Wystąpienie publiczne – 9 trików, które pomogą sobie z nim poradzić

Wystąpienie publiczne - dłoń z mikrofonem

Wystąpienie publiczne jest czymś, co prawdopodobnie będziemy musieli zrobić w pewnym momencie naszego życia. Może odbyć się na poziomie akademickim, podczas studiów lub w sytuacji zawodowej.

Takie sytuacje często wywołują niepokój, czasami bywa on tak silny, że całkowicie nas przytłacza. Co więc możemy zrobić? Istnieje szereg sztuczek, które możesz wypróbować, aby kontrolować swoje uczucia, gdy musisz wygłosić mowę przed tłumem ludzi… czytaj dalej, aby je odkryć!

Wystąpienie publiczne będzie dzięki nim łatwiejsze.

“Jeśli potrafisz mówić wystarczająco dobrze na dany temat, możesz stworzyć pocieszające złudzenie, że opanowałeś go do perfekcji.”

– Stanley Kubrick-

Wystąpienie publiczne – przygotuj się

Jeśli twój niepokój zostanie wywołany podczas publicznego wygłaszania jakiejś mowy, stanie się siłą, która zadziała przeciwko tobie. Jeśli jednak odczuwasz jedynie niepokój na myśl o wystąpieniach publicznych, może to zmusić cię do lepszego przygotowania przemówienia. W rzeczywistości pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest przygotowanie prezentacji.

Aby to zrobić, musisz ustalić czas potrzebny na przygotowanie się i ćwiczenie. Możesz podzielić swój czas na bloki, z których każdy będzie służył przygotowaniu jakiejś części.

“Dobrze przygotowane przemówienie to juz 9/10 sukcesu.”

-Dale Carnegie-

Nasza druga rada brzmi tak – przemówienie powinno być jasne i łatwe do zrozumienia dla publiczności. Musisz jasno określić cel, który chcesz osiągnąć, i kto będzie stanowił twoją publiczność. W ten sposób możesz wybrać odpowiednią strukturę i narzędzia do dostarczenia przemowy. To publiczność określa punkt początkowy i poziom, który możesz osiągnąć.

Po trzecie, aby odnieść sukces, musisz uważać, aby nie czytać swojego przemówienia słowo po słowie. Jak to zrobić? Opracuj odpowiednie wsparcie, takie jak zarys przemówienia lub krótkie notatki. Może to nawet obejmować audiowizualną prezentację, która będzie wspierać twoją wypowiedź.

Okulary i laptop.

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

To, co możesz zrobić, aby poprawić swoją prezentację, nie kończy na powyższych radach. Kiedy już odpowiednio przygotujesz materiał, musisz zacząć ćwiczyć. To czwarty krok – przećwicz przemówienie w domu. Tak, na głos. W ten sposób usłyszysz, co wymaga poprawy, zanim przedstawisz to przed publicznością.

Jednak nie powinieneś ćwiczyć tylko w domu. Piąta sztuczka polega na tym, aby udać się na miejsce, w którym masz wygłosić mowę i przećwiczyć ją. Takie postępowanie pomoże ci opanować lęk, zapoznasz się w ten sposób z miejscem, w którym odbędzie się prezentacja. Ponadto umożliwi ci to sprawdzenie, czy odpowiedni sprzęt będzie dostępny oraz to, czy wiesz, gdzie wejść i jak wyjść.

Sala konferencyjna.

Po tym wszystkim jest jeszcze tylko jedna rzecz do zrobienia – zrelaksuj się. Wprowadzenie w życie niektórych technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, pomoże ci upewnić się, że nerwy nie przejmą nad tobą kontroli i nie sprawią, że zapomnisz, co chcesz powiedzieć. Sprawi również, że nie zapomnisz kluczowych punktów swojej wypowiedzi.

Nadeszła ta chwila – co robić, gdy występujesz publicznie?

Po rozpoczęciu prezentacji ważne jest, aby wprowadzić kolejne strategie. Siódmą wskazówką, którą mamy do zaoferowania, jest zwrócenie uwagi na kontakt wizualny. Niezwykle ważne jest, aby patrzeć na uczestników, nie skupiając się na jednej osobie lub konkretnym punkcie pomieszczenia, przynajmniej w chwilach, gdy robisz przerwę między wypowiadanymi kwestiami.

Nie powinieneś też wyciągać wniosków na temat tego, jak widzowie oceniają cię patrząc na ich twarze, bo to tylko bardziej cię zdenerwuje.

“Czasami mówimy dużo, ale przekazujemy niewiele. Aby wyrazić więcej, lepiej będzie więcej myśleć.”

Honore de Balzac-

Warto skupić się na tym, co mówimy. W jaki sposób? Ósma sztuczka, która sprawi, że twoja prezentacja będzie udana, to komunikacja niewerbalna. Aby utrzymać uwagę publiczności, ważne jest, aby natężenie twego głosu, tempo wypowiadanych słów i ton były na średnim poziomie, ulegającym subtelnym zmianom.

Wreszcie, dziewiąty trik, który pomoże ci zachować uwagę publiczności i opanować sztukę publicznego przemawiania, to wykorzystanie humoru, aby wywołać uśmiech ze strony publiczności. Nie mówimy o śmiechu – nie chcemy przecież zbytnio odciągać ich od informacji jakie chcemy przekazać.

Pamiętaj też, że wszyscy popełniamy błędy, więc jeśli pomylisz się lub poczujesz pustkę w głowie, po prostu zapomnij o tym i kontynuuj swoją przemowę… Śmiało!

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Becerra M. La habilidad de hablar en público. Una experiencia formativa con estudiantes universitarios. Revista Electrónica Interuniversitaria de Formación del Profesorado [Internet]. 2017 [Consultado 30 mar 2022]; 20(3):117-129. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=217052050009
  • Orejudo S, Nuño J, Ramos T, Herrero M, Fernández T. El desarrollo de la competencia para hablar en público en el aula a través de la reducción de la ansiedad ante esta situación. Estudio previo. Revista Electrónica Interuniversitaria de Formación del Profesorado [Internet]. 2005 [Consultado 30 mar 2022]; 8(1):1-6. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=217017146005
Scroll to Top