Twórcze myślenie: 5 sposobów na jego obudzenie

Twórcze myślenie

Wszyscy ludzie mają w sobie twórcze myślenie w jakimś stopniu. Nikt nie jest zupełnie pozbawiony swojej kreatywnej strony. Mózg jest po prostu właśnie taki: kreatywny.

Urodziliśmy się z ogromnym potencjałem do wymyślania i wyobrażania sobie różnych rzeczy. Jeśli jednak nie mamy wystarczających bodźców z zewnątrz, nasze twórcze myślenie i kreatywność osłabną. To samo dzieje się z innymi umiejętnościami. Jeśli nie będziemy ich ćwiczyć, zaczną zanikać.

Jednak bez względu na to, ile pajęczyn utworzyliśmy, nigdy nie stracimy możliwości dalszego tworzenia. Czasami potrzebujemy lepszych warunków do ponownego uruchomienia naszej kreatywnej strony.

Możemy również potrzebować pewnych metod postępowania, które pomogą nam zaprojektować nowe sposoby widzenia i działania. Krótko mówiąc, nasze twórcze myślenie jest dostępne zawsze, ale nie zawsze je w pełni wykorzystujemy.

W dalszej części artykułu pokażemy Ci pięć pomysłów na bycie bardziej kreatywnym. Są to proste działania, które pomagają Ci zobaczyć rzeczy z innego, zupełnie nowego punktu widzenia. Pozwalają one Twojej wyobraźni i pomysłowości poprowadzić Cię do zupełnie nowych pomysłów i koncepcji.

“Inspiracja i twórcze myślenie istnieją, ale muszą sobie najpierw znaleźć do tego jakieś zajęcie”.
-Pablo Picasso-

1. Zrozum etapy, jakimi kieruje się twórcze myślenie

Zdaniem naukowca Grahama Wallace’a każdy proces uaktywniony przez twórcze myślenie przebiega w czterech etapach. Są to kolejno:

  • przygotowanie
  • ”wykluwanie się”
  • zrozumienie
  • weryfikacja

Przygotowanie to moment, w którym formułujesz problem lub pytanie i intensywnie o tym myślisz. Podczas etapu „wykluwania się” zbierasz informacje i nieświadomie aktywnie je analizujesz.

Wygaszone żarówki

Zrozumienie ma miejsce wtedy, gdy zaczynasz mieć spontaniczne reakcje związane ze swoim pomysłem.

I na koniec weryfikacja pozwala nam ocenić pomysły, które pojawiły się w międzyczasie i ocenić ich ważność lub skuteczność. Jeśli zrozumiesz cały proces i pozwolisz, by każdy etap został zrealizowany płynnie i niejako samoistnie, z pewnością Twoje twórcze myślenie i kreatywna strona umysłu również będzie funkcjonować o wiele bardziej naturalnie.

2. Chodzenie i spacerowanie na świeżym powietrzu stymuluje Twoje twórcze myślenie

Takie postępowanie jest idealne, szczególnie w tych momentach, kiedy czujesz się zablokowany lub zdezorientowany. I nie potrafisz podjąć decyzji, w jakim kierunku podążyć. Nie ma nic lepszego niż pójść wtedy na spacer. Czasami nawet krótki spacer potrafi zrobić ogromną różnicę.

Chodzenie dotlenia mózg i pomaga mu działać lepiej oraz sprawniej. Wyniki wielu przeprowadzonych nad tym tematem badań sugerują, że spacer aktywuje również produkcję hormonów, które wzmacniają Twoje twórcze myślenie i kreatywność. Podobnie podczas spaceru istnieje większa stymulacja prawej strony mózgu, odpowiedzialnej właśnie za kreatywność.

3. Częste przerwy w pracy wyzwalają twórcze myślenie

Istnieje także wiele różnych badań, które potwierdzają pogląd, że przerwy w pracy są jeszcze ważniejsze dla wyniku podejmowanych wysiłków niż sama praca. Kiedy wykonujesz tę samą czynność przez wiele godzin, istnieje punkt zwrotny, po przekroczeniu którego myślenie czysto mechaniczne zaczyna przejmować Twój umysł, spychając twórcze myślenie gdzieś na drugi lub trzeci plan.

Sprytna rybka

Przerwa jest konieczna nie tylko do “zresetowania” mózgu, ale także do wzmocnienia zdrowia fizycznego. Te przerwy dają Twojemu umysłowi możliwość reorganizacji wykorzystywanych przez niego informacji. Kiedy znowu usiądziesz do pracy, będziesz bardziej produktywny i natychmiast zauważysz, że Twój umysł działa bardziej płynnie.

4. Dywersyfikacja wiedzy

Żyjemy w epoce, w której wysoki stopień specjalizacji jest bardzo popularny, wręcz pożądany. Jest to pozytywne zjawisko, ponieważ pozwala nam bardzo mocno zagłębić się w konkretnych dziedzinach. Jednocześnie ta bezwładność zwiększa ryzyko ograniczenia perspektyw na inne tematy i sprawia, że nasze myślenie staje się bardziej techniczne.

O wiele bardziej opłaca się dywersyfikacja wiedzy. Oznacza to, że warto spróbować odwiedzić choć na chwilę dziedziny inne niż te, w których zwykle pracujesz. Byłbyś zaskoczony liczbą odpowiedzi, które odkryli wielcy naukowcy przekraczając granice ich standardowego zakresu zajęć.

5. Twórcze myślenie jest stymulowane przez połączenie chaosu z metodycznym myśleniem

Aby uzyskać dokładne i pożądane wyniki, należy zastosować odpowiednią metodę. Dzięki temu możesz uporządkować swoje myśli i usprawnić dążenie do określonych celów. W ten sposób zmniejszasz prawdopodobieństwo rozproszenia się przez inne bodźce. Możesz uniknąć w ten sposób” przeoczenia jakichś elementów lub istotnych aspektów. Posiadanie odpowiednio dobranej metod działania jest konieczne do końcowego sukcesu, ale także hamuje twórcze myślenie, jeśli jest ich za dużo.

Odpowiedzi i nowe ścieżki pojawiają się w pozornym nieporządku. Chaos stymuluje Twoją kreatywną stronę i twórcze myślenie. Ale jeśli zostaniesz w jego objęciach, ryzykujesz, że nigdzie nie dojdziesz. Ideałem jest zatem dysponowanie alternatywną metodą działania i chaosem.

Kreatywność i twórcze myślenie to umiejętności, które możemy zastosować do wszystkich aspektów życia. Zarówno w sensie intelektualnym, jak i praktycznym. Co więcej, kreatywność i twórcze myślenie pozwalają nam jeszcze lepiej wykorzystać nasze umiejętności. Warto zastosować te proste koncepcje, aby stymulować swoją kreatywność i twórcze myślenie.

Scroll to Top