Obsesyjne myśli - jak z nimi walczyć

Obsesyjne myśli - jak z nimi walczyć

Ostatnia aktualizacja: 05 sierpnia, 2018

Obsesyjne myśli dotykają 1 na 50 osób. Jest to jeden z problemów psychologicznych, który cierpiący na niego ludzie wolą ukrywać. Myślenie obsesyjne ma miejsce, gdy stajesz się uzależniony od jednej idei i nie możesz jej wyrzucić z głowy. Ogólnie rzecz biorąc, obsesyjne myśli pojawiają się wraz z niepokojem na poziomie nieracjonalnym lub absurdalnym. Wszystko to powoduje niepotrzebne cierpienie.

Wszyscy doświadczaliśmy złych dni, kłótni lub sytuacji, które rujnują nam humor. Takie sytuacje sprawiają, że przez cały dzień myślimy o nich i o tym, jak mogliśmy zareagować w inny sposób. Mimo to, nie ważne jak bardzo tego chcemy, nie możemy przestać myśleć obsesyjnie. Choć nie możemy niczego zmienić, nasz umysł nie przestaje analizować sytuacji raz po raz i zmienia się to w sytuację “chcę przestać, ale nie mogę”. To właśnie są obsesyjne myśli.

Obsesyjne myśli jako problem psychologiczny

Wszyscy czasami mamy obsesyjne myśli. Oznacza to, że posiadanie niektórych z tych myśli niekoniecznie oznacza problem, a tym bardziej chorobę. Mimo to stanowi to problem psychologiczny dla niektórych osób, ponieważ myśli te znacznie wpływają na ich życie. Dodatkowo osoby te mają tendencję do ich ukrywania. Czasem jest nam wstyd przyznać się, że w naszym umyśle pojawia sie coś nieakceptowanego i zwyczajnie dziwnego.

Dla tych osób obsesyjne myśli są zjawiskiem nawracającym. Krążą wokół absurdalnych zmartwień i choć wiedzą, że są one irracjonalne, nie mogą ich uniknąć. Klasycznym przykładem obsesyjnej myśli jest “Czy byłbym w stanie zrobić coś nieuczciwego, nielegalnego lub związanego z przestępczością?”.

Kobieta, którą dręczą obsesyjne myśli.

Przyczyny obsesyjnych myśli

Obsesyjne myśli pojawiają się z różnych względów lub, by lepiej to określić, z połączenia kilku czynników. Jeden z najczęstszych wiąże się z przyszłością, w szczególności z potrzebą przewidywania przyszłości. Chcemy poznać przyszłość, aby ją przewidzieć i pragniemy wiedzieć, że w naszym życiu nie wydarzy się żadna tragedia. Chcemy kontrolować to, co niekontrolowane, ale nie możemy. Niespodziewane rzeczy dzieją się każdego dnia.

Inną przyczyną obsesyjnego myślenia jest nasza niska tolerancja dla niepokoju. Żyjemy w świecie, w którym jesteśmy nieustannie w biegu, stale bombardowani przez bodźce i informacje. Jesteśmy zmuszeni zawsze zajmować się robieniem jakiś rzeczy. Wszystko to powoduje stres i może budzić niepokój. To normalne, że nasze ciała są na to przygotowane, ale nie nasze umysły. W konfrontacji z pewną ideą, która powoduje w nas nerwowość, chcemy się jej pozbyć i uciszyć. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym.

Ostatnią przyczyną jest ta, którą lubimy nazywać “jakie to straszne”. Jest to przekonanie, że każde wyzwanie jest “straszne”. Uważamy, że jesteśmy centrum wszechświata i dlatego każda porażka wydaje się być końcem świata.

Ta tendencja do wyolbrzymiania problemów stanowi jeden z powodów występowania obsesyjnych myśli. Mimo że są to trzy główne przyczyny, istnieją inne, takie jak zabobonne myślenie, nadmierne poczucie wstydu, strach przed ośmieszeniem itp.

Kobieta, która myśli pozytywnie.

Co robić, gdy mamy do czynienia z obsesyjnymi myślami?

Myślenie obsesyjne ma pewne charakterystyczne cechy, które mogą nam pomóc zneutralizować ich negatywny wpływ. 100% ludzi może uwolnić się od tych myśli lub zredukować swoją moc do tego stopnia, że ​​można je będzie zignorować. Wszyscy możemy pozbyć się obsesyjnych myśli bez konieczności polegania na lekach. Niemniej jednak będziesz musiał przejść przez jakiś rodzaj leczenia.

Leczenie to opiera się na nauce tolerowania lęku. Z im większą ilością niepokoju będziemy w stanie sobie poradzić, tym wyższy poziom lęku będziemy mogli wytrzymać. W tym celu musisz przyzwyczaić się do niepokoju, a przynajmniej do pewnych poziomów lęku. Musisz także nauczyć się tolerować niepewność. Musimy umieć żyć bez myślenia o rzeczach, których nie możemy przewidzieć.

Na innym poziomie musimy także przestać uważać za istotne “bezustanne paplanie”. Większość problemów, które mamy, nie jest bardzo ważna, więc jedną z najlepszych rzeczy, które możemy z nimi zrobić, jest umieszczenie ich w odpowiednim miejscu na wielkim planie rzeczy do zrobienia.

W tym celu musimy zaakceptować samych siebie. Musimy wymazać “doskonały” obraz tego, jacy powinniśmy być, co jest rzeczą całkowicie nie do osiągnięcia. Musimy zacząć akceptować nasze niedoskonałości. Wszystko to pomoże nam zdystansować się od bezużytecznych myśli, a zwłaszcza od tych obsesyjnych. Podsumowując, musimy sobie uświadomić, że “nic nie jest zbyt straszne”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.