Techniki oddechowe pomagające przy atakach lękowych

Techniki oddechowe pomagające przy atakach lękowych
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Techniki oddechowe przypominają nam, że ​​ten proces metaboliczny jest czymś więcej niż zwykłym procesem fizycznym. Ponieważ poprawne oddychanie daje uczucie przyjemności, łagodzi niepokój i pozwala nam lepiej żyć. Dlatego też bardzo przydatne byłoby uczynienie tego aktu bardziej świadomym, pełnym skupienia i harmonijnym w codziennym życiu.

Większość ludzi prawdopodobnie nigdy nie zastanowiła się nad sposobem, w jaki oddychają. I dlaczego mielibyśmy się nad tym zastanawiać? Nasz organizm to niemal perfekcyjna maszyna, która automatycznie wykonuje wiele procesów, gwarantując w ten sposób przetrwanie. Dzięki temu możemy poświęcić znaczną część naszej energii na inne zadania, takie jak na przykład czytanie tego artykułu.

“Kiedy wdycham powietrze, widzę siebie jako spokojną wodę. Kiedy je wydycham, zastanawiam się nad naturą rzeczy”.

Thich Nhat Hanh

Jednak kwestionowanie tego pozornie prostego procesu może przynieść nam wiele korzyści. Zaniedbywanie naszego ciała ma swoje negatywne konsekwencje i pozwolenie, by emocje przejęły nad nami kontrolę nie przyniesie nic dobrego. Nie zapominajmy, że wyczerpany organizm, kontrolowany przez nadmierne zmartwienie, pośpiech lub lęk, zaczyna szybko i nierówno oddychać. Nasze ciało zaczyna wykonywać normalne zadania w nierównym lub niebezpiecznym tempie.

Należy lepiej oddychać, aby żyć w dobrej formie i te techniki mogą nam w tym bardzo pomóc.

oddychanie przeponą

1. Techniki oddechowe: przepona

Większość z nas, gdy myśli o oddychaniu, widzi jedynie płuca. Cóż, należy powiedzieć, że prawdziwą odpowiedzialnością za ten proces bierze na siebie przepona. Jest właśnie tam, zaraz pod płucami i oddziela klatkę piersiową od brzucha. Porusza się, gdy oddychamy, a jeśli weźmiemy głęboki oddech, pobudzi też inne narządy, jak wątroba i tkanki, aby sprzyjać krążeniu krwi i eliminacji toksyn.

Musimy brać pod uwagę ten obszar naszego ciała, ponieważ przepona jest istotną częścią większości technik oddychania. Zobaczmy, jak stać się tego świadomym i jak ją stymulować.

 • Połóż jedną rękę na brzuchu i drugą na klatce piersiowej.
 • Plecy powinny być proste.
 • Teraz bierzemy głęboki oddech przez nos.
 • Musimy upewnić się, że obszar, który się podnosi, to przepona (brzuch), a nie klatka piersiowa.
 • Następnie głośno wydychamy powietrze przez usta.
 • Najlepiej wykonać od 6 do 10 powolnych oddechów na minutę.

2. Techniki oddechowe ze zmianą nozdrza

Jest to jedna z najlepiej znanych technik oddychania. Jest to również idealne rozwiązanie, aby obniżyć poziom lęku, zrelaksować się i osiągnąć lepszą koncentrację na co dzień. Oto kroki, które powinniśmy wykonać:

 • Usiądźmy wygodnie, pamiętając o prostych plecach.
 • Teraz, przy pomocy prawego kciuka, zakrywamy prawe nozdrze.
 • Następnie wdychamy tlen przez lewe nozdrze aż do granic naszych możliwości.
 • Wstrzymujemy oddech, następnie zasłaniamy lewe nozdrze i wydychamy prawym.
 • Powtarzamy proces zmieniając nozdrza.

Z początku może się to wydawać skomplikowane, ale gdy tylko zautomatyzujemy kroki, zobaczymy jego niesamowite korzyści.

3. Kapalabhati lub oddech ognia

Kapalabhati jest jedną z najbardziej ciekawych i skutecznych technik oddechowych, które pomagają obniżyć poziom lęku i zoptymalizować pracę naszego układu oddechowego. Pomaga nam w oczyszczaniu dróg oddechowych i poprawie wydajności płuc.

odprężająca joga

Termin kapalabhati pochodzi z sanskrytu i składa się z dwóch pojęć: kapala, co oznacza “czaszkę” i bhati, co oznacza “światło lub akt oczyszczenia”.

Zobaczmy, na czym polega:

 • Siadamy ponownie z prostymi plecami.
 • Dotykamy brodą klatki piersiowej.
 • Zamykamy oczy, aby lepiej skoncentrować się na oddychaniu.
 • Bierzemy głęboki wdech.
 • Następnie zaczniemy wykonywać szybkie wydechy kurcząc mięśnie brzucha, wyobrażając sobie, że pępek idzie w kierunku kręgosłupa.
 • Podczas wykonywania tych wydechów twoje ciało automatycznie zacznie ponownie wdychać powietrze. Najlepiej zrobić co najmniej 10-15 szybkich wydechów z rzędu. Odpocznij kilka minut i zacznij od nowa

4. Techniki oddychania używające wizualizacji

Wiele technik oddychania ucieka się do wizualizacji, dzięki którym można osiągnąć głębszy relaks. Jednak wymaga nieco większej wiedzy, tak by cały ten proces przynosił nam korzyści i pomógł nam w zmniejszeniu napięć, uczucia lęku lub stresu.

Przyjrzyjmy się zatem tej bardzo oryginalnej strategii.

 • Połóż się na podłodze na macie lub na łóżku.
 • Położ jedną dłoń na brzuchu i drugą na klatce piersiowej, aby kontrolować, czy wykonujemy oddech przez przeponę.
 • Teraz wdychaj głęboko przez nos i wyobraź sobie, że fala morska otacza cię od stóp do głów. Poczuj jej świeżość, bulgotanie wody, ruchy fal, które cię otaczają.
 • Teraz wydychaj przez usta i wizualizuj w tym samym czasie tę samą falę cofającą się powoli relaksując się.
gif morze

Podsumowując, jak możemy się domyślić, te proste techniki oddechowe mogą pomóc nam poprawić nasze samopoczucie, zadbać o nasze zdrowie i rozwiązać napięcia, które mogą wpędzić nas w różne choroby. Znajdźmy kilka minut w ciągu dnia, aby poprawić nasz sposób oddychania, aby żyć w harmonii z własnym ciałem i potrzebami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.