Metoda Kumona - odkryj nowy sposób uczenia się

Metoda Kumona - odkryj nowy sposób uczenia się

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2017

Metoda Kumona – odkryj nowy sposób uczenia się. “Niech książki staną sie opiekunkami dzieci”. To mądre zdanie wypowiedziane zostało przez Toru Kumona, twórcę metody uczenia się Kumon, która obecnie ma ponad 4 miliony studentów na całym świecie i na której skupimy się w poniższym artykule.

Nauka od zawsze szukała sposobów, które uczyniłyby ją bardziej wydajną i naturalną. Metoda Kumona jest jedną z wielu metod, której zaufały miliony rodziców. Dlaczego?

Czym jest metoda Kumona?

Metoda Kumona ma na celu zachęcenie do samodzielnego uczenia się w celu zwiększenia potencjału ucznia zgodnie z jego umiejętnościami. Dlatego jest to spersonalizowany i indywidualny proces oparty na kompetencjach dziecka.

 

Chłopiec układający klocki.

Proces ten ma na celu wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa dziecka. Aby działać w ten sposób, daje dziecku możliwość samodzielnego zmierzenia się z poszukiwaniem wiedzy, poprzez stymulację i zabawę.

Kim był Toru Kumon?

Toru Kumon był nauczycielem matematyki, szczególnie zainteresowanym edukacją własnego syna. Kiedy zobaczył, że jego syn, Takeshi, nie uzyskał dobrej oceny z jakiegoś egzaminu, postanowił stworzyć specjalne materiały do ​​nauki, aby zachęcić syna do poszerzania zainteresowań , a tym samym poprawy wyników.

Aby to zrobić, Kumon próbował stworzyć strategie, które doprowadziłyby syna do samodzielnej nauki, bez przeciążania dziecka a jednocześnie pomagając mu być bardziej niezależnym.

Ale gdy Kumon zobaczył, że z podobnymi problemami zmaga się wielu uczniów, postanowił opracować materiały, które zapewniłyby im szansę zmierzenia się z wyzwaniami, które mogliby rozwiązać bez pomocy. Ale jednocześnie zadbać o to, by wciąż stanowiły wystarczające wyzwanie ze względu na rosnący poziom trudności. Zamiarem Kumona było stworzenie całkowicie niezależnych uczniów.

Co ciekawe, sąsiedzi Kumona poprosili go, aby użył swoich metod wobec ich dzieci, gdy tylko zobaczyli jakich postępów dokonał Takeshi. I tak w 1958 roku nauczyciel matematyki otworzył swoje pierwsze biuro w Osace w Japonii. Dziś jego metodę stosuje ponad 4 miliony studentów na całym świecie.

“Rozwój indywidualnego potencjału każdego obywatela jest równoważny rozwojowi potencjału społeczeństwa lub narodu”.

-Toru Kumon-

4 podstawy metody Kumona

Aby dzieci mogły rozwiązać ćwiczenia dostępne w ramach metody Kumona, niezależnie od ich wieku lub stopnia zaawansowania, należy wzbudzić w nich pewność siebie i zainteresowania wynikami w nauce. Metoda jest zbudowana na 4 podstawowych filarach:

Indywidualne zdolności

Stopień zaawansowania nie jest ograniczeniem ani celem w metodzie Kumona. Zakłada się, że każde dziecko będzie mogło odkrywać i wykorzystywać w pełni swoje umiejętności zgodnie ze swoimi indywidualnymi umiejętnościami. Powinno stopniowo dążyć do bycia jak najlepszym, do czystej radości uczenia się, ale zawsze w bezpieczny sposób i będąc w stanie panować nad sobą.

Samonauczanie

Przede wszystkim metoda Kumona ceni zdolność dziecka do uczenia się zgodnie z podjętym przez siebie wysiłkiem. Każde dziecko rozwiązuje ćwiczenia wkładając w to wyłącznie własny trud, ucząc się samo i samodzielnie znajdując rozwiązania.

Uczniowie w szkole.

Postępujący rozwój

Kolejnym filarem tej metody jest postępujący rozwój. Materiał jest przygotowany tak, aby ćwiczenia każdego dziecka rosły zgodnie z własnym rytmem uczenia się. Wszystko jest zindywidualizowane i oparte na zdolności każdego ucznia do zrozumienia i czerpania radości z nauki.

Instruktor jako obserwator

Instruktor także odgrywa istotną rolę w metodzie Kumona. Działa jako obserwator zdolności akademickich i osobowości każdego dziecka. Dostosowuje materiały do ​​umiejętności uczniów i uczestniczy w awansie dzieci, zachęcając je do kontynuowania nauki i korzystania ze wszystkich swoich umiejętności.

“Mam nadzieję, że coraz więcej dzieci stanie się samoukami dzięki metodzie Kumona. W ten sposób studiowanie nie będzie już wiązało się z cierpieniem narzucanym przez innych ludzi i stanie się rodzajem rozrywki, w której dziecko rozwija się samo. “

-Toru Kumon-

Co sądzicie o metodzie Kumona? Uważacie, że byłby to dobry sposób na zmaksymalizowanie umiejętności waszych dzieci i ich kompetencji akademickich? Istnieje już wiele teorii, które zgadzają się, że najlepszym sposobem uczenia się jest nauczanie w sposób naturalny i progresywny, zgodnie z osobistymi zdolnościami każdej osoby. Ta metodologia jest najwyraźniej kolejnym z dostępnych trendów, które okazały się skuteczne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.