Prawda w wielu przypadkach nie jest absolutna. Jest rzeczywistością, która pozostaje dynamiczna. To co dzisiaj jest prawdziwe, już jutro może nie być prawdą. Jest to szczególnie istotne w przypadku wszystkiego, co dotyczy nauki i wiele osób o tym zapomina. Dlatego ludzie wypowiadają stanowcze błędne stwierdzenia, które w przyszłości okazują się niewłaściwe.
Istnieje wiele “prawd absolutnych”, które zostały rozerwane na strzępy przez ewolucję wiedzy i rzeczywistości. Dziś są to już tylko na wpół zapomniane błędne stwierdzenia. Pamiętajmy, że kiedyś, ludzkość paliła na stosie lub więziła tych, którzy ośmielali się mówić rzeczy, które wtedy uważano za fałszywe. Później bardzo często dowiadujemy się, że to właśnie ci “heretycy” mieli rację.
“Najbardziej filozoficzną częścią historii jest ujawnianie głupoty popełnionej przez ludzi.”
-Voltaire-
Ogólnie rzecz biorąc, autorytety intelektualne lub polityczne to ci, którzy mają odwagę dawać kategoryczne wypowiedzi i wierzą, że mówią prawdę. Kiedy tak robią, zapominają, że mimo całej ludzkiej inteligencji, przedstawiciele naszego gatunku często potrafią zrozumieć tylko pewną część rzeczywistości. Tak, jest to część całości ale jej niekompletny charakter prowadzi nas do błędnych wniosków.
Zawsze dobrze jest pamiętać, że warto pomyśleć dwa razy przed dokonaniem jakiegokolwiek absolutnego stwierdzenia, gdyż błędne może się okazać prawdziwe lub na odwrót. Warto więc mieć zdrowy sceptycyzm wobec rzeczy, które uważasz za prawdziwe. Jeśli nie, ryzykujesz, że skończysz jak ci, którzy wypowiedzieli najbardziej znane nietrafione i błędne stwierdzenia.
Latanie jest niemożliwe – numer 1 na liście “Błędne stwierdzenia”
Lord Kelvin, prezes Towarzystwa Królewskiego w Londynie powiedział, że “maszyny latające cięższe niż powietrze nie są możliwe”. Nie wierzył w to, że mógł wtedy spekulować. Udowadniały to ówczesne badania.
Bracia Wright wiedzieli o rowerach, ale nie wiedzieli nic na temat fachowej opinii lorda Kelvina. Dlatego właśnie nie mieli żadnych wyrzutów sumienia eksperymentując. Ostatecznie, jak wiecie, wymyślili samolot.
“Bezużyteczność” radia
”Bezprzewodowa pozytywka nie ma żadnej wyobrażalnej wartości komercyjnej. Kto zapłaciłby za wiadomość wysłaną do nikogo w szczególności?” Przypisujemy ten cytat firmie David Sarnoff and Associates. Mówi się, że to oni wydali takie stwierdzenie, gdy ktoś zaproponował im zainwestowanie w radio w latach dwudziestych.
Nie mieli pojęcia, że przejdą do historii, jako autorzy stwierdzenia, które okaże się bardzo błędne. Jest to z pewnością jedna z najbardziej nietrafionych deklaracji w historii ludzkości. Nie mamy pojęcia, co pomyśleli sobie później, kiedy to właśnie radio zmieniło świat.
Brytyjczycy nie potrzebują telefonu
“Amerykanie potrzebują telefonu, ale my nie. My mamy mnóstwo posłańców.” Kiedy William Preece, szef inżynierii brytyjskiego urzędu pocztowego, usłyszał o telefonie w 1878 roku, tak właśnie zareagował. Był przekonany, że usłyszał o wynalazku, który jest bezużyteczny.
Często dzieje się tak z szefami i przełożonymi. Są przyzwyczajeni do kontrolowania otoczenia i robienia wszystkiego po swojemu. Ta arogancja prowadzi do pomyłek, tak jak w tej słynnej sprawie.
Kiedy telewizja nie miała przyszłości
Darryl Zanuck był ekspertem filmowym w Stanach Zjednoczonych. W 1946 r. Ludzie powiedzieli mu o telewizji. Był pewien, że ten wynalazek się nie sprawdzi. Jednym z jego stwierdzeń było to, że ludzie “niedługo zmęczą się wpatrywaniem w pudełko ze sklejki każdej nocy”.
To doskonały przykład myślenia życzeniowego. Stary Zanuck prawdopodobnie obawiał się, że nowy wynalazek odciągnie ludzi od filmów. Miał rację, ale nie na temat przyszłości telewizji. Widzimy również, że jego obawy były w zasadzie bezpodstawne. Prawda jest taka, że dzisiaj zarówno filmy jak i kina przyciągają tysiące widzów.
Poczta rakietowa
Arthur Summerfield był amerykańskim politykiem a także jednym z dyrektorów Poczty Stanów Zjednoczonych. Był ciekawskim i optymistycznym człowiekiem, który również wypowiedział jedną z najbardziej niedorzecznych rzeczy w historii. Błędne stwierdzenia mogą się zdarzyć każdemu.
W 1959 roku powiedział: “Zanim człowiek dotrze na Księżyc, twoja poczta zostanie dostarczona w ciągu kilku godzin z Nowego Jorku do Australii przez pociski kierowane. Jesteśmy na progu ery poczty rakietowej.” W rzeczywistości jednak, Summerfield wysłał list przyczepiony do pocisku podwodnego. Mimo wszystko, jego mały wynalazek nigdy nie zaowocował. Zamiast tego, wraz ze swoją imponującą pomyłką przeszedł do historii.
Kluczem do wiedzy jest prawda
Im więcej wiesz, tym bardziej powinieneś zdawać sobie sprawę, że jest jeszcze tyle rzeczy, o których nie wiesz. Błędne stwierdzenia zdarzały się w przeszłości i zdarzają się obecnie. Nadmierne ufanie własnej opinii i wiedzy prowadzi do popełniania błędów, które mogą nawet graniczyć z absurdem. Prawda jest rzeczą trudną i nieuchwytną. Ważne jest, aby pamiętać, że przez większość czasu widzimy tylko jej małą część.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- FitzGerald, M. R. (2016). âAdjuncts of Governmentâ: Darryl F. Zanuck and 20th Century-Fox in Service to the Executive Branch, 1935â1971. Historical Journal of Film, Radio and Television. https://doi.org/10.1080/01439685.2015.1100387
- Constable, A. (2006). William Preece – The engineer whose failed quest for wireless telegraphy set the scene for its eventual arrival. Journal of the Communications Network. https://doi.org/10.1016/j.lisr.2008.06.006
- Cannon, S. F. (1977). Lord Kelvin and the Age of the Earth. The American Historical Review. https://doi.org/10.2307/1865186