Pływanie jest ćwiczeniem zalecanym dla osób w każdym wieku. Jest to sport, który dba nie tylko o nasze ciało, ale i umysł. Porównując z innymi zajęciami, jak na przykład bieganie, jest dużo mniej szkodliwe i angażuje do pracy więcej mięśni.
Z psychologicznego punktu widzenia pływanie jest idealną ucieczką od codziennych problemów i napadów lękowych. Jednocześnie umożliwia rozwój bardzo pozytywnych wartości, takich jak wytrwałość i wytrzymałość.
Z drugiej strony fizyczne korzyści z pływania są nieograniczone. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dość kompletny sport, idealny do ćwiczenia układu sercowo-naczyniowego, wytrzymałości i wzmacniania mięśni. Ponadto jest to idealna aktywność dla osób po urazach lub cierpiących na bóle stawów.
Należy wiedzieć, że pływanie jest jedynym sportem, który jest zalecany w ponad 80% przypadków medycznych i ma dużą grupę docelową, od niemowląt do osób starszych. W rzeczywistości badania potwierdzają, że aktywność ta pomaga w zwalczaniu wielu chorób, ponieważ stwarza uczucie komfortu fizycznego i psychicznego.
Ponadto badania potwierdzają fakt, że dzięki swoim właściwościom woda wywiera silny efekt tonizujący na układ nerwowy. Dlatego też zajęcia w wodzie są zwykle zalecane osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne.
Jak już powiedzieliśmy, pływanie ma niezwykłą moc wzmacniania naszego zdrowia. Ale czy wiesz, jakie są psychologiczne korzyści z pływania? Przedstawiamy Ci je poniżej.
Pływanie doskonale redukuje stres
Po pierwsze, sport ten może zmniejszać stres, w równym lub większym stopniu, co inne sporty. Jest to bardzo relaksująca czynność, która pozwala na większy przepływ tlenu do mięśni, zmuszając nas do regulowania własnego oddechu.
Ponadto pływanie może pomóc w tworzeniu nowych komórek mózgu, które tracimy z powodu chronicznego stresu. Dlatego jest to sport, które może pozytywnie wpłynąć na Twoją zdolność radzenia sobie z różnego rodzaju napięciami.
Daje energię
Zazwyczaj czujesz się zmęczony po uprawianiu większości sportów. Pływanie jest wyjątkowe pod tym względem. Eksperci zalecają pływanie rano, aby dobrze rozpocząć dzień. To da Ci więcej energii, aby stawić czoła nadchodzącemu dniu.
Wzmacnia samoocenę
Zwiększa moc mózgu
Trening układu sercowo-naczyniowego powoduje bardziej skuteczne pompowanie natlenionej krwi. Im większy przepływ krwi, tym więcej tlenu otrzymuje mózg. Innymi słowy, im lepiej działa Twój mózg, tym lepiej zareaguje organizm.
Dzięki pływaniu poczujesz, jak codzienne zadania stają się łatwiejsze do wykonania, a także obserwujesz, jak poprawia się Twoja koncentracja.
Pływanie ma działanie antydepresyjne
Ostatnią z psychologicznych korzyści płynących z pływania jest działanie antydepresyjne. Mimo, że jest to sport indywidualny, zajęcia są zazwyczaj grupowe. Zapewniają one uczestnikom społeczne doświadczenia. Z kolei fakt ciągłych wyzwań w pływaniu zapewnia poczucie spełnienia. Pływanie prowadzi do uwalniania endorfin i neuroprzekaźników, takich jak serotonina.
Pływanie jest wyjątkową formą ćwiczeń, ponieważ pozwala czerpać korzyści z treningu aerobowego, beztlenowego i wytrzymałościowego bez obciążenia dla kości i mięśni. Na co czekasz?