Muzyka - jak wpływa na nasz mózg?

Muzyka - jak wpływa na nasz mózg?
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Muzyka nas porusza, pozwala nam podróżować w czasie, daje siłę i przynosi spokój. Znajdziemy ją w każdym zakątku świata – w każdym dźwięku, każdym rytmie, każdym głosie. Co dzieje się w mózgu, kiedy słuchamy muzyki? Cóż, po pierwsze aktywuje ona obie półkule i tworzy nowe połączenia między nimi.

Ludzki mózg składa się z dwóch półkul. Lewa odpowiada za logikę, rozum, liczby i język, podczas gdy prawa zarządzają bardziej intuicyjnymi, pomysłowymi i kreatywnymi funkcjami.

Dźwięk odgrywa ważną rolę w rozwoju mózgu jeszcze przed urodzeniem. Dzieci mogą rozpoznać dźwięk głosu matki zanim będą w stanie rozpoznać jakikolwiek inny dźwięk. Słuch jest jednym z pierwszych zmysłów rozwijających się u niemowląt.

Muzyka – jakie procesy zachodzą w mózgu, gdy jej słuchasz? W prawej półkuli nasza wyobraźnia i emocje fruwają w obłokach, podczas, gdy lewa analizuje partyturę i skupia się na takich elementach jak notacja muzyczna, rytm i znaczenie słów.

Dlaczego nauka muzyki jest dobra dla twojego mózgu

Plastyczność mózgu niemowlęcia jest ogromna. Muzyka aktywuje obie strony mózgu i tworzy nowe połączenia między nimi. Ale nie tylko u dzieci- dorośli mogą również czerpać z niej korzyści. Chociaż zmiany w mózgu dorosłego są wolniejsze i mniej wyraźne, połączenia w nim wciąż mogą być wzmocnione.

Chłopiec słuchający muzyki.

Oto kilka umiejętności lewej półkuli, które można poprawić dzięki nauce muzyki:

  • Pamięć.
  • Drobne zdolności motoryczne, w zależności od rodzaju instrumentu, na którym grasz.
  • Koordynację.

Prawej półkuli:

  • Wyobraźnię.
  • Kreatywność.
  • Harmonię.

Odtwarzanie muzyki może również znacząco wpłynąć na twoje emocje, w zależności od tego, która część mózgu jest aktywowana. A jak może ci pomóc w życiu społecznym? Jeśli aktywujesz emocje, które sprzyjają empatii, twój mózg stworzy nowe połączenia i aktywuje kolejne emocje z każdą nową melodią, którą słyszysz.

“Muzyka może zmieniać metabolizm, zwiększać lub zmniejszać ciśnienie krwi, wpływać na poziomy energii oraz na trawienie albo w sposób pozytywny lub negatywny, w zależności od rodzaju muzyki. Muzyka może zwiększać wydzielanie endorfin przez mózg i tym samym wywoływać przyjemność lub relaks. “

-Julius Portnoy-

Muzyka i emocje

“Bez muzyki, życie byłoby pomyłką.”

Fryderyk Nietzsche

To niezwykłe, jak wiele emocji można uaktywnić, słysząc dźwięki muzyki. Może sprawić, że poczujesz się zrelaksowany, podekscytowany, pełen energii lub szczęśliwy. Jak więc w pełni wykorzystać wszystkie jej możliwości?

“To muzyka instrumentalna – jej piękno jest wspaniałym językiem. Wykracza poza logikę. Po prostu wywołuje w tobie emocjonalną reakcję. “

-Yanni-

Każdy rodzaj muzyki może aktywować emocje. Muzykoterapia to doskonały przykład wszystkiego, co właśnie wyjaśniliśmy. Możesz wykorzystać muzykę i wszystko, co się z nią wiąże dla własnych korzyści, o ile wybierzesz typ odpowiedni dla ciebie.

Dziewczyna słuchająca muzyki.

Muzykoterapia to skuteczny sposób na poznanie nowych strategii radzenia sobie ze stresem, poznanie siebie i odkrywanie emocji, które znajdują się gdzieś w głębi twego umysłu, ale zazwyczaj nie jesteś ich świadom.

Może poprawić twoje relacje, sposób poruszania się twojego ciała i umiejętności organizacyjne. Daje ci inny sposób komunikowania się i wyrażania siebie (z użyciem języka lub bez) i odnalezienia wolności, by móc odkrywać nowy świat z zamkniętymi oczami.

Wszystko to oznacza, że ​​muzyka ma moc zintegrowania dwóch stron mózgu i co najważniejsze, sprawia, że staniesz się szczęśliwszy i zdrowszy. Ruszaj więc, wciśnij przycisk “odtwórz” i pozwól sobie poczuć to na co masz ochotę. Odważ się odkryć siebie i nauczyć się płynąć wraz z muzyką.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.