Uczucie niepokoju – 5 nawyków osób, które na nie cierpią

Wstrząśnięty człowiek - uczucie niepokoju

Niektóre części twojej osobowości tak naprawdę nimi nie są; są to postawy lub nawyki, które łączą w sobie uczucie niepokoju i twoją prawdziwą osobowość.

Ta mieszanka może być niebezpieczna. Może nawet sprawić, że inni będą postrzegać cię jako dziwaka lub osobę nieuprzejmą. Twoje życie stanie się jeszcze trudniejsze, kiedy ludzie będą cię osądzać w oparciu o działania, nie wiedząc, co tak naprawdę się dzieje.

Istnieje 5 nawyków, na które cierpią osoby odczuwające uczucie niepokoju. Przeanalizujmy te nawyki poniżej. Ich poznanie pomoże nam lepiej zarządzać własnymi lękami i emocjami. Pomoże nam stać się lepszą częścią nas samych i pozwoli pokazać naszą prawdziwą osobowość.

“Strach wyostrza zmysły, niepokój je paraliżuje”

Kurt Goldstein

Uczucie niepokoju – nawyki, do jakich prowadzi

1. Przepraszanie za wszystko

Ludzie cierpiący na uczucie niepokoju mają wrażenie, że zawsze przeszkadzają innym osobom lub że muszą je stale zadowalać. Dlatego przepraszają za wszystko. Nieustannie przepraszają za wszystko i za nic. Wydaje się, że jest to nawyk, którego nie mogą kontrolować.

Ten nawyk jest niezdrowy i denerwujący dla innych. Czują się oni bowiem nieswojo nie wiedząc, co powiedzieć osobie, która przeprasza za drobne rzeczy, nawet te będące poza jej kontrolą.

2. Traktowanie wszystkiego bardzo osobiście

Ten nawyk jest poniekąd związany z poprzednim. Kiedy ktoś coś mówi, wielokrotnie powtarzają to w swojej głowie. Mogą myśleć o tym cały dzień, tak bardzo wszystko wyolbrzymiając, że coś, co mogło być na początku zwykłą drobnostką stanie się uciążliwe i denerwujące… Jest tak nawet jeśli był to tylko niewinny komentarz i nic więcej.

To wszystko zmienia się w błędne koło. Osoby takie są zaniepokojone komentarzem a nieustanne powracanie do niego w myślach sprawia jedynie, że ​​uczucie niepokoju trwa dłużej.Kobieta jesienią.

“Martwienie nie eliminuje bólu jutra, ale eliminuje potęgę dnia dzisiejszego”

-Corrie ten Boom-

3. Nagłe kończenie lub przerywanie rozmów

Uczucie niepokoju często bierze górę nad osoba, która je odczuwa i sprawia, że ​​ma ona nawyk unikania lub ucieczki, gdy czuje się zagrożona, lub gdy sytuacja jest przytłaczająca.

Inną konsekwencją jest to, że lęk powoduje, że osoba taka skupia się na sobie i na tym co jest przyczyną jej niepokoju, odsuwając się całkowicie od reszty bodźców w swoim środowisku, takich jak na przykład rozmowy z innymi.

Nie chodzi o to, że nie docenia towarzystwa. Tylko, że uczucie niepokoju przeważa a najlepszym rozwiązaniem jakie może wymyślić jest opuszczenie danego miejsca lub myślenie o czymś innym, nawet jeśli będzie wtedy sprawiać wrażenie kogoś, kto zachowuje się niegrzecznie.

4. Fantazje na temat najgorszego scenariusza

Jest to nawyk, który wywołuje jeszcze większy niepokój. Chociaż w pewnym momencie każdy z nas potrafi wyobrazić sobie najgorszy scenariusz, ludzie cierpiący na uczucie niepokoju mają zwyczaj przeceniania prawdopodobieństwa najgorszych scenariuszy.

Ciągłe myślenie o najgorszym prowadzi do problemów fizycznych i psychicznych, chronicznego zmęczenia i problemów w relacjach.

Osoby cierpiące na uczucie niepokoju uważają, że przewidywanie przyszłości chroni je i zapobiega lękowi, ale jest dokładnie odwrotnie. Generuje więcej strachu i niepewności i zwiększa niepokój, ponieważ skupiają się tylko na złych rzeczach. Nic nie sprawia im radości, a wówczas zły scenariusz często kończy się spełnieniem.Kobieta pod wodą.

Możemy dokładnie przeanalizować sytuacje i ocenić je tak bardzo, jak to możliwe, ale musimy jasno powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości ani wiedzieć, co się stanie. Unikanie sytuacji nie ochroni nas przed tym, ograniczy jedynie radość z życia.

“Każdy poranek ma dwa uchwyty, możemy chwycić dzień za pomocą lęku lub rękojeści wiary”.

-Henry Ward Beecher-

5. Podejmowanie decyzji zabiera wiele czasu

Osoby przejawiające wysoki poziom uczucia niepokoju mają tendencję do analizowania sytuacji w najdrobniejszych szczegółach, co sprawia, że ​​podejmowanie decyzji jest prawie niemożliwe. Nawet jeśli jest to prosta decyzja, która nie niesie z sobą ani dobrych ani złych konsekwencji, np. co ubrać lub zjeść danego dnia.

Ten “zwyczaj” nie wpływa tylko na tę osobę, może oddziaływać na jej kolegów, ważne dla niej osoby, w tym dzieci.

Podejmowanie decyzji może wywołać niepokój w każdym z nas. Wszyscy boimy się popełniać błędy, ale zwyczaj nadmiernego analizowania rzeczy w najdrobniejszych szczegółach i bycia niezdecydowanym zwykle generuje większy lęk niż rzeczywiste podejmowanie decyzji, możliwe popełnienie błędu i jego skorygowanie.

Nie możemy uciec lub zlecić innym decyzji, które stoją przed nami. Podejmowanie decyzji jest zatem codziennością, której wynikiem będą różne zmienne. Niektórych z nich nie jesteśmy w stanie kontrolować: takich jak choćby szczęście lub pech, ale istnieją i takie, nad którymi możemy zapanować, takie jak nastawienie wobec czegoś lub kogoś, i to właśnie na nich musimy skupić naszą uwagę.

Uczucie niepokoju – złe nawyki tylko go zwiększają

Czasami złe nawyki osób cierpiących na nadmierne uczucie niepokoju mogą tylko pogorszyć sytuację. Dobrze jest być ich świadomym, a równie użyteczne jest mówienie otwarcie o lęku i tym jaki ma na nas wpływ, tak by inni mogli nam pomóc.

Nie musisz pracować nad tymi nawykami sam. Ludzie przejawiający wysoki poziom niepokoju, jak i wiele innych osób, wierzą, że nikt nie może im pomóc w ich problemach. Nie potrafią prosić o pomoc.Uczucie niepokoju.

Ale podzielenie się tym, co czujemy w rzeczywistości uniemożliwi innym dokonywanie błędnych przypuszczeń na nasz temat. Dzięki temu zrozumieją, dlaczego robisz to, co robisz, i będą w stanie ci pomóc.

Scroll to Top