Przytulanie jest jak oddychanie z drugą osobą

Przytulanie jest jak oddychanie z drugą osobą

Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2017

Przytulanie to niezwykle prosty, codzienny gest, o którym jednak często zapominamy. Jest on jednak niezwykle istotny, jako że pomaga nam zbliżyć się do tej drugiej, przytulanej osoby i uzdrowić ból duszy zarówno nasz, jak i jej.

Słowa są naturalnie także ważne, bez dwóch zdań. Stwierdzenie, że czyny znaczą o wiele więcej niż same słowa nie zawsze jest prawdą. Zdarza się, że opowiedzenie komuś o swoich problemach jest znacznie lepszym sposobem na uwolnienie się od nich, niż ich rozwiązanie. Ale połączenie obejmujące zarówno słowa, jak i samo przytulanie jest najlepszym lekarstwem na wszystkie bolączki.

“Gdybym wiedział, że to był ostatni raz, kiedy Cię widziałem, tobym Cię przytulił i pocałował, a następnie zawołał Cię z powrotem i zrobił to ponownie.”
Gabriel García Márquez

Wiemy już od dawna, że przytulanie jest skutecznym sposobem na takie dolegliwości, jak na przykład:

  • Nadmierne wydzielanie kortyzolu (zwanego potocznie „ludzkim hormonem stresu”).
  • Podwyższone ciśnienie krwi.
  • Psychiczna blokada utrudniająca komunikację z innymi ludźmi.
  • Obniżona samoocena.
  • Przytulanie daje nam poczucie bezpieczeństwa i ochrony. Spowodowane to jest zwiększoną podczas tego aktu produkcję oksytocyny (której główną funkcją jest zapewnienie danej osobie dobrego samopoczucia i wrażenia bycia obiektem czyjejś troski).
  • Nieaktywne receptory naszej skóry wskutek jednej z chorób.

A to jedynie kilka z możliwych chorób i problemów, jakie można rozwiązać poprzez samo proste przytulenie drugiej osoby.

Czy przytulanie może uchronić Cię przed koniecznością wizyty u lekarza?

Według badań przeprowadzonych na Carnegie Mellon University przez zespół naukowców kierowany przez Sheldona Cohena (profesora psychologii w Dietrich College of Humanities and Social Sciences), pomysł ten nie odbiega jakoś szczególnie daleko od rzeczywistości. Cohen i jego zespół postanowili zbadać przytulanie pod kątem wsparcia społecznego.

Przyczyna wyboru właśnie tego aktu jest bardzo prosta. Przytulanie zazwyczaj realizowane jest pomiędzy dwiema osobami, których wzajemne relacje są bardziej intymne i ścisłe.

Przytulenie

“Wiemy już bez cienia wątpliwości, że ludzie, którzy są w konflikcie z innymi osobami mają znacznie niższą zdolność zwalczania wirusa grypy. Wiemy także o tym, że ludzie, którzy twierdzą, że cieszą się poparciem wśród swojej społeczności są częściowo chronieni przed skutkami stresu negatywnie wpływającego na ich stan psychiczny, takimi jak depresja i lęk.”

Zespół naukowców odkrył również, że osoby, które są częściej przytulane przez swoich ukochanych lub ukochane są bardziej odporne na przeziębienia. Sam przebieg infekcji także przebiega u nich znacznie łagodniej w porównaniu do osób, w których życiu przytulanie nie występuje wcale lub jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

Poznaj program o nazwie “Darmowe przytulenie”

“Wyniki naszych badań sugerują, że przytulanie przez ukochaną osobę może działać jako skuteczny sposób przekazania wsparcia, a kiedy zwiększymy częstotliwość tego aktu, może okazać się on naprawdę skutecznym sposobem na ograniczenie szkodliwych skutków stresu”, stwierdził prof. Cohen.

W każdym razie nie musimy już szukać gdzieś w odległych miejscach, ani też gromadzić ogromnych zbiorów danych, aby potwierdzić, że przytulanie jest naprawdę jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie stresu i zwiększenie odporności organizmu.

Program “Darmowe przytulenie” powstał w wyniku nieco kontrowersyjnego, przeprowadzonego w świecie rzeczywistym badania autorstwa Juana Manna. Zostało ono wykonane przez jednego człowieka, którego zadaniem było przytulić obcą sobie osobę, aby spróbować rozjaśnić swój dzień. Wieści o tym badaniu błyskawicznie uzyskało status „virala” i rozeszło się dzięki Internetowi po całym świecie w mgnieniu oka.

“Wyniki tego badania skłoniły mnie do zauważenia niepokojącego dość faktu. Otóż żyjemy obecnie w epoce odseparowania od otaczającej nas społeczności z powodu braku fizycznego kontaktu z ludźmi.”

Teraz skup się przez chwilę. Pomyśl o sobie, swoim otoczeniu, swoich znajomych, przeanalizuj swoje przytulanie. Pomyśl o chwilach, w których udało Ci się uspokoić napiętą atmosferę, czy to w domu, czy też w pracy. Przypomnij sobie ten czas, kiedy się ostatnio dobrze bawiłeś nie myśląc o niczym. Znajdź miejsce na przytulanie podczas tych dobrych dni, użyj go także po co, aby uszczęśliwić kogoś innego. Możesz także użyć go po sprzeczce, aby poczuć się lepiej i połączyć się ze swoim własnym, podstawowym instynktem.

Przytulanie pomaga nam zbliżyć się do ludzi, wręcz oddychać z tą drugą osobą i udowodnić zarówno sobie, jak i jej, że tak naprawdę stanowicie całość. Poświęć chwilę na to, aby pomyśleć o ostatnim razie, kiedy kogoś przytuliłeś. Ale niech to będzie szczere przytulanie, a nie wynikające jedynie z przyzwyczajenia lub obowiązku.

Znajdź w ciągu dnia czas na przytulenie swojej ukochanej osoby

Tak naprawdę kiedy tylko dotrzesz do ostatniego słowa naszego dzisiejszego artykułu, powinieneś podejść do ukochanej osoby i przytulić ją długo i mocno. Niech to będzie takie przytulanie, które potrafi zatrzymać czas. Niech potrwa co najmniej osiem sekund. Mocne, długie przytulenie… będzie to z korzyścią dla Was obojga.

starsza wiekiem para

Jak powiedziała swego czasu Jackselins Arteaga – “przytulanie to naprawdę wspaniała rzecz. To doskonały sposób, aby okazać miłość, jaką czujemy do drugiej osoby zawsze wtedy, gdy nie możemy znaleźć odpowiedniego dla danej sytuacji słowa. ”

Jak wiele problemów można byłoby rozwiązać na świecie, jeśli wszyscy byśmy się dłużej i częściej przytulali?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.