Kryzys wieku średniego, czas zmian, który ma szczególne znaczenie

Kryzys wieku średniego, czas zmian, który ma szczególne znaczenie
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kryzys wieku średniego. Czy masz już 50 lat? Jeśli tak, gratulacje! W większości przypadków oznacza to, że miałeś wiele doświadczeń, zarówno dobrych, jak i złych i osiągnąłeś dojrzałość. Jednak ukończenie 50 może również przynieść ze sobą problemy, obawy i refleksje.

Mówimy o klasycznym zjawisku, które określamy mianem kryzys wieku średniego. Około 82% mężczyzn doświadcza andropauzy w wieku 50 lat, podczas gdy populacja płci żeńskiej również doświadcza znaczących zmian w każdym aspekcie.

Kryzys wieku średniego to nie tylko mężczyźni kupujący samochód sportowy lub rower górski. Większość kobiet przechodzi również duże zmiany hormonalne. Ponadto, gdy kryzys wieku średniego i okres dojrzewania współistnieją w jednym domu – uważaj!

“Czterdzieści to starość młodości; pięćdziesiąt lat to młodość starości. ”

-Wiktor Hugo-

Kryzys wieku średniego u kobiet

W swojej książce zatytułowanej “Druga połowa twojego życia” (“The Second Half of your Life”), Jill Shaw Ruddock wyjaśnia, że ​​hormony, które kiedyś regulowały wszystko w kobiecym ciele, zaczynają spadać po osiągnięciu 50 roku życia. To powoduje kilka różnych zmian w ciele. Objawia się to przypadłościami takimi jak lęk, wahania nastroju i bezsenność. Kołatanie serca, poczucie rozczarowania i pragnienie płaczu to kolejne objawy.

Kobieta w średnim wieku.

W przypadku kobiet ukończenie 50 lat może być jak jazda kolejką górską. Podczas “drugiej połowy życia” osiągają koniec swojej płodnej fazy pod względem rozmnażania (menopauza). Słowo “menopauza” pochodzi od greckiego słowa “mens”, które odnosi się do comiesięczny, i “pausi“, które oznacza ustanie.

Radzenie sobie ze zmianami wieku średniego, gdy w domu są jeszcze dzieci

Czasy się zmieniły. W przeszłości normalne było, że dzieci były niezależne, gdy ich matki skończyły 50 lat. Jednak w przypadku niektórych rodzin sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Posiadanie dzieci w domu w momencie ukończenia 50 lat może sprawić, że kryzys wieku średniego będzie trudniejszym procesem.

Dobra przyjaciółka, która ma 52 lata, powiedziała mi, że pewnego dnia wstała z łóżka i spojrzała na siebie w lustrze. Nie rozpoznała tej osoby. Jej skóra straciła elastyczność i jędrność ze względu na obniżenie poziomu estrogenu. Jej włosy stały się cieńsze i bardziej kruche.

Ale nie wszystko jest stracone. W rzeczywistości bardzo niewiele możemy stracić. Mieć 50 lat w dzisiejszych czasach nie jest takie, jak dawniej. Na przykład pomyśl o Monice Bellucci, która zwróciła uwagę świata jako “nowa dziewczyna Bonda”.

Kolejną zaletą jest to, że po osiągnięciu wieku 50 lat (pół wieku!) głosy wątpliwości w głowie są wyciszone. Wizerunek, jaki tworzy kobieta i to, kim naprawdę jest, zaczynają się zbiegać, a kobiety stają się bardziej kreatywne i ambitne. Po trudnościach wieku średniego wiele patrzy w przyszłość z nową nadzieją.

Kryzys wieku średniego i andropauza

8 na 10 mężczyzn doświadcza andropauzy, która jest męską wersją menopauzy. Andropauza pokrywa się również z kryzysem wieku średniego u mężczyzn. Niektóre rozpoznawalne objawy andropauzy są następujące:

  • Zmniejszenie popędu płciowego, z późniejszym wzrostem zaburzeń erekcji.
  • Suche włosy i skóra.
  • Przybranie na wadze i zwiększone pocenie się.
  • Osłabienie mięśni i bezsenność.
  • Wysoki poziom drażliwości lub niepokoju.
  • Zmiana w składzie kości, utrata minerałów, które tworzą silne kości.

Kiedy mężczyźni osiągną 50, mogą stracić zainteresowanie projektami, które kiedyś ich ekscytowały. Mogą również nie być w stanie wymyślać nowych pomysłów i być mniej skłonnymi do konkurowania z innymi mężczyznami. Ponadto znaczny spadek ich poziomu pewności siebie, wytrzymałości i energii nie jest rzadkością. Może to sprawić, że poczują się nieswojo lub będą bardziej poirytowani.

Po 50 wzrasta ryzyko depresji. Mężczyźni w tym wieku są bardziej narażeni na to, by poddać się smutkowi i apatii. Ale to tylko prawdopodobieństwo; nie mówimy, że stanie się tak w przypadku wszystkich.

Mężczyzna wcierający w twarz krem.

Czy młodość odchodzi na zawsze po osiągnięciu 50 lat?

Jeśli stracisz młodość, wzrosną szanse na kryzys wieku średniego. W konsekwencji depresja staje się bardziej prawdopodobna. Ludzie mają problemy z odpowiadaniem na pytania egzystencjalne, na które wcześniej nie musieli (lub nie dbali o to ).

Ponadto możesz zacząć identyfikować się z własnymi rodzicami. Gdy rodzice się starzeją, stają się bardziej zależni od swoich dzieci (które mają teraz 50 lat lub więcej). Łatwo sobie wyobrazić, że to, co dzieje się z Twoimi rodzicami, stanie się i z Tobą w niedalekiej przyszłości. Takie myśli o przyszłości mogą sprawić, że poczujesz smutek, szczególnie jeśli w grę wchodzą jakiekolwiek choroby zwyrodnieniowe lub przewlekłe.

Znaczenie sposobu myślenia

Gdy przybywa Ci lat, mogą pojawić się nawracające, nieprzydatne myśli. Te myśli mogą brzmieć tak: “czuję się stary” … nikt nie słucha muzyki, którą lubię … młodzi traktują mnie jak staruszkę. “

Te myśli mogą stać się częstsze w miarę upływu czasu i wywoływać uczucia pustki, smutku a nawet strachu. Dlatego ważne jest, aby wymieniać te myśli na inne, które będą bardziej pomocne w okresach takich jak ten, w którym zachodzi tak wiele poważnych zmian.

Wiele osób pomyśli, że 50 lat to wspaniały wiek. W tym wieku masz tę dojrzałość za którą młodzi ludzie wciąż tęsknią. To prawda; nie możesz wrócić do tego, co było. Nie masz innego wyjścia, jak tylko zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się możliwościami i okazjami najlepiej jak potrafisz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.