Zazdrość: potraktuj ją jako szansę, a nie zagrożenie

Zazdrość

Jak pozbyć się tego okropnego uczucia, jakim jest zazdrość, a które pojawia się za każdym razem, gdy nasz partner rozmawia z inną osobą? Zwłaszcza, gdy jest to ktoś, kogo sami uważamy za potencjalnego rywala bądź rywalkę?

Co należy robić za każdym razem, gdy zaczynamy odczuwać tę palącą, intensywną zazdrość? Czy można znaleźć konstruktywne podejście do tego problemu i towarzyszącemu mu poczuciu niepewności?

Zazdrość jest towarzyszem podróży przez życie dla wielu z nas. Wyłania się w tym, czy w innym momencie codzienności. W większości przypadków jest ona spowodowana przez naszą wrodzoną, ogromną zdolnością do wyobrażania sobie różnego rodzaju absurdalnych niekiedy scenariuszy.

Kluczem jest postrzeganie zazdrości jako pewnego rodzaju schodów o sporym stopniu nachylenia, bądź też gradientu, dla których środkowy obszar stanowi najbardziej poprawne, bezpieczne i zdrowe miejsce dla ciebie.

Ekstremalnie niebezpieczne są natomiast te wszystkie obszary skrajne, które doprowadzą Cię do zniszczenia samego siebie. Zamiast zapuszczać się w te groźne rejony, powinieneś zapamiętać o jednej ważnej kwestii. Jeśli pozostaniesz w środku, zazdrość, której doświadczasz, będzie zdrowsza i łatwiejsza do zniesienia.

Zaglądanie przez ramię

Istnieje również ważny czynnik, który zapobiegnie poczuciu cierpienia, gdy poczujesz zazdrość w stosunku do drugiej osoby. Jest to element, który musisz nauczyć się kultywować w swoich związkach uczuciowych. Tym czynnikiem jest po prostu komunikacja.

Kiedy zrozumiesz, co się dzieje lub czego nie lubisz w zachowaniu drugiej osoby i wiesz, jak jej to w sposób jasny i przejrzysty przekazać, wszelkie problemy od tej pory zamieniają się po prostu w słowa. Od słów, jeśli chcesz, możesz przejść do czynów, a więc będziesz w stanie znaleźć rozwiązanie dla swoich problemów.

Ponadto kluczowe znaczenie ma zaufanie do drugiej osoby. Wynika to z tego, że zaufanie swojemu partnerowi tworzącemu z Tobą związek zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo oparte na przekonaniu, że pomimo uczucia zazdrości, jakie Cię ogarnie i tak wszystko pozostanie w normie. A wkrótce po zakończeniu tej nieprzyjemnej sytuacji wzbudzającej u Ciebie zazdrość, pozostanie tylko spokój.

Możesz więc spać spokojnie wiedząc, że ten spokój ducha, który masz teraz lub który Cię później ogarnie, jest wzajemną ścieżką opartą na szczęściu i wzajemnym szacunku.

Co o Tobie mówi zazdrość?

Zazdrość zazwyczaj mówi znacznie więcej o osobie, która ją odczuwa, niż o samym związku. Uczucie zazdrości wiąże się z brakiem zaufania, niewystarczającym poczuciem bezpieczeństwa lub brakiem poczucia własnej wartości.

W związku z tym są to ważne rzeczy, nad którymi można pracować, szczególnie w przypadku osób skłonnych do odczuwania zazdrości. Jeśli tak się nie stanie lub zlekceważymy tę kwestię, wewnętrzny konflikt może zacząć narastać do poziomu, który później może stać się problemem dla całego związku.

Wybór dzielenia życia z kimś jest wyborem opartym na wolności. Trzeba też pamiętać, że związek między dwoma osobami składa się z dwóch oddzielnych dusz, które podejmują decyzję, by zacząć iść razem przez życie. Te dwa aspekty wydają się być zgodne ze świadomością tego, że Twój partner uczuciowy nie należy do Ciebie.

W ten sposób, gdy już uderza w Twoje życie zazdrość, łatwiej jest postrzegać ją jako jedną z form kamuflażu wykorzystywaną przez Twoje własne lęki. Mogą to być na przykład strach przed samotnością, utratą ważnego dla Ciebie partnera lub wyobrażenie sobie, że ten ktoś może dla siebie znaleźć lepszego partnera.

Wspólne spędzanie czasu

Tylko dysponowanie niezachwianą pewnością siebie, swojego związku i wysokiego poczucia własnej wartości przyczyni się do zobaczenia prawdy. A jest ona taka, że ta osoba, która tyle dla Ciebie znaczy podjęła decyzję, by być u Twojego boku z własnej woli. Nikt jej do tego nie zmuszał, sama dokonała wyboru Ciebie jako jej lub jego partnera życiowego.

Jeśli przestanie to być w jakimś momencie prawdziwym stwierdzeniem, dopiero wtedy możesz zacząć podejmować jakieś konkretne decyzje. Nikt nie należy do nikogo innego, nigdy o tym nie zapominaj. I nie można trzymać przy sobie kogoś na siłę.

“To, co sprawia, że moje więzi, zwłaszcza te uczuciowe, są przyjemnymi i rozwijającymi, to ich zdolność do otwarcia mojej dłoni. To coś, co jest w stanie nauczyć mnie, aby się nie lgnąć do kogoś za wszelką cenę. Prawdziwą ideą spotkania z inną istotą ludzką można cieszyć się tylko w poczuciu pełnej wolności. To tworzenie związku z miłości zamiast miłość do tworzenia związków.”
Jorge Bucay

Odkrywanie konstruktywnego składnika zazdrości

Po odkryciu procesu myślenia, który kryje się za uczuciem zazdrości, nadszedł czas, aby zobaczyć pozytywne rzeczy, które możesz wyciągnąć z tego pozornie negatywnego uczucia. Jak wspomniano powyżej, zazdrość jest wynikiem wielu skomplikowanych czynników.

Kluczem do sukcesu jest umiejętność nałożenia na nią funkcjonalnych i zrozumiałych ograniczeń. Powinieneś stosować te ograniczenia w praktyce za każdym razem, gdy zaczynasz odczuwać zazdrość. Nie daj się także ponieść wtedy impulsywnym zachowaniom narzucanym Ci przez Twoje emocje. Wynika to z tego, że za zazdrością stoją liczne możliwości budowania samego siebie, jak również Waszego związku.

Miłość

Tak więc, gdy tylko zaczniesz odczuwać zazdrość, zamiast pozwolić sobie na huragan myśli przelatujący Ci przez głowę i zmuszający Cię do impulsywnego, pochopnego działania, zatrzymaj się na chwilę. Postaraj się dostrzec to, że Twój partner ma znaczenie dla Ciebie. A także to, że Ty także masz dla niego lub dla niej znaczenie. Nie chodzi tutaj o ignorowanie tego, co czujesz, ale o bycie świadomym tego, co to wszystko oznacza.

Chodzi tutaj bowiem o to, aby radzić sobie z tym negatywnym uczuciem, stopniowo z bardziej pozytywnej perspektywy. W ten sposób przekształcasz swoje obawy w uczucie wdzięczności. Dzięki temu osoba będąca przy Tobie ciągle będzie znajdować w Tobie wszystko, czego potrzebuje. W efekcie będzie po prostu przy Tobie szczęśliwa. A to jest przecież Waszym wspólnym celem, nieprawdaż?

W rzeczy samej możesz wykorzystać zazdrość na swoją korzyść

Jeśli dostosujesz się do swojego związku, zazdrość może być postrzegana jako znak ostrzegawczy, że powinieneś kultywować miłość, którą dzielisz się z ukochaną osobą każdego dnia. Zwłaszcza jeśli chcesz, aby Twój związek był mocny i trwały. Ważne jest zatem to, aby ciągle się zaskakiwać, aby utrzymywać w życiu tę odrobinę magii i szaleństwa.

Z drugiej strony zazdrość może dostarczyć Ci wskazówek na temat tego, czego brakuje w Twoim związku. Jeśli Twój partner znajdzie gdzieś coś, co chciałby, aby istniało także w Waszym związku, to zainteresuj się tym. Może nadszedł najwyższy czas, aby dowiedzieć się, co to jest i co możesz z tym zrobić, aby poprawić Waszą relację? Oczywiście, jeśli jest to możliwe i jeśli Ty także tego chcesz.

Zazdrość może nawet zapewnić dodatkową intymność w związku. Posiadanie pewności siebie i łatwości ujawnienia drugiej osobie swoich lęków i otwarcia przed nią własnej duszy wywoła poczucie bliskości. A to poczucie może z łatwością doprowadzić do rozwiązania wszelkich problemów, opartego na wzajemnej komunikacji.

Powinieneś więc wykorzystać swoje słabości i wzmocnić je dzięki drugiej połówce Waszego związku. Zamień je w zasoby i znajdź w nich pozytywne aspekty tej sytuacji. Zrób to, aby budować zdrowszą miłość, która jest bardziej świadoma siły Waszego związku.

Scroll to Top