest ciągła i zadowalająca wzajemność.
Podsumowując, warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie. Uczciwość to zasada etyczna, wartość, która pomaga stworzyć bardziej integralne i zdrowe społeczeństwo. Jednak ta cecha, którą wszyscy uważamy, że mamy nie zawsze stosuje się w sposób prawdziwy i pełen szacunku. Często popadamy w kłamstwa, które kamuflują prawdę i prawdziwe uczucia.
Nie możemy zawsze mówić tego, co myślimy, dlatego warto czasami używać pewnych filtrów. Jednak szczerość jest zawsze bardzo ważnym filarem szacunku dla innych i wobec nas samych.