Muzyka może zmienić strukturę Twojego mózgu

Muzyka - dziewczyna, która jej słucha.

Od dawna wiemy, że muzyka odgrywa ważną rolę podczas nauki. W rzeczywistości trening muzyczny stymuluje różne części mózgu. Badania wykazały, że słuchanie niektórych piosenek i melodii może poprawić pamięć u pacjentów z chorobą Alzheimera i innymi rodzajami demencji.

Muzyka może pomóc w lepszym zachowaniu informacji i optymalizacji nauki. Dzieje się tak, ponieważ pomaga w skupieniu się, wywołuje emocje i stymuluje obrazy wizualne. Uczniowie w każdym wieku mogą z niej skorzystać, aby pomóc sobie lepiej się skoncentrować i łatwiej przyswoić materiał, którego się uczą.

Jedną z największych zalet używania muzyki do ułatwiania nauki jest to, że każdy rodzaj uczenia się ma inny styl. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak – według ekspertów – korzystać z muzyki, aby zdobyć określoną wiedzę.

Muzyka – przy jakim rodzaju najlepiej się uczyć?

Teraz nadszedł dobry czas na ważne zróżnicowanie – nauka to nie to samo, co uczenie się. Podczas gdy celem nauki jest zdobycie wiedzy, nie każda wiedza zostanie zdobyta poprzez naukę. Choć wiemy, że muzyka odgrywa ważną rolę w nauce, wielu ekspertów twierdzi, że najlepszą rzeczą dla uczenia się jest cisza.

Jednak muzyka może być dobrym sposobem na stworzenie określonego środowiska. Badacze odkryli, że pewne melodie mogą poprawić niektóre zdolności poznawcze, takie jak inteligencja przestrzenna. Odkryli również, że muzyka może pomóc Ci w idealny sposób w przygotowaniu swojego umysłu do nauki.

Dziewczyna słuchająca muzyki podczas nauki.

Możesz, na przykład, użyć optymistycznej melodii, aby zmotywować się do nauki, zwłaszcza utworów z tekstami promującymi pozytywne myślenie. Możesz także użyć muzyki, aby podnieść poziomy energii, skupić uwagę na materiale lub zrelaksować się podczas przerw.

Innym sposobem wykorzystania muzyki jest stymulowanie i zwiększanie siły swoich wspomnień, aby nauka była wchłaniana wszystkimi zmysłami i bardziej interaktywna. Niektóre melodie i teksty mogą być bardzo pomocne dla rodziców i profesorów podczas prób nauczania swoich dzieci i uczniów.

Muzyki można także używać do utrzymywania koncentracji w sytuacjach, gdy cisza nie jest możliwa lub trudno jest odizolować się od innych dźwięków, które utrudniają koncentrację. Wiele osób boryka się z uwagą, gdy w tle panuje zbyt duży hałas.

Naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute z Troy w stanie Nowy Jork odkryli niedawno, że słuchanie dźwięków natury może zwiększyć nastrój i koncentrację. Mogą one zagłuszyć wszystkie niezrozumiałe rozmowy w tle, poprawiając jednocześnie funkcjonowanie poznawcze i optymalizując koncentrację. Podczas gdy badanie koncentrowało się na zwiększaniu produktywności pracowników, jego wyniki są również oparte na problemach z koncentracją podczas nauki.

Nauka umiejętności technicznych z muzyką w tle powoduje zmiany w mózgu

Oprócz powyższych korzyści ze słuchania muzyki, warto również wspomnieć, w jaki sposób może pomóc w opanowaniu umiejętności fizycznych. W ostatnich badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu, opublikowanych w czasopiśmie medycznym Brain and Cognition, odkryto, że używanie muzyki do uczenia się lub ćwiczenia umiejętności fizycznych (uczenie bezwarunkowe lub warunkowe) sprzyja rozwojowi ważnej części mózgu.

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy ćwiczyli podstawowe ruchy podczas słuchania muzyki, wykazywali większą strukturalną łączność w obszarach mózgu związanych z przetwarzaniem dźwięku i kontrolowaniem ruchu.

To wspaniała wiadomość, szczególnie dla osób, które straciły kontrolę nad swoim poruszaniem się. Badanie może mieć pozytywne implikacje dla przyszłych badań nad rehabilitacją pewnych stanów, które hamują zdolności motoryczne.

Dziewczyna słuchająca muzyki.

Badanie wskazuje na muzykę jako kluczowy czynnik. Naukowcy twierdzą, że muzyka zachęca ludzi do poruszania się. Badanie to dostarcza pierwszych dowodów eksperymentalnych, że używanie dźwięków muzycznych do uczenia się nowych umiejętności motorycznych może prowadzić do zmian strukturalnych w istocie białej mózgu.

Na potrzeby badania naukowcy podzielili praworęcznych ochotników na dwie grupy i kazali im nauczyć się nowych umiejętności, które obejmowały sekwencje ruchów palców w ich niedominującej ręce. Jedna grupa nauczyła się tego przy zastosowaniu muzycznych dźwięków, druga bez.

Po czterech tygodniach obie grupy ochotników dobrze wykonały sekwencje. Jednak po przeanalizowaniu obrazów rezonansu magnetycznego mózgu ochotników naukowcy odkryli, że grupa, która uczyła się z towarzyszeniem muzyki, wykazała znacznie większą strukturalną łączność po prawej stronie mózgu, podczas gdy grupa, która uczyła się bez muzyki, nie wykazała żadnych zmian. Zespół naukowców ma nadzieję, że przyszłe badania ustalą, czy muzyka może pomóc w specjalnych rodzajach programów rehabilitacji ruchowej.

Scroll to Top