Wiemy, że zdrowe poczucie własnej wartości jest najlepszą podstawą dobrze funkcjonującego umysłu. Jednak społeczeństwo i jego komputerowo wyretuszowane modele, ludzie śpieszący się zawsze i wszędzie, wyliczający na każdym kroku swoje rozczarowania… nic z tego nie pomaga w utrzymaniu właściwej samooceny. Tak naprawdę czasami wydajemy się jej najgorszymi wrogami.
Z drugiej strony, stawienie czoła niepewności spowodowanej niską samooceną wymaga odpowiedniej strategii. A także czasu i zasłużonego odpoczynku. Poniższy artykuł spróbuje bardziej tę myśl przybliżyć. Wskażemy w nim trzy nawyki, które pozwalają prawidłowo pielęgnować nasze poczucie własnej wartości.
“Jeśli nie potrafisz kochać samego siebie, będziesz miał trudności z kochaniem kogoś innego. Będziesz odczuwać niezadowolenie z czasu i energii, które oferujesz drugiej osobie a jakich nie dajesz sobie. “
1. Pielęgnuj w sobie świadomość mentalną
Wiemy, że to, co wkładamy do ust, warunkuje nasz nastrój. Można powiedzieć, że jedzenie podtrzymuje nasze emocje. Służy bardziej transcendentalnemu celowi niż tylko utrzymywaniu przy życiu.
Niektóre potrawy są tak wspaniałe, że poprawiają nastrój i dają nam energię, bez zbytniego przyspieszania naszego układu trawiennego. Pokarmy, które pozwalają na przyjemny odpoczynek po spokojnym poranku i przemyślanym, logicznym posiłku.
To super jedzenie stymuluje wydzielanie tak zwanych “hormonów dobrego samopoczucia” oraz zawiera najlepsze białka, dzięki którym czujemy sie lepiej. Niektóre z nich, takie jak suszone owoce, orzechy, awokado i tłuste ryby zawierają kwasy omega 3.
2. Pracuj nad każdym aspektem swojego istnienia i poprawiaj jego jakość
To oczywiste, że poczucie własnej wartości oznacza miłość do “całej swojej istoty”. Dlatego ważne jest, abyśmy pracowali nad każdym aspektem i wymiarem naszego życia, aby osiągnąć wewnętrzne spełnienie.
Ważnym zadaniem, którego wielu z nas nie wykonało, jest czerpanie przyjemności płynącej z bycia żywym. Mówię o szczęściu posiadania możliwości i alternatyw. I to niezależnie od tego jak małą przestrzenią na podejmowane decyzje dysponujesz.
Jest to jeden z podstawowych elementów skutecznego budowania poczucia własnej wartości. Jeśli nie spełnimy tego ważnego prawa, poczujemy się uwięzieni przez naszą przyszłość.
Będziemy na łasce obcych emocji i nie będziemy mieć ochoty na doświadczanie naszego osobistego rozwoju, tym samym redukując naszą miłość do siebie samych. Ważną cechą, do której rozwinięcia zachęcam, jest rozciągnięcie uwagi poza własne zainteresowania.
To normalne, że jeśli skupimy się tylko na jednej z wielu ścieżek, którymi dysponujemy, będziemy czuli się niegodni wartości, którą cenimy. Nie bierzemy pod uwagę innych alternatyw i dlatego nie odważamy się pokonać i odnosić zwycięstw nad sobą samymi. Pamiętaj, że masz obowiązek: podejmować akcje w celu zmiany relacji z samym sobą, z uzupełniającymi ćwiczeniami i działaniami.
3. Poczucie własnej wartości. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, czego potrzebujesz jako osoba
Dzięki wcześniej określonym punktom mamy wszystko, czego potrzeba, aby cieszyć się podstawami zdrowego, elastycznego a jednocześnie solidnego poczucia własnej wartości. Możemy jednak uzupełnić go innym nawykiem: słuchaniem z miłością tego, co mówi nam nasz umysł i ciało. Dążeniem do tego, co pozwala nam kochać siebie samych oraz jakie działania sprawiają, że nasze serca lśnią.
Istnieje niezliczona ilość aktywności, które sprawiają, że czujesz się pełen witalności i chcesz podbić świat. Należą do nich taniec, śpiew i przebywanie w towarzystwie zwierząt. A nawet praca nad zrealizowaniem celu, który dotychczas tkwił w martwym punkcie ponieważ nie mieliśmy pojęcia jak go spełnić.
Dążymy nie tylko do poprawy własnego poczucia wartości. Musimy także czuwać nad resztą źródeł, które ją pielęgnują.