Myślenie życzeniowe: widzisz to co chcesz zobaczyć

Myślenie życzeniowe: widzisz to co chcesz zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia, 2020

Myślenie życzeniowe: widzisz to co chcesz zobaczyć. Nieustannie podejmujemy decyzje dotyczące naszej pracy i związków. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że nasze własne myślenie życzeniowe ma duży wpływ na nasze decyzje.

“Możemy ignorować rzeczywistość, ale nie możemy lekceważyć konsekwencji ignorowania rzeczywistości.”

Ayn Rand

Kiedy czegoś pragniesz, np. osiągnięcia jakiegoś celu lub kupienia domu, który gdzieś zobaczyłeś i nie możesz wyrzucić tego obrazu z umysłu, wysyłasz sygnał do mózgu, który wskazuje, że czegoś ci brakuje. Każda decyzja którą podejmiesz od tego momentu, będzie wpływać to pragnienie.

Co dzieje się z rzeczywistością? Przekształca się w to, czego pragniesz i sprawia że ​​sądzisz iż wszystko idzie po twojej myśli. Nietrudno dostrzec, jak wiele problemów może to powodować, nie tylko w relacjach, ale także w pracy. Rzeczywistość jest tym, czym jest, i chociaż bardzo chcesz ją zobaczyć innymi oczami, i tak się nie zmieni.

Myśl staje się niewolnikiem pożądania

Może się to wydawać ekstremalne, ale myśl staje się niewolnikiem pragnień umysłu, zwłaszcza jeśli jest to naprawdę wielkie pragnienie. Kiedy tak się dzieje, choć może ci się wydawać w momencie podejmowania decyzji, że myślisz racjonalnie, nie jest to prawdą. Nie widzisz już rzeczywistości takiej jaka jest; widzisz, co chcesz zobaczyć.

Myślenie życzeniowe opiera się na iluzji i fantazji. Nie ma więc znaczenia, co naprawdę się dzieje. Jeśli idziesz w złym kierunku, jeśli ludzie nie traktują cię dobrze, jeśli popełniasz błędy, nie jesteś w stanie tego zobaczyć, ponieważ wizualizujesz inny świat, który wyobrażasz sobie i czynisz rzeczywistym we własnej głowie.

Dłonie na kwiatach.

Mimo, że myślenie życzeniowe może być formą motywacji, może również stać się sposobem na uniknięcie sytuacji, której nie lubisz. Na przykład wyobraź sobie, że jesteś w związku, w którym wszystko idzie źle. Chcesz, żeby wszystko wyglądało tak, jak wcześniej, kiedy wszystko było lepsze. W swoim umyśle pamiętasz czasy, kiedy panowało szczęście. Przywołujesz te wspomnienia do teraźniejszości i wyobrażasz sobie, że tak właśnie dzieje się teraz w związku.

Rzeczywistość może być bardzo bolesna i właśnie z tego powodu nieświadomie próbujemy przed nią uciec.

Żyjesz w świecie fantazji, choć wcale tego nie chcesz i nie masz świadomości, że zamykasz oczy na to, co się dzieje. Udajesz. Koniec końców skupiasz się na sobie, swoich własnych pragnieniach, aż w końcu zapominasz o innych. To powoduje poważne problemy.

Pułapki myślenia życzeniowego

Musisz zdać sobie sprawę, że myślenie życzeniowe nigdy nie jest czymś rzeczywistym; bierze się z tego, co chcesz, by było. Ale realistyczne podejście jest konieczne, aby uniknąć wpadnięcia w pułapki, które mogą spowodować poważne problemy w twoim życiu. Oto kilka przykładów:

  • Skupiasz się na celu, a nie na procesie. To nie pozwala ci na zauważanie błędów, które popełniasz, tego co robisz źle, a jeśli tego nie naprawisz, nie skończy się to dobrze. To, czego tak bardzo pragnąłeś, może zadziałać przeciwko tobie.
  • Nie upewniasz się czy to, czego pragniesz, jest możliwe. Kiedy masz cel lub marzenie, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to sprawdzić, czy jest to wykonalne. Tak, aby twoje wysiłki nie poszły na marne i byś uniknął rozczarowania. Myślenie życzeniowe uniemożliwia dokonanie takiej oceny i pozwala przeznaczyć zasoby na cele, które są poza twoim zasięgiem.
  • Jesteś sfrustrowany i rozczarowany. Myślenie życzeniowe sprawia, że żyjesz w świecie fantazji. Oznacza to, że kiedy musisz wrócić do rzeczywistości, stajesz się sfrustrowany i rozczarowany. Jeśli jednak twoje pragnienie jest wystarczająco silne, przedłużysz sytuację, która stopniowo cię zniszczy.

Wcześniej czy później wróci rzeczywistość, która będzie o wiele bardziej okrutna i o wiele bardziej gorzka.

Myślenie życzeniowe może okazać się bardzo niebezpieczne

Jeśli żyjesz w świecie marzeń zbyt długo, nadejdzie czas, kiedy nie będziesz wiedział, jak odróżnić to, co prawdziwe, a co nie. W twoich relacjach z innymi ludźmi będą chwile, gdy tamci będą próbować otworzyć ci oczy. Rzeczywistość uderzy cię w twarz i sprawi, że ogarnie cię smutek a ty nie powrócisz do swojej fantazji, by poczuć się lepiej.

Znajdziesz się w prawdziwym świecie, z którego nie możesz uciec bez względu na to jak bardzo tego pragniesz. Jeśli nie otworzysz oczu, inni ludzie i sytuacje zrobią to za ciebie. Ale lepiej będzie jeśli zrobisz to, jeśli nie chcesz zostać zniszczony przez marzenie, które pielęgnowałeś w sobie tak długo, przez kłamstwo, które uważałeś za prawdziwe.

Myślenie życzeniowe jest bardzo wygodne. Sprawia przyjemność; jest dokładnie tam, gdzie chcesz być. Ale także zmienia cię w tchórza, który ucieka od rzeczywistości i wszystkiego, czego nie chce zaakceptować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.