Strach, gdy coś nam zagraża. Wściekłość, gdy ktoś nas rani lub sprawia, że czujemy się źle. Radość, gdy ludzie mówią nam miłe rzeczy… To tylko niektóre z codziennych emocji, które wszyscy dobrze znamy. Oprócz nich czasami pojawiają się dziwne emocje. Są powszechnie i znane właściwie każdemu człowiekowi, ale kiedy się pojawiają, mogą niepokoić.
To, że są „dziwne”, nie oznacza, że większość ludzi ich nie odczuwa. Wręcz przeciwnie, wielu z nas odczuwało te dziwne emocje. Nie można wyjaśnić, skąd się biorą i dlaczego. Co więcej, czasami pojawiają się w najgorszym momencie.
„Ludzkie istoty myślą, że istnieć jest rzeczą tak dziwną, że filozoficzne pytania powstają same”.
-Jostein Gaarder-
Dzisiaj omówimy te dziwne emocje, które pojawiają się nagle i sprawiają, że czujemy się zagubieni. A tak swoją drogą, dziwne w nich jest także to, że nie mają określonej nazwy. Dlatego musimy je opisać. Oto siedem z nich:
1. Nagła i chwilowa utrata pewności siebie
Jest to uciążliwe uczucie, w którym silne poczucie niższości łączy się ze wstydem, frustracją i nieśmiałością. W jednej chwili możemy czuć się całkowicie niekompetentni i bezużyteczni, nie wiedząc dokładnie dlaczego.
Ta emocja jest często potocznie opisywana jako „czucie się małym”. Chodzi o to uczucie nagłej utraty zaufania do siebie, które odczuwasz, gdy wierzysz, że ktoś inny jest pod pewnym względem bardziej kompetentny od Ciebie, nawet jeśli nie umiesz ubrać tego w słowa. Nie chodzi tu o poczucie zagrożenia, a raczej, o nagle pojawiającą się silną podatność na zranienie.
2. Smutek i radość – para, która wywołuje dziwne emocje
Dziwne emocje dotyczą także chwili, gdy radość i smutek mieszają się ze sobą. Kiedy nie umiesz nawet określić, która z nich jest aktualnie większa. Po prostu czujesz, że obie emocje współistnieją. Możesz nawet poczuć, że zaraz się rozpłaczesz, ze szczęścia i smutku jednocześnie.
To uczucie pojawia się zwykle, gdy kontemplujemy coś o ogromnej urodzie. Może to być zapierający dech w piersiach krajobraz lub dzieło sztuki. Ponadto to uczucie pojawia się, gdy widzimy symptom czegoś złego nad idealnym i pięknym obiektem, takim jak piękny kwiat o rozdartych lub uszkodzonych płatkach.
3. Wszystko dzieje się tak szybko, a wkrótce stracisz ogromną szansę
Jeśli chodzi o dziwne emocje, nie można nie wspomnieć o uczuciach, które pojawiają się, gdy przechodzimy z jednego etapu życia na drugi. Powszechnie nazywamy to „kryzysem czterdziestki” lub „kryzysem wieku średniego”. Na tych etapach na ogół czujemy, jakby czas mijał zbyt szybko.
Ale to nie wszystko. Mamy również poczucie, że „tracimy jakąś wielką szansę”, mimo że nie potrafimy dokładnie określić, czym ona jest. To tak, jakbyśmy właśnie spóźnili się na pociąg, który już nigdy nie wróci. To wtedy pojawia się pewien niepokój lub uczucie, że powinniśmy się pospieszyć, ponieważ chcemy znaleźć nowe możliwości, które zastąpią coś utraconego.
4. Wszystko będzie dobrze, nawet jeśli na to nie wygląda
To jedno z dziwnych uczuć, które jest również bardzo przyjemne. Każdy człowiek odczuwa to w pewnym momencie swojego życia. W rzeczywistości istnieje słowo, którym można opisać tę emocję: pronoja. Jest to termin specjalistyczny i oznacza przeciwieństwo paranoi.
Dzięki temu postrzegamy świat z nową dawką optymizmu i nadziei. Mamy silne wewnętrzne poczucie, które mówi nam, że wszystko będzie dobrze. Czujemy też, jakby nic nie mogło stanąć na naszej drodze, a nawet jeśli – że jesteśmy silniejsi i potężniejsi niż wszelkie przeszkody, które przewidujemy.
5. Gigantyczne uczucie pustki, gdy ktoś nas odwiedza, a potem odchodzi
To normalne, że odczuwamy smutek, gdy ktoś nam drogi, kto przyszedł nas odwiedzić, zamierza nas opuścić. Niemniej jednak czasami zdarza się, że uczucie to ma ekstremalne rozmiary. Dzieje się tak pomimo tego, że droga nam osoba nie odchodzi na zawsze.
W końcu ta osoba wychodzi, a to, co pozostaje, to ogromne uczucie pustki w naszej duszy. Czasami mamy wrażenie, że już nigdy się nie spotkamy, chociaż nie ma powodu, by tak myśleć. Uważamy to za ostateczne pożegnanie i to nas boli. Mimo to dziwne emocje, uczucie pustki i smutku, szybko znikają.
6. Chęć rzucenia się w otchłań, gdy stoisz gdzieś bardzo wysoko
Zdarza się, że wchodzimy gdzieś bardzo wysoko i nagle odczuwamy, że pustka nas wzywa. W tym momencie pojawiają się sprzeczne, dziwne emocje chęci rzucenia się w otchłań, a także strach przed tym uczuciem samym w sobie.
Niektórzy twierdzą, że jest to jedno z dziwnych uczuć, które wynikają z ukrytego pragnienia „zaryzykowania życia”. Innymi słowy, chcesz lekkomyślnie stawić czoła niebezpieczeństwu. W niektórych kulturach to uczucie jest znane jako „zew pustki”.
7. Chęć chwilowego porzucenia siebie i pozwolenie, by ktoś, kto Cię kocha troszczył się o Ciebie
To kolejne z tych dziwnych i przyjemnych uczuć, których czasami doświadczamy. Składa się z bardzo silnego pragnienia, aby znów poczuć się jak dziecko, zależne i słabe. Pojawia się, gdy jesteśmy z kimś, kto nas kocha i z którym chcemy czuć się bezpiecznie.
Jest to pragnienie, aby przestać się martwić o siebie i pozwolić drugiej osobie zadbać o nasze życie. To nie jest stan, który trwa długo, ale z pewnością jest silny, gdy się pojawi. Sprawia, że możesz przestać myśleć i poddać się drugiej w tych cudownych chwilach.
To, co łączy wszystkie opisane powyżej dziwne emocje, to fakt, iż sprawiają, że w tym samym momencie czujemy kilka podstawowych emocji. Dlatego wydają się dziwne i z tego samego powodu żadna z nich nie trwa długo. Pojawiają się jak błyskawica, która znika, zanim się zorientujemy.