Żyć optymistycznie - 6 zdań, które Ci w tym pomogą

Żyć optymistycznie - 6 zdań, które Ci w tym pomogą
Sergio De Dios González

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2023

Każdy z nas chciałby żyć optymistycznie. Nie jest jednak łatwo radzić sobie z negatywnymi emocjami. Nikt z nas nie nauczył nas w jaki sposób to robić. W rzeczywistości większość z nas wykazuje tendencję do litowania się nad sobą i porównywania się z innymi. Przede wszystkim jednak pielęgnujemy w sobie przekonanie, że ingerowanie w nasze samopoczucie leży poza zasięgiem naszych możliwości. To błąd.

Dlatego też zaprezentujemy dziś zdania i cytaty, które pomagają żyć optymistycznie i wyrabiać w sobie pozytywne nastawienie do życia. Będą one jak powiew świeżości w upalne letnie popołudnie.

Oczywiście, kiedy zdarzy nam się zły dzień, ostatnią rzeczą jakiej pragniemy jest spotkanie z człowiekiem prawiącym nam kazania na temat tego jakie piękne jest życie. Wolimy zamknąć się w sobie, zostać w łóżku i wciąż na nowo wracać myślami do tego, co negatywne. Nie zdajemy sobie sprawy, że jedyne co w ten sposób osiągamy to zanurzanie się w samozniszczeniu.

Koniec z krzywdzeniem samego siebie! Istnieją tysiące rzeczy, za które powinniśmy dziękować. Nie jesteśmy jedynymi ludźmi, którym zdarzają się złe chwile w życiu. Wiele gwiazd i sławnych ludzi również musiało walczyć z przeciwnościami losu. Oni też napotkali na swojej drodze tysiące przeszkód i chociaż czasami nie udało im się ich pokonać, nie stracili nadziei. Bliższe przyjrzenie się ich historiom pomoże Ci być może zdać sobie sprawę, że nie jesteś sam i że w rzeczywistości wszyscy jesteśmy do siebie podobni.

Żyć optymistycznie a doceniać znaczenie nadziei i zaufania

“Optymizm to wiara, która prowadzi do osiągnięć. Nic nie można zrobić bez nadziei i zaufania.”

-Helen Keller-

Aktywistka i pisarka Hellen Keler miała bardzo trudne i skomplikowane życie. Była niesłysząca i niewidoma od 9. miesiąca życia – stało się to na skutek zapalenia opon mózgowych. Całe jej dzieciństwo było nacechowane złością, bólem i uczuciem zagubienia. Na szczęście na jej drodze spotkała Anne Sullivan, niewidomą guwernantkę, która nauczyła ją sposobów komunikacji poprzez literowanie słów na dłoni.

Dzięki niej Helen nauczyła się czytać i stała się wykształconą i zdolną młodą kobietą. Stała się jedną z pierwszych feministek i przez całe życie z zapałem walczyła o prawa mniejszości. Nikt nie może nas nauczyć jak żyć z optymizmem lepiej niż ona.

Stopy w piórach

Każdy wybiera swoje przeznaczenie

“Optymiści mają rację. Pesymiści też. Przygotuj się na to, kim będziesz.”

-Harvey Mackay-

Życie ma dla nas wiele perspektyw. To od nas zależy, w jaki sposób będziemy patrzeć na świat. Nie chodzi jednak tylko o to, by wybrać, jaką ścieżką podążymy – należy się do niej również odpowiednio przygotować.

Wielką częścią sukcesu w dążeniu do celu jakim jest żyć optymistycznie jest przyjęcie odpowiedniego nastawienia do życia. Zanim osiągniemy wystawione sobie przez nas cele, należy przygotować się na wiele ciosów od życia. Dlatego właśnie nie można tracić wytrwałości i zaciętości w dążeniu do celów i realizacji naszych projektów.

W tym życiu nic nie jest niemożliwe

“Niemożliwe to słowo znajdujące się jedynie w słowniku osób leniwych.”

-Napoleon Bonaparte-

Autorem powyższego cytatu jest mężczyzna, któremu udało się podbić pół świata. Odważny, pełen zaciętości i niezwykle optymistyczny człowiek. Napoleonowi nie poddała się jedynie Rosja a i nawet tam do samego końca nie stracił on nadziei na podbicie jej.

To, co niemożliwe znajduje się jedynie w naszym umyśle. Kluczem jest odpowiednie radzenie sobie z naszymi myślami tak, aby skupić je na tym, co pragniemy osiągnąć. Nie chodzi o to, żeby poddawać się w obliczu trudności i komplikacji. Trzeba iść do przodu pomimo nich.

Nie należy tracić z oczu swoich celów

“Komu nie wiedzie się dobrze w marzeniach i snach, nie powiedzie mu się również na jawie.”

-Przysłowie irlandzkie-

To irlandzkie przysłowie o nieznanym pochodzeniu pomaga nam, wręcz zmusza nas do tego, by być kreatywnym. Snucie marzeń i wytyczanie sobie celów jest fundamentalnym czynnikiem powodzenia w życiu. Nie należy popadać w pułapkę konformizmu i rutyny, zawsze raczej powinniśmy koncentrować się na naszych celach.

Kto przestaje to robić, zaczyna cierpieć na poziomie psychicznym i – co za tym idzie – również fizycznym. Ośmiel się nie stawiać granic swoim największym marzeniom!

Człowiek idzie samotnie

Nigdy się nie poddawaj, nawet jeśli wszystko idzie nie tak

“Mam swoją prywatną wersję optymizmu. Jeżeli nie mogę wejść przez jedne drzwi, wejdę przez drugie albo zrobię sobie drzwi.”

-Tagore-

Bengalski poeta i filozof Tagore zawsze był znany ze swoich głębokich i cennych refleksji. To właśnie od jest autorem jednego z cytatów, który pomaga żyć optymistycznie ludziom na całym świecie. Jeżeli Twoje życie nie daje Ci czegoś, czego bardzo pragniesz, nie gorączkuj się. Być może nie jest to najlepszy sposób ani moment na osiągnięcie tego.

Aby żyć optymistycznie należy być elastycznym i mieć umysł otwarty na inne możliwości. Jeżeli poddajemy się przy najmniejszej trudności, popełnimy poważny błąd, który negatywnie odbije się na naszej przyszłości. Dlaczego? Ponieważ wszystko to, co trudne i co wiąże się z porażką stanowi dla nas możliwość nauki czegoś nowego.

Optymizm zmienia nasz sposób patrzenia na życie i podchodzenia do niego

“Pesymista widzi trudności w każdej możliwości. Optymista widzi możliwości w każdej trudności.”

Winston Churchill

Aby żyć optymistycznie należy zwracać baczną uwagę na wszystkie dobre rzeczy, jakimi obdarza nas życie. Trudność polega na tym, że znacznie łatwiej jest nam zauważać to, co negatywne – do tego bowiem jesteśmy przyzwyczajeni. Nie tak jednak myśleli wielcy przywódcy z przeszłości – mimo nawet największych trudności, ani nie myśleli sobie odpuścić.

Jednym z najsłynniejszych z nich był Winston Churchill. Jego walka z rządami Hitlera zaskarbiła mu sławę i sprawiła, że był jednym z najlepszych mężów stanu w historii. Obecnie dziedzictwo, jakie po sobie pozostawił jest znane na całym świecie.

Uśmiechnięta kobieta ze słonecznikiem

Jak widać, wszyscy mamy w naszym życiu złe dni, podczas których wolelibyśmy wcale nie wstawać z łóżka. Mimo to, kluczem aby żyć optymistycznie jest włożenie wysiłku w to, by pokonać nasze słabości i się nie poddawać. Nie ma bowiem większego bohatera niż ten, który stawia czoła napotykanym trudnościom.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.