Budowanie poczucia własnej wartości - czynniki mające wpływ

Budowanie poczucia własnej wartości - czynniki mające wpływ

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2017

Kwestia poczucia własnej wartości jest niezmiernie ważna w życiu każdego z nas. W zależności od tego kim jesteś, może stanowić niewidzialnego przyjaciela lub przyczynę wielu problemów, jeśli zostanie ulokowane zbyt nisko. Niskiego poczucia własnej wartości nie powinniśmy więc lekceważyć. Powinniśmy raczej uważnie przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Trzeba wiedzieć, że w przypadku niskiego poczucia własnej wartości możemy i powinniśmy podjąć odpowiednie kroki. Poświęcając uwagę i okazując czułość własnej osobie sprawiamy, że nasza wartość wzrasta. Choć procesu tego nie widać naocznie, to można go rozpoznać w samopoczuciu.

Szczęście nie jest bujne i hałaśliwe niczym przyjemność czy radość. Jest ciche, spokojne, delikatne, jest stanem wewnętrznej satysfakcji, która kocha samą siebie

-Isabel Allende-

Stan poczucia własnej wartości jest ważny z jeszcze innego powodu. Otóż wydobywa to co najlepsze i to, co najgorsze z naszego wnętrza. Różnorodne odcienie poczucia własnej wartości składają się na pełen obraz ukazujący kim w rzeczywistości jesteśmy. Wskazuje na to, co robimy i czego nie robimy, jakie mamy nastawienie, a przede wszystkim czy darzymy się zaufaniem i w jakim stopniu.

Cztery odcienie poczucia własnej wartości

Według Stephena R. Coveya dbanie o poczucie własnej wartości oznacza ochronę i uwydatnienie wszystkiego tego, co w nas najlepsze. Aby ten cel stał się dla nas osiągalny, koniecznie musimy poznać jego cztery wymiary. Są nimi wymiar fizyczny, duchowy, umysłowy i emocjonalny czy społeczny.

Wymiar fizyczny

Wymiar ten dotyczy podstawowych wykonywanych przez nas czynności ściśle związanych z pielęgnacją i dbałością o nasze ciało fizyczne. Zaliczamy tu dbanie o odpowiedni sposób odżywiania, o odpowiednią ilość snu, wypoczynek czy regularne ćwiczenia fizyczne. Zagadnienie to dotyczy ogółu zwyczajów związanych z zapewnieniem nam dobrego samopoczucia pod względem fizycznym.

Kobieta patrzy w lusterko

Wymiar duchowy

Wymiar ten przede wszystkim ma ścisły związek z wewnętrznym systemem wartości, który nam został wszczepiony. Wymiar ten można wzmacniać poprzez dedykowanie czasu na osobiste rozmyślanie. W ciągu dnia warto zrobić sobie chwilę przerwy i zastanowić się nad tym, co nam się do tej pory przytrafiło i co dobrego się jeszcze wydarzy.

Wymiar mentalny

To część poczucia własnej wartości, która ma związek z odkrywaniem i zdobywaniem wiedzy, nowych doświadczeń. Ma związek z edukacją odbieraną w szkole, ale przede wszystkim z wszystkim tym, czego uczy nas życie i kultura. Wiąże się z możliwością pozytywnej oceny i nabywania dojrzałości, poszerzania perspektywy otaczającego nas świata.

Wymiar emocjonalny, społeczny

To w rzeczywistości dwa wymiary ściśle ze sobą powiązane. Dlaczego tak mówimy? Ponieważ życie emocjonalne nie może zaistnieć bez tła jakim są kontakty i zależności wynikające ze współżycia w społeczeństwie. Poczucie bezpieczeństwa, harmonia z wyznawanymi przez nas zasadami, zaufanie do osoby, którą jesteśmy wewnątrz. To wymiar połączony z niezależnością, ale również z empatią

Wymiary, które należy uporządkować

Jak mogliśmy zauważyć, wszystkie wspomniane wymiary poczucia własnej wartości mają związek z zaufaniem do własnej osoby. Sposobem na ich wzmacnianie jest więc dbanie o samego siebie. Powinniśmy rozpieszczać się pod względem fizycznym, duchowym, mentalnym i emocjonalnym. Kiedy dopuszczamy do braku równowagi, nasza wartość spada w naszych oczach i pojawiają się problemy.

Smutna kobieta - brak poczucia własnej wartości

Dlaczego więc nie poświęcić nieco czasu i uwagi na uporządkowanie tych czterech elementów? Jeśli nie czujesz się dobrze pod względem fizycznym, naucz się regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne, które dodadzą Ci niezbędnej energii. Potrzebujesz zrobić sobie przerwę i odpocząć? Istnieją gotowe zestawy ćwiczeń, które pomagają to osiągnąć. Czujesz się niepewnie w grupie? Cierpisz? Nadszedł czas, aby to zmienić.

Najbardziej wpływowa osoba, jaką spotykasz w ciągu dnia, to właśnie Ty. Uważaj więc na to, co o sobie mówisz

-Zig Ziglar-

Przede wszystkim to Ty powinieneś myśleć, że Twoje życie służy po to, by odpowiednio je spożytkować, a nie przeciążyć. Zaakceptuj swoje pragnienia i dąż do ich spełnienia, zrozum, że możesz się mylić, tworzyć, zmieniać, przezwyciężać i realizować. Nie da się osiągnąć tego wszystkiego bez odpowiedniego poczucia własnej wartości i wewnętrznej równowagi.

Odpowiednio dobieraj towarzystwo

Jednym z wymiarów, który omówiliśmy jest społeczny w połączeniu z emocjonalnym. Emocje nie mogą zaistnieć bez tła, a w tym przypadku są nim relacje społeczne. Pamiętaj, że najlepszy wpływ pod względem emocjonalnym wynika z przebywania w towarzystwie osób szczerych, które chcą dzielić z nami szczęście. Osoby takie konsekwentnie przyczyniają się do tego, że stajemy się lepszymi ludźmi.

Wielokrotnie do naszego najbliższego kręgu pozwalamy wejść osobom plotkarskim, zawistnym, autorytatywnym, o profilu psychopatycznym, dumnym, jednym słowem – toksycznym. To osoby, źle wybrane, które stale oceniają to, co mówimy i robimy bądź czego nie mówimy i nie robimy

-Bernardo Stamateas-

To bardzo ważny punkt: mamy prawo do bycia częścią zdrowego kręgu społecznego, takiego, w którym będziemy się czuli szanowani, i który będzie na nas dobrze wpływał. Dlatego niezmiernie ważne jest wybieranie do grona naszych przyjaciół odpowiednich ludzi. Koniecznie usuń ze swego otoczenia ludzi toksycznych, którzy przeszkadzają Ci w tworzeniu zdrowego poczucia własnej wartości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.