Taniec może pomóc w walce ze starzeniem się mózgu 

Taniec może pomóc w walce ze starzeniem się mózgu 
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania starzenia się mózgu jest taniec. To prawda – oprócz tego, że jest świetnym ćwiczeniem dla ciała, taniec wpływa również doskonale na Twój umysł. To niesamowity, zabawny sposób na zachowanie aktywności i elastyczności mózgu.

Wiek nie ma tutaj znaczenia. Taniec jest jednym z najlepszych sposobów utrzymywania równowagi między ciałem i umysłem na idealnym poziomie. Co więcej, aktywność fizyczna w ogóle (a szczególnie taniec) może pomóc w odwróceniu oznak starzenia się mózgu w późniejszych etapach życia.

“Istnieją skróty do szczęścia, a taniec jest jednym z nich!”

-Vicki Baum-

Uprawianie aktywności fizycznej w celu zwalczania starzenia się mózgu

W miarę jak będziesz się starzeć, w mózgu zaczną zachodzić zmiany. Obejmują one zmniejszenie tkanki mózgowej, zmniejszenie przepływu krwi i mniejszą komunikację między komórkami mózgu. Wszystkie te zmiany mogą zacząć ingerować w twoje zdolności poznawcze, szczególnie w naukę i pamięć.

Wiele badań sugeruje, że aktywność fizyczna w wieku dorosłym może pomóc spowolnić pogorszenie funkcji poznawczych związane ze starzeniem się. W badaniach opublikowanych w czasopiśmie Neurology znaleziono bezpośrednie powiązanie między regularnymi umiarkowanymi lub intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi a wolniejszym spadkiem pamięci i zdolności umysłowych u osób w wieku powyżej 50 lat.

Taniec - starsze pary.

Ale regularne, umiarkowane i intensywne ćwiczenia nie są dla wszystkich. Szczególnie jeśli chodzi o osoby w wieku powyżej 50 lat. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją skuteczne sposoby ćwiczeń i walki ze starzeniem się mózgu, co nie oznacza chodzenia na siłownię lub założenia butów do biegania. Taniec jest jednym z nich. A przynajmniej tak twierdzą naukowcu w nowym badaniu opublikowanym w magazynie Frontiers in Human Neuroscience.

Wpływ jaki ma taniec na Twój hipokamp

W badaniu, o którym właśnie wspomnieliśmy wzięły udział 52 zdrowe osoby w wieku od 63 do 80 lat. Każdy uczestnik został losowo przydzielony do jednej z dwóch możliwych grup na okres 18 miesięcy. Jedna grupa musiała brać udział w 90-minutowej lekcji tańca co tydzień przez 18 miesięcy, a druga grupa brała udział w 90 minutach treningu siłowego i wytrzymałościowego co tydzień.

Warto podkreślić, że między grupami istniały także inne różnice. Grupa taneczna nauczyła się nowych tańców. Podczas gdy grupa od treningu siłowego i wytrzymałościowego przez cały czas wykonywała te same czynności.

Grupa taneczna nieustannie zmieniała swoje treningi. Co dwa tygodnie zmieniały się więc kroki, pozycje ramion, formacje, szybkość i rytm tak, aby uczestnicy mogli doświadczyć ciągłego uczenia się.

Zarówno na początku, jak i na końcu badania (po 18 miesiącach) wykonano dla każdego uczestnika skany MRI. Przeprowadzono także test organizacji sensorycznej, aby ocenić równowagę każdego uczestnika przed i po badaniu.

Naukowcy odkryli, że obie grupy wykazały wzrost wielkości hipokampa. Ale ten wzrost był większy dla grupy tanecznej. Tylko ludzie z grupy tanecznej wykazywali wzrost połączeń neuronowych w obwodzie trójsynaptycznym hipokampu, który jest częścią mózgu związaną z uczeniem się, pamięcią i emocjami. Jest to również część mózgu, która ma największy wpływ na zmiany związane ze starzeniem.

Taniec jest świetnym ćwiczeniem dla osób starszych

Na tej podstawie badacze stworzyli teorię, że proces ciągłego uczenia się, który był częścią klasy tańca, może tłumaczyć dodatkowe korzyści. W rzeczywistości odkryli, że taniec prowadzi również do lepszych wyników, jeśli chodzi o równowagę. Okazało się, że grupa od trening siłowego i wytrzymałościowego nie wykazała takiego samego postępu.

Starsza para w tańcu.

Naukowcy odkryli także, że grupa, która tańczyła przez 18 miesięcy, wykazała wzrost w określonych częściach hipokampu, których nie miała druga grupa. Może to również oznaczać, że oprócz dobrego stanu fizycznego istnieją inne czynniki związane z tańcem, które prowadzą do zmian w wielkości hipokampu.

Dlatego doszli do wniosku, że większa ilość wyzwań związanych z programem tańca, w szczególności stymulacja poznawcza i czuciowo-ruchowa, spowodowały dodatkowe zmiany w wielkości ich hipokampa, oprócz zmian wynikających z fizycznych umiejętności.

Naukowcy wskazali również, że aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników stylu życia, które mogą pomóc zachować zdrowie i niezależność tak długo, jak to możliwe.

Dzieje się tak dlatego, że może pomóc w przeciwdziałaniu wielu czynnikom ryzyka i spowolnieniu zanikom pamięci związanych z wiekiem. Taniec może więc być potężnym narzędziem do wykorzystania, aby dać Twojemu ciału i umysłowi nowe wyzwania, szczególnie w starszym wieku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.