Mając kogoś u swego boku zajdziesz dalej

Mając kogoś u swego boku zajdziesz dalej

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia, 2018

Zgodnie z tym co pisze Antonio Machado życie jest ścieżką, którą należy podążać pomimo pojawiania się na niej przeszkód. Możemy jednak samemu decydować o tym jak pokonujemy te przeszkody oraz koncentrować się na naszych celach. Przyjdzie nam to znacznie łatwiej, kiedy będziemy mieć kogoś u swego boku.

Mając u swego boku właściwą osobę, zajdziesz znacznie dalej, niż w pojedynkę.

“Będąc na wycieczce w Kenii zapytałem Masaja, który podróżował razem z nami, co by się stało gdyby nagle pojawił się tutaj lew. Odpowiedział, że nic takiego, ponieważ ma ze sobą nóż i włócznię. Później zapytałem go co by się stało, gdybym był wówczas sam. Powiedział mi, że samemu byłbym martwy. To była jedna z moich życiowych lekcji.”

-Alberto Chicote, w programie Al rincón de pensar-

Znany szef kuchni w jednym z wywiadów przyznał, że jedną z jego życiowych lekcji było uświadomienie sobie, że samotność oznacza śmierć. Nasza ścieżka pełna jest lwów o różnych kształtach i twarzach. Niektóre z nich uda nam się szybko pokonać samemu, lecz inne są dla nas nie do przezwyciężenia, kiedy nie mamy pomocy z zewnątrz.

Kiedy nie masz nikogo u swego boku jesteś martwy

Bycie samotnym to nie to samo co osamotnienie, lub też chęć bycia samemu. Należy przez to rozumieć, że chęć poszukiwania samotności może być niekiedy dla nas dobra, a nawet niezbędna. Osamotnienie to stan, w którym jesteśmy otoczeni ludźmi, jednak odczuwamy tylko pustkę.

Bycie samotnym to stan, w którym pragniemy przejść na drugą stronę rzeki, jednak nie jesteśmy w stanie tego zrobić, bo nikt nie jest gotów podać nam ręki kiedy usiłujemy wybudować most.

Uśmiechnięte koleżanki

Nikt nie będzie ułatwiać ci twojej drogi na tej ścieżce, a kiedy oczekujesz, że pokonasz ją sam to będzie ona jeszcze trudniejsza. Być może uda ci się ją pokonać, ale otaczając się właściwymi ludźmi, którzy z własnej woli dadzą ci pomocną dłoń, podwoisz swoje szanse na sukces. W obliczu każdej przeszkody twój potencjał będzie znacznie wyższy.

Być może to właśnie dlatego Masaj podzielił się tą lekcją z Chicote. To nie samotność jest zła, ale podróżowanie samemu może niekiedy okazać się niewykonalne.

Szukając praktycznego przykładu wyobraźmy sobie, że pragniesz rozpocząć własny interes. Małe jest prawdopodobieństwo, że podołasz temu zadaniu korzystając wyłącznie z własnych zasobów. Znacznie łatwiej będzie ci to zrobić zespołowo, korzystając ze swoich różnorodnych umiejętności. Dzięki wzajemnej pomocy będziecie mogli razem dzielić się szczęściem i sukcesem.

“Drogi Danielu, im szybciej to sobie uświadomisz tym lepiej. Żadne złoto naszego nędznego świata nie jest nic warte, kiedy nie masz z kim się nim dzielić.”

Carlos Ruíz Zafón, w Cieniach Wiatru

Dojście do samego końca nie jest tak ważne osiągnięcie go z kimś u swego boku

Jeśli uda ci się przeciągnąć belkę na drugą stronę, poznasz wartość posiadania kogoś u swego boku. Zrozumiesz również, jak cenna jest umiejętność rozpoznania chwil, w których warto być samemu. To właśnie wtedy dowiesz się jak wspaniale jest mieć kogoś u swego boku, kogoś kto nie pozwoli ci upaść. Ta osoba pomoże ci ustać na własnych nogach pozwalając ci na choć parę chwil odpoczynku.

Często powtarzamy sobie, że lepiej być samemu, niż w złym towarzystwie i jednocześnie zapominamy, że wybór osób, którymi się otaczamy leży w naszych rękach. Istnieją różne przykłady dla obu sytuacji. Czasem pragniemy być sami, kiedy indziej dzielić nasze nadzieje i marzenia z ludźmi, którzy naprawdę trwają u naszego boku.

Na pomoście z przyjacielem u swego boku

Być może zainteresuje cię zatem, że Albert Einstein powiedział kiedyś, że czuje się samotny. Udało mu się osiągnąć swoje cele i stał się najpopularniejszym naukowcem 20 wieku, jednak emocjonalnie przytłaczała go samotność. Fakt ten uświadamia nam, że czasami utrzymywanie bliskich relacji jest niezbędnym składnikiem uczucia spełnienia.

Bodźce napędowe są silniejsze, kiedy płyną od drugiej osoby

Kiedy dziecko stawia swoje pierwsze kroki, rodzice wiedzą, że musi ono zrobić to samodzielnie. Mimo wszystko dobrze jest podać mu swoją dłoń i wzbudzić w nim przekonanie, że ktoś trwa u jego boku. To samo dzieje się, kiedy stajemy się dorośliStajesz się samowystarczalny i idziesz do przodu z wysoką samooceną, jednak dobrze jest kiedy ktoś jest u twego boku gotów wesprzeć cię, kiedy będziesz tego potrzebować.

Obecność pewnych ludzi w twoim życiu może czasami okazać się źródłem niezbędnej motywacji do parcia naprzód. Dzięki nim możesz też odkrywać, że twoje limity leżą znacznie dalej niż mogłoby ci się wydawać. Ci ludzi sprawią, że zaczniesz wierzyć w to na co zasługujesz, podejmiesz walkę o swoje marzenia i nadzieje. To dzięki ich pomocy nie zatrzymasz się w obliczu wątpliwości i strachu.

Mając kogoś u swego boku na życiowej ścieżce to prawdziwe szczęście. Wspaniale jest odnaleźć właściwych ludzi, na których ci zależy oraz z którymi wspólnie przeżywasz ich wyzwania. Jeśli naprawdę są tego warci to wytrwają z tobą do samego końca i nie przestaną pomagać ci, aż osiągniesz swój cel.

“Wspólna droga to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to zwycięstwo.”

-Anonim-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.