Pronoia. Ludzie, którzy sprzedają Ci raj po określonej cenie

Pronoia. Ludzie, którzy sprzedają Ci raj po określonej cenie

Ostatnia aktualizacja: 06 lipca, 2018

Istnieje znacząca różnica między optymistyczną postawą, która generuje “dobre wibracje”, a “pozytywizmem”, wraz z jego tak zwanymi magicznymi akcentami, który jest od niedawna bardzo popularny. Wiele z tych perspektyw prowadzi do tego, co nazywa się pronoia. To słowo odnosi się do stanu świadomości, który praktycznie stał się wyznaniem wiary. Jego zwolennicy mówią, że musimy przeprowadzić pewne rytuały związane z auto-sugestią, aby wszechświat “spiskował” na naszą korzyść.

Słowo pronoia powstało jako przeciwieństwo do zaburzenia znanego jako “paranoja”. W tej ostatniej pojawiają się deliryczne idee, których głównym problemem jest przekonanie, że wszechświat konspiruje, aby nas skrzywdzić. Ludzie, którzy padli jej ofiarami uważają, że wszelkie trudności lub przeszkody powstały w wyniku niewidzialnego spisku, ale nie mają na to żadnych dowodów. Źródłem tej uniwersalnej konspiracji byłaby “wyższa siła”, która może być diabłem, Marsjanami lub innymi wyimaginowanymi istotami.

“Kto powierza się niewidzialnym siłom, powierza się nicości”.

-Walter Scarpetta-

W pronoi istnieje podobny mechanizm, choć jego idee są całkowicie przeciwne. W tym przypadku istnieją “moce nadrzędne”, które spiskują, aby wszystko przebiegło we wspaniały sposób. I jak się wydaje paradoksalnie, każdy, kto przyjmuje filozofię życia pronoia, jest również bardzo bliski wpadnięcia w paranoję. Dzieje się tak, ponieważ logika obu stanów psychicznych jest zasadniczo taka sama.

Pronoia i mentalność nowej ery

Trwa dyskusja na temat tego, czy pronoia powinna być uważana za zaburzenie psychiczne samo w sobie, czy też jest tylko objawem. Nie ma zgody w tej sprawie. Istnieje natomiast zgoda co do tego, że jest to zniekształcona wizja rzeczywistości.

Dwie twarze kobiety.

Prądy “pozytywnych poglądów” zaczęły nabierać rozpędu w latach osiemdziesiątych. Stało się to w tym samym czasie, w którym nauki na temat tak zwanej “nowej ery” rozpowszechniły się na całym świecie. Pod koniec tysiąclecia zrodził się pomysł, że nastąpi zmiana epoki. Uważano, że na całym świecie pojawi się nowe “pozytywne” sumienie. Aby móc podzielać poglądy większości należało używać przedmiotów i rytuałów, które rzekomo przyciągały “dobre energie”.

Wiele z tych pomysłów pochodzi z niektórych wschodnich religii, takich jak hinduizm. Zostały one wyjęte z kontekstu i rozprzestrzeniły się w umysłach zachodniego świata, który przekształcił je w materialne pytania i pragnienia. Istnienie tak zwanego “prawa przyciągania” rozprzestrzeniło się szeroko. Zgodnie z tym “prawem”, aby coś osiągnąć, musimy “pielęgnować” głębokie pragnienie osiągnięcia tego. To z kolei doprowadzi do większego prawdopodobieństwa, że życzenie się spełni. Zgodnie z tymi prądami możemy karmić je poprzez rytuały autosugestii.

W ten sposób położono podstawy dla pojawienia się i utrwalenia stanu znanego jako pronoia. Jeśli chcesz mieć rezydencję, mówią, powinieneś wizualizować ją codziennie w swoim umyśle. Powinieneś skoncentrować się na tym obrazie, a nawet zacząć go tworzyć. Jeśli zrobisz to poprawnie, wszechświat uknuje plan i raczej wcześniej niż później twoje marzenie sie spełni.

Bardzo dochodowy biznes

Ideologie promujące pronoia dają nadzieję. Zasadniczo byłoby to godne pochwały, gdyby nie fakt, że wokół “pozytywnego umysłu” powstał cały rynek. Najbardziej kontrowersyjną częścią tego jest to, że w wielu przypadkach tylko uspakajają ludzi i marnują ich czas. Nie wspominając już o kosztach życia z zniekształconym punktem widzenia i dźwiganiem ciężaru rozczarowań wynikających z tego nastawienia.

Kobieta o dwóch twarzach.

Z etycznego i psychologicznego punktu widzenia jest to kwestia wzbudzająca poważny niepokój. Ludzie są przekonani, że mogą osiągnąć swoje cele, po prostu “koncentrując się” na nich i “wizualizując” je. A na dodatek uczą się, jak używać kwarcu i różnych metod “przyciągania energii” oraz podobnych absurdów. Zmniejsza to wartość pracy, wysiłku i wytrwałości. A w międzyczasie wielu oszustów wypełnia swoje kieszenie pieniędzmi.

Raj za określoną cenę

Każda ideologia, która sprzedaje ci raj za odpowiednią cenę, jest co najmniej podejrzana. To, co wszystkie obiecują, jest po prostu niemożliwe do spełnienia – ponieważ nie wymaga podjęcia wysiłku ani nie zmusza do wysiłku. Powiedzą ci, że musisz unikać problemów lub trzymać się z dala od tych, którzy mają problemy. Sugerują, że te problemy są niczym choroby zakaźne. Sprzedają kota w worku, którego wielu kupuje.

Podstawą tych “pozytywnych” prądów jest nic innego jak staranna strategia marketingowa. Wiedzą, że wielu ludzi na świecie obawia się trudności, ponieważ nie odkryli, że mogą się rozwijać i budować narzędzia, aby sobie z nimi poradzić. Karmią ludzi iluzją bycia we wszechświecie, w którym musimy po prostu “dostroić się”, aby nasze życzenia się spełniły. Prawdą jest, że oszukują ludzi emocjonalnie i finansowo. Powinny ponieść za to całkowitą odpowiedzialność.

Obrazki dzięki uprzejmości Henrietty Harris


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goldner, F. H. (1982). Pronoia. Social Problems30(1), 82-91.
  • Jesus, S., Costa, A., Garrido, P., & Alcafache, J. (2021). Pronoia or reverse paranoid delusion: A brief exploration into a conspiracy in your favour. European Psychiatry64(1), S767-S767.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.